Zacięcie się Systemu podczas normalnej pracy i problem z uruchomieniem komputera

Witam!

Raz na jakiś czas zdarza się że komputer się zatnie i pozostaje tylko jego restart. Po wymuszeniu restartu komputer ma problem z wejściem do Biosu(a jak już się uda wejść to nie działa w nim klawiatura i myszka) jak i odpaleniem samego Windowsa (pokazuje się tylko ładowanie systemu i zaraz jest całkowicie czarny ekran i nic się nie dzieje). Dopiero reset biosu poprzez wyjęcie baterii spowodował że system zaczął się wczytywać i bios normalnie chodzić.

System już był raz instalowany od nowa i dzieje się to samo.

Podzespoły:
Zasilacz: SIlentiumPC Vero M1 600W v1
Procesor: AMD FX-8300 Black Edition (Nie podkręcany)
Płyta Główna: ASUS M5A97 R2.0 (Bios 2603)
Pamięci Ram: Goodram Play 1866 Mhz, Cl9, 2x4GB (sprawdzane memtestem)
Karta Graficzna: Palit GeForce GTX750Ti 2GB
Chłodzenie: SilentiumPC Grandis 2 XE1436
Dysk SSD: Plextor M6V 128GB
Dysk HDD: Seagate 500GB
Dysk HDD2: Seagate 250GB (Smart pokazuje błąd C7)

Windows 10 - Wersja 10.0.16299 Kompilacja 16299

Z góry dzięki za odpowiedzi !!

Pozdrawiam !!

Na początek zmierz napięcia zasilacza i przetestuj pamięci RAM programem memtest. Każda kość osobno.

Zobacz również w międzyczasie na kondensatory na płycie głównej, czy nie są spuchnięte, lub wylane i jak już będziesz miał miernik w ręku, zmierz napięcie baterii biosu.

To więc tak, wszystkie kości ram zostały osobno przetestowane i nie mają żadnych błędów.

Kondensatory na płycie wyglądają dobrze, a pomiar napięć znajduje się w załączniku.Pomiar Napięć na Zasilaczu Vero M2 600W i CMOS
Moją jedyną uwagę zwróciło to że podczas uruchomienia zasilacza przełącznikiem który się znajduje na nim jest taki “strzał”.

Napięcia w porządku.
Szczerze powiedziawszy brak mi więcej pomysłów.

Z opisu objawów i testów, które zrobiłeś podejrzewałbym już raczej problemy z płytą główną.
Jest na gwarancji?

2 polubienia

No właśnie w tym problem że parę miesięcy po Gwarancji.

Jak często problem się powtarza?

I mi raz na jakiś czas zdarza się, że Windows “zamraża się”. Jedynie twardy reset pomaga. No ale po czymś takim, Windows pracuje tak, jak pracować powinien. Jest to wina samego Win10. Na forach Microsoft, też pisali o tym, że taki problem występuje. Może kiedyś, MS naprawi ten problem. Nie ma czego obawiać się. Póki co.
Na drugiej partycji miałem Win7, jak i 8.1 po usunięciu “siódemki”, to tam taki problem nie występował. Wina samego Windowsa 10, który ciągle jest w fazie beta, jak to inni nazywają.

Jeśli byś się kolego wczytał w pierwszy post autora, to wiedziałbyś, że po resecie pojawiają się problemy z komputerem już na poziomie biosu. A na to już system nie ma wpływu.

Pomijam już fakt pisania wyssanych z palca opinii w stylu:

Widziałem. Pisząc post, miałem na uwadze problem z wejściem do biosu. I to nie jest opinia wyssana z palca, bo co drugi użytkownik Win10 ma problemy z nim.

Zresztą, któregoś dnia, też miałem problem z wejściem do Windowsa, po twardym resecie.

Proszę o podanie źródła tej informacji.

W takim razie wytłumacz mi proszę jaki wpływ ma system operacyjny na problemy z biosem płyty głównej?

Poszukaj na różnych forach, z działem Win10, w tym na forum MS poczytaj.

Dzięki za komentarz. Ja będę obserwować temat, bo też czasami zawiesza mi się Windows, od tak po prostu.

Gwoli wyjaśnienia. Nie uważam, że system ten jest idealny i nie jestem jego fanem :wink:
Zdecydowanie wolałem Windows 7
Jednak obsługując w firmie wiele komputerów z “dziesiątką”, nie zauważyłem na żadnym z nich problemów o których piszesz. Osobiście na 4 komputerach w domu również posiadam Windows 10. I również nie spotkałem się z podobnymi problemami. Dlatego poprosiłem Cię o źródło takiej informacji. Nie bierz tego do siebie. Uważam tylko, że jeśli podaje się tego typu informacje, to powinno się je czymś poprzeć. Taka schiza zawodowa…

Co do problemów z Twoim komputerem. Nie twierdzę także, że w tym wypadku Windows nie jest winien. Być może jest.
Zgadzam się z opiniami, że miewa choroby wieku dziecięcego. Dodać należy, że cała masa komputerów, które przynajmniej oficjalnie, mają nie wspierać (choćby wydawanymi sterownikami) Windows 10, właśnie na tym systemie pracuje. Bo aktualizacja była za darmo. :slight_smile:
To również może mieć i z całą pewnością ma wpływ na stabilność działania. Nieprawdaż? Bądźmy rzetelni i sprawiedliwi w swoich osądach.

Wracając do kłopotów kolegi @_Mati99, uważam, że system operacyjny ma mały wpływ na jego problemy. Chyba, że problem jest bardziej złożony i nakładają się na siebie kłopoty z kilku źródeł.

Trudno jest określić częstotliwość tego problemu bo następuje to różnie. Raz jak komputer jest obciążony raz jak jest w spoczynku. A zazwyczaj dzieje się to po jakiejś godzinie, dwóch pracy komputera.

@ak6 wyjaśnienie z Twojej strony, jednak należało się. Teraz wiem, że nie pracujesz codziennie, na dziesiątce.
Dziesiątka jest, jaka jest. Wie to o tym doskonale ktoś, kto “więcej” pracował na nim, a nie tylko i wyłącznie przeglądał internety.

No a co do firmy, tam gdzie obsługiwałeś komputery, to pewnie obsługiwałeś laptopy, które głównie służyły do przeglądania internetu.

Sorry, ale na takie tematy, powinniśmy zdecydowanie przejść na PW.

Zbyt wiele się kolego domyślasz… :wink:

@_Mati99 Czy masz możliwość popracować jakiś czas na komputerze z minimalną konfiguracją?
Tylko dysk systemowy + reszta niezbędnych podzespołów (RAM, grafika…)

dysk seagate pokazuje błąd, dysk może być zakurzony, uszkodzony albo źle podłączony, jeżeli wszystko w dysku jest w porządku to problemem jest stary bios dysku seagate, producent dysków seagate udostępnia aktualizacje bios, zalecam taką aktualizacje, dla windows 10 najlepiej ustawić bios uefi w ustawieniach płyty głównej