Zacinające się klawisze w Lenovo Legion

Witam,

Po odebraniu komputera z serwisu (wymieniono pastę termo) mam problem z klawiszami E,G,H, oraz 9. Otóż przez pierwsze dwie minuty klawisze nie działają. Po wciskaniu ich bez przerwy na jakiś czas działają, aby później znów nie działać.

Facet z serwisu (nie fabrycznego) chce kolejne 100 zł. Stąd pytanie czy mogę samodzielnie rozwiązać problem, ktoś może miał podobne doświadczenia ?

Pozdrawiam

Jeżeli jadłeś lub facet z serwisu paluszki nad klawiaturą to wszystko wyjaśnia:)

Tak serio, wygląda to jedną z 3 kwestii: felerne gumki pod klawiszami, brud albo źle wpięta lub uszkodzona taśma klawiatury. Chociaż obstawiam dwie pierwsze.

Jeżeli nie masz doświadczenia albo nie chcesz sam rozbierać laptopa to jedyne co możesz zrobić to spróbować pod kątem przedmuchać klawisze sprężonym powietrzem ale jeżeli to nic nie da to butla z powietrzem będzie zbędnym wydatkiem.

Nie jadam przy komputerze.

Klawisze przedmuchane sprężonym powietrzem. Co do uszkodzonej / źle podpiętej klawiatury czy wtedy klawiatura nie powinna w ogóle działać ?

Dolna obudowa laptopa ma braki w śrubkach, tak ok. 5 śrubek czy to może mieć wpływ na klawiaturę jako taką ?

Jak rozumiem serwis ci tam grzebał?
Niech to naprawiają skoro zepsuli.

Tak. Jednak facet twierdzi, że on robił co innego, a nowo powstała usterka nie ma związku. Kazałem wymienić pastę termoprzewodzącą…

W większości sprzętów trzeba wyjąć klawiaturę aby dostać się do środka.
Przed jego grzebaniem działała, po grzebaniu nie działa.

Który to dokładnie legion?

To jest Lenovo Legion Y520.

Znalazłem na allegro takie klawisze z tego modelu. Pytanie, czy jestem w stanie bez demontażu klawiatury i obudowy laptopa to wymienić ?

Sam klawisz, oraz zaczep udało mi się już zdemontować. Pytanie czy gumka pójdzie równie lekko ?

To nic nie da.
Wymieniasz całość albo wcale.
Ja bym poszedł do “serwisanta” i wyjaśnił mu że albo robi albo niech dzwoni do rodziny się pożegnać.

Masz, nie prościej było samemu to zrobić?

Dla 3 klawiszy całą klawiaturę wymieniać ?

Jasne, że próbowałem. Jednak te małe diabełki (śrubki od heatpipe’a) przykręcił sam diabeł. Nawet makita nie była w stanie ich ruszyć. Kręcę śrubokrętem a one nic…, makitą tak samo.

Niestety tak są robione, jednorazowo jako całość.
Sam plastik nic nie robi, a gumka to jeden wielki gumowy perforowany płat.
Klawisz możesz sobie dokupić jak oryginalny wyłamiesz albo zgubisz.

Rozumiem. Na razie o dziwo działa normalnie. Tylko te klawisze demontowane działają jakoