Zacina się okropnie, nawet po formacie

Witajcie,

mam problem z pewnym laptopem marki “Turbo x”. Jest to Chiński laptop na podzespołach Clevo, model M77SUN.

Zaczęło się od tego że laptop się strasznie grzał, po czym się wyłączał. Trwało to dosyć długo, następnie trafił w moje ręce.

Wyczyściłem cały układ chłodzenia, na radiatorze był taki syf, że nie wypuszczał powietrza na zewnątrz.

Wtedy też komputer już strasznie się wieszał, do tego stopnia, że praca na nim była prawie nie możliwa.

Ktoś tak nakombinował, że zablokował całkowicie dostęp do partycji - wg mnie została ona uszkodzona, po włożeniu dysku do innego komputera partycja główna była 0MB.

Sformatowałem i wrzuciłem nowy system. Komputer jest nadal zamulony, wszystko się wiesza.

Ramu miał 4GB, a system widział 3GB. Wyciągnąłem jedną kość i pracuje teraz na 2GB.

Sytuacja jest także o tyle ciekawa, że po zamknięciu klapy oraz jej otwarciu, a następnie wybudzeniu pojawia się bluescreen i reset.

Podobno tak jest od zawsze.

Skanowałem dysk HDTune - żadnych błędów.

Czy procesor mógł się przegrzać podczas pracy na zasyfionym układzie chłodzenia??? Może jakieś inne pomysły? Mnie już brakuje…

Przepraszam, jeżeli dałem temat do złego działu oraz proszę o ew przeniesienie.

Możliwe, że przegrzany, bardziej stawiałbym na chip płyty głównej lub samą płytę główną. Ale trzeba zrobić konserwację wszystkiego, diagnostykę pamięci i dysku (potrzebny scren z HD Tune).

Wstawiam screen z HDTune:

90b52ee721fd8df2m.png

Bardzo proszę o jakieś wskazówki, bo kompletnie brakuje mi pomysłów.

Spróbuj zrobić zerowanie i remap MHDD (tutorial: http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html dział 3: Jak usunąć bad sektory i wolne sektory?). Pamiętaj, że zerowanie całkowicie usuwa dane z dysku. Słychać jakieś podejrzane odgłosy?

IMHO ten dysk jest już do wyrzucenia, są problemy z komunikacją (CRC error count), badsektory i tragicznie niska prędkość odczytu, szybciej działa najtańsza karta sd do komórki.

Czy jesteście pewni, że winą będzie dysk? Czy warto zastosować się MIMO WSZYSTKO do zaleceń CeMeNT?

Dysk działa cicho, w poprzednim teście miał większy przesył danych.

Dysk chodzi wolno z powodu błędu sterownika.

Najprawdopodobniej przestawił się w tryb PIO i ustawienie go w odpowiedni tryb i/lub reinstalacja sterownika do HDD załatwi problem. Na razie nic nie zeruj ani nie kombinuj broń boże z MHDD, usuń dysk z managera urządzeń (odinstaluj) i zrestartuj komputer, po tej czynności system powinien na nowo zainstalować sterownik do HDD i powinno śmigać, jeśli tak się nie stanie, to pisz dalej w tym temacie.

Czy mógłbyś napisać jak to zrobić? Na poprzednim systemie też zaczął działać nagle wolno, a format tego nie poprawił. Czy aby na pewno to kwestia sterownika??

Nie wiem czy to kwestia sterownika, chcę żeby to najpierw sprawdzić zanim spiszemy dysk na straty. Dysk przełącza się automatycznie w tryb PIO po wystąpieniu błędów w odczycie/zapisie lub innych błędów krytycznych, w celu ochrony danych. Mogło się tak stać, że komp się przegrzewa notorycznie i dysk notorycznie zmienia tryb z UDMA na PIO ale to tylko moja hipoteza. może być też tak jak napisano powyżej, dysk jest uszkodzony i konieczna będzie wymiana. Puki co http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in … pic=6878.0

Pokarz też co jest napisane w zakładce Info - HD tune i w jakim trybie aktualnie pracuje dysk, tu będzie potrzebny stosowny screen z managera urządzeń.

