Zacinajaca się gra?


(Nemil) #1

Mam problem z komputerem, a dokładnie z jedną grą. Czemu tutaj piszę? Ponieważ gram w tą grę od ponad roku, a problem pojawił się mniej więcej od połowy stycznia i podejrzewam że wynika z problemów technicznych. Jedyne co ostatnio zmieniałem to dysk(dołożyłem też 2 wiatraczki, ale gdy je odłączyłem problem nadal miał miejsce) dlatego poniżej zamieszczę wyniki badania go HD Tune, ale wpierw opiszę jak wygląda problem. Gram w grę Lineage2 na prywatnym serwerze od paru lat. Naturalne było i jest że jak jest więcej osób na ekranie/wiele się dzieje to gra spowalnia. Od połowy stycznia mam jednak coś takiego że komputer się przycina na chwilę (nie mogę ruszyć myszką, przejść do innego okna, a dźwięk zapętla się) po czym odcina, ale okno z L2 jest "bez odpowiedzi" w menadżerze i jedyne co mogę zrobić to włączyć grę od nowa. Irytujące jest to dlatego że czasami ledwo załaduje mi się gra i od razu się zacina. Dzieje się to na ogół właśnie gdy wiele się dzieje wokół mej postaci, ale nie jest to zasada, bo działo mi się to nawet podczas logowania. Mam na komputerze też dla przykładu Down of War 2. Które jest bardziej wymagającą grą i przy niej. Jak przy jakiejkolwiek innej aktywności na kompie/przez internet nie mam takich sensacji. Teraz dodam że nie jestem za bardzo zorientowany w budowie komputerów więc prosiłbym tłumaczyć mi to w sposób łopatologiczny co mam zrobić.

A teraz zamieszczam wyniki skanowania dysku HD Tune

38547330.png

10168660.png

76629735.png

36309464.png

Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś dane proszę mówić, postaram się pomóc.


(Adalbert) #2

pomiar-temperatur-t340449.html - jakie temperatury podzespołów masz podczas tych zacięć gry?

Wirusów nie masz?

Sprawdź pamięci memtestem (instrukcję znajdziesz na google).


(Nemil) #3

Oto temperatury z przed chwili gdy miało to miejsce. Nie jestem ekspertem, ale nigdy nie wydaje mi się by wówczas była jakaś wysoka temperatura.

71966172.jpg

Pamięć testuje, a komputer przeskanuje choć wydaje mi się że nie (korzystam z zarejestrowanego Avasta i firewalla Kerio).


(Adalbert) #4

"Pomiar temperatury w stresie:

Uruchamiamy program HWMonitor, włączamy programy, które obciążą nasz komputer, po kilkunastu minutach stresu przełączamy widok na okno włączonego wcześniej programu HWMonitor i podajemy (przepisujemy/robimy zrzut ekranu z okna programu) zarejestrowane temperatury maksymalne podzespołów."

Ale faktycznie nie wygląda to źle, choć raz na jakiś czas dobrze otworzyć obudowy i odkurzaczem odkurzyć w środku (szczególnie radiatory na procesorze i karcie graficznej).


(Nemil) #5

Czytałem to, ale w obecnej sytuacji gra zawiesza się tuż po uruchomieniu nim zdąży na dobre obciążyć komputer. Komputer czyściłem w poprzednim tygodniu by mieć pewność że to właśnie nie to.

Test pamięci przeprowadzony i nic nie wykazał puki co (osiągnął 100% i leci dalej bez kłopotów). Teraz zrobię skan antywirusem.


(Adalbert) #6

Zapomniałem napisać, dysk wygląda na w porządku.

Jeżeli nie znajdziesz wirusów czy innego syfu, to zająłbym się łatkami do systemu i sterownikami. Jaką masz płytę główną i system (XP? z jakim Service Packiem?)?


(Nemil) #7

Windows XP Home Edition z Serwis packiem 3 i aktualizowany na bieżąco. Płytę to mam Asusa P5GDC Deluxe, a sterowniki... No cóż. Umiem tylko wyszukać i zainstalować te do karty graficznej, więc zaraz sprawdzę.


(Adalbert) #8

-z Dodaj/usuń programy usuwasz zainstalowane sterowniki od płyty głównej, dźwięku i grafiki jakie znajdziesz

-ponowne uruchomienie komputera

-usuwasz śmieci za pomocą CCleaner (pliki i rejestr)

-ściągasz i instalujesz http://downloadcenter.intel.com/Detail_ ... 4〈=eng

-ponowne uruchomienie komputera

-ściągasz i instalujesz sterowniki do karty dźwiękowej http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=AbeoopyNpI2TZixg

-ponowne uruchomienie komputera

-ściągasz i instalujesz sterowniki do karty graficznej http://www.nvidia.pl/object/winxp_196.21_whql_pl.html

-ponowne uruchomienie komputera

-http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-aktualizacja-biblioteki-directx-t381213.html


(Nemil) #9

Szukałem zainstalowanych sterowników do płyty głównej, ale nie było ich tam. Od dźwięku mam jakieś stare #-o nie wiem czy dobre, bo brałem byle działały. Ściągam teraz Version V5.12.01.0008.51.61 choć nie wiem czy to dobra szczerze mówiąc, a graficzne już zaktualizowałem. Była to jednak różnica pomiędzy 195.XX do tego 196.21

-- Dodane 15.02.2010 (Pn) 21:07 --

Nie instalowałem dodatkowo żadnych sterowników do płyty głównej ani przed/trakcie/po instalacji windowsa. Czy w takim przypadku mam od razu instalować ten programik z download center?


(Adalbert) #10

Jeżeli nic nie masz w dodaj/usuń programy (a pewnie nie masz) to instalujesz od razu.


(Nemil) #11

Zaktualizowane więc już, ale problem nadal ma miejsce. Zamierzam sprawdzić czy będzie miało to miejsce z innym dyskiem, ale to nie dziś. Jakieś inne sugestie co może być przyczyną?


(T0mek95) #12

Temperatura CPUTIN jest jednak dość wysoka jak na spoczynek. Proponowałbym zmiane pasty termoprzewodzącej na procesorze.


(Nemil) #13

Stara pasta się skończyła, a w pudełku znalazłem jakoś taką "Pasta Silikonowa H o podwyższonej przewodności ciepła" Poniżej są zastosowania i parametry "temp pracy -40 do 260 st C", "odporność właściwa skośna 3,28*10^15 omega/cm","napięcie przebicia 30kV/mm". Nada się ona do czegoś czy po prostu iść zakupić w sklepie? No i jaką byście polecali.


(T0mek95) #14

Nadać się nada na chwilę, ale kupiłbym jakąś inną, może ktoś coś poleci?


(Adalbert) #15

A co mówi BIOS i np. Core Temp o temperaturze procesora?


(Nemil) #16

To pytania do mnie?? A gdzie w biosie winnem szukać tego?

-- Dodane 17.02.2010 (Śr) 13:13 --

Problem nadal ma miejsce gdy podłączę inny dysk.

-- Dodane 19.02.2010 (Pt) 16:16 --

Chyba tak jak i mi skończył mi się pomysły. No nic, dziękuje wszystkim za pomoc i na koniec dodam że teraz zaczyna się tak robić też w innych grach (wcześniej po prostu chyba działo się to tak rzadko że dostrzegałem to tylko w l2 bo siedzę w nim najwięcej).


(Adalbert) #17

pomiar-temperatur-t340449.html


(Nemil) #18

Czytałem już ten temat i zdaje mi się że pisałem jakie ma temperatury, dopisać jeszcze coś?


(Adalbert) #19

W podanym temacie, który czytałeś, masz odpowiedź.


(Nemil) #20

Core temp nie chce się uruchomić, bo mam pentium 4, a bios sprawdzę przy następnym uruchomieniu.

-- Dodane 01.03.2010 (Pn) 16:39 --

W biosie znalazłem temperaturę CPU i MB.

Zaczęło się na:

CPU 36 powoli rosło do 48

MB 18 powoli rosło do 23

W ogóle tak zauważyłem ze od zmiany pasty na tą którą miałem w pudełku od płyty głównej temperatury są wyższe.