Zacina się PC podczas grania

Witam.

Od pewnego czasu, mianowicie od momentu zainstalowania gry Payday:The Heist ((problem mógł występować wcześniej, tylko, że nie grałem tamtymi czasy w nic) jakoś 2/3 tyg temu; usunąłem wczoraj)  na steam, komputer podczas grania (nawet podczas ładowania gry) po prostu się całkowicie zacina. Tak, że jedyne co mogę zrobić, to nacisnąć przycisk reset na komputerze. Normalnie dźwięk leci, ale obraz się freezuje i żadne działanie z klawiatury nie pomaga.

Ogólnie, to przy zwykłej pracy komputera (np na przeglądarce), to można wyczuć lekkie lagi. Czasami są często, a ostatnio ich nie ma.

Sprzęt:

Windows 8.1

AMD FX 8320 BE ( chłodzenie: CM Hyper TX3 EVO )

AMD R9 280X GAMING

Asrock 960GM-VGS3 FX (wiem, że lipa pod ten procesor, ale wcześniej nie stwarzała w/w problemów)

Zasilacz: Corsair (jest wystarczający i dobry)

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Zainstaluj najnowsze sterowniki Directx oraz karty graficznej,potem visual c++ od 2010 do 2015…

Pierwsza i podstawowa sprawa czy sprawdzałeś komputer programem antywirusowym i jaki posiadasz. Potem należy przeczyścić komputer ze śmieci odpowiednimi programami jak np. CCleaner a na koniec uruchomić degragmentacje.

Jeśli po tych zabiegach nadal czuć lagi będzie trzeba sprawdzić dysk programem co sprawdza SMART i klastry dysku. 

Miałem to samo, obraz zamarzał. To wina dysku - pojawiły się bad sektory. Lekkie lagi to inna historia.

Do naprawy program MHDD instrukcja na youtube

Jeżeli tylko ten jeden program/gra sprawia problemy, to olej antywira i drivery póki co… gdzieś nie pisali że to biedzi na procach albo kartach amd? Albo że optymalizacja leży po całości?

Jak na gry to masz konfig dość dziwny… amd+amd… a myślałem, że tylko ja na forum lubię duże rachunki za prąd :wink: Spaliłem korsarza VS właśnie procem AMD - nawet grafika tyle prądu nie ssała. Zamiast 450, zamontowałem 600W. Póki co działa.

Sprawdź też dysk - takie przycięcia to typowy objaw dogorywania HDD.

DirectX i Visual mam wszystkie; defragmentacja robiona wystarczająco często; Qihoo 360 Total Security wirusów nie widzę; przeczyszczę jeszcze komputer i zrobię te sprawdzanie dysku, ale to dopiero jutro.

Taki stan rzeczy zaobserwowałem w kilku grach, Payday, GTA V, ale na Wiedźminie 3 śmiga spoko :smiley:

No cóż, sprzęt dobierał znajomy, gdyż na dzień, gdy chciałem składać komputer to miałem o wiele mniejszą wiedzę o sprzęcie.

EDIT:

Zrobiłem skan MHDD i nie wykryło żadnego bad sektoru.

http://imgur.com/3EX10Cu

Czasami tak jest z dyskami ze raz przejdą testy a czasem walą bad sektorami kilka razy tak się czasami zdarza raz mechanika dysku zużyta jest ale czasem po innej stronie siedzi przyczyna z jakieś 7 lat temu wypuszczali kable SATA co po pewnym czasie siadały wiec jak masz inny kabel to sprawdz na innym kablu SATA. Druga sprawa może jakiś program uruchamia się ze startem systemu albo jakiś program działa w tle, teraz dużo tego syfu dodawane jest do instalatorów programów. Sprawdź podejrzane programy i niepotrzebne usuń i możesz  wyłączyć  niepotrzebne programy z autostartu. Wpisz w wyszukiwarce programów  systemu “msconfig”. 

Program MHDD na początku nie wykrywał dysku, dopiero jak zmieniłem z AHCI na IDE to działało normalnie. Nie wiem, jak bardzo bezużyteczna to wiadomość, ale lepiej napisać :slight_smile: . Nic się nie uruchamia w tle, czego nie potrzebuję. Ściśle to kontroluję.

Kabel to niezły trop - nawet jeżeli nie masz innego, to odłącz, dmuchnij (z gęby) we wtyczki i gniazda, przeczyść styki itp.

O ile zwiechy nie powoduje coś w tle (np. automatyczny update softu), to dysk jako pierwszy podejrzany, potem uszkodzenie RAM.

Hm…nie wiem co się zadziało, ale problem minął lub nie występuje na razie.