Zrobiłem jak napisałeś, oto screen:

e3511836e7f836dem.png

Ok, z tego co widać dysk w tej chwili pracuje we właściwym trybie. Średnia prędkość ok ale w benchmarku widać jakiś dziwny spadek pod koniec. Skoro już jesteśmy przy diagnostyce HDD to przydał by się teraz gruntowny skan powierzchni za pomocą MHDD (2xF4) I będziemy w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić czy winny jest twardy dysk i czy nadaje się do wymiany.

Ok zrobie ten skan.

Między czasie użyłem programu HDDSCAN i oto wynik testu:

d681ad3cb564b2e8m.jpg

Masz sporo sektorów przeniesionych i w tej chwili kolejne nie oczekują na przeniesienie więc tu raczej nie upatrywał bym usterki, przynajmniej nie w pierwszej kolejności.

Błędy CRC o których była mowa wcześniej wskazują na:

Dysk ma, ewidentnie problem z komunikacją z płytą główną, nie znam modelu, o którym piszesz ale jeśli ta wartość rośnie to najprawdopodobniej połączenie dysku z płytą główną. Posprawdzaj czy wszystkie styki gniazda dysku są dobrze przylutowane, przedmuchaj sprężonym powietrzem, posprawdzaj bolce czy, któryś nie jest obluzowany, być może jest tam gdzieś mechaniczna usterka. Jeśli to możliwe popracuj chwilę(godzinkę) na kompie i po tym czasie podaj dane SMART. Obojętnie z jakiego programu. Wymiana dysku może pomóc, jednak jeśli wina leży po stronie kontrolera na płycie głównej lub jakiejś mechanicznej usterki, nic nie da. Przydała by się także fotka z tego niebieskiego ekranu. Mnie teraz przez jakiś czas nie będzie przy kompie ale na pewno ktoś z forumowiczów pomoże. Najprościej było by wziąć inny dysk, podłączyć, postawić system, chwilę pośmigać i sprawdzić czy niebieskie ekrany i błędy CRC i spowolnienia w benchmarkach nadal występują.

Skoro to jest laptop to jak jest ustawione tryb oszczędzania energi może wyłączyć na próbę czy komputer będzie stabilniejszy. Jak raz skan odczytu fatalny a następny czy poprzedni jest dobry to daje do myślenia. Wynik testu z HDDSCAN pokazuje jednak trochę tych sektorów na skraju odczytu jeszcze zaliczanego do użytku. Jednak lepiej jak zrobi scan programem MHDD może się okaże że jest mniej tych sektorów o dłuższym czasie odczytu. Jak pojawił się BLUE SCREEN to można zobaczyć czy zapisały się raporty w pliku Minidump a jak nie to ustawić w ustawieniach uruchamianie i odzyskiwanie zapisywanie informacji o debugowaniu na zrzut pamięci jądra czy mały zrzut pamięci. I poczekać do pojawienia się niebieskiego ekranu i czy w pliku zapisze się raport.

Jaki system zainstalowany i czy wszystkie stery do laptopa a temperatury unormowały się. Może sprawdzić programem jakie są te temperatury podzespołów oprócz dysku gdzie jego temperatura jak na laptopa wydaje się chyba w porządku według screena z HDTune.

oto screen z mhdd:

a2b63c2d1631c738m.jpg

wygląda, że faktycznie dużo mniej wolnych sektorów.

Zrobie Wam zdjęcie tego bluescreena.

a tu ostatni plik dmp:

4294afe0024a2f4dm.png

Dodane 27.09.2012 (Cz) 17:59

Dziękuje wszystkim za wyczerpującą odpowiedź :slight_smile:

Pomogła wymiana dysku, teraz wszystko działa płynnie i normalnie.

Nasuwa się więc kolejne pytanie: Co mogło być przyczyną wolnej pracy dysku mimo iż testy nie wskazywały nic złego?

Jak mogę próbować naprawić dysk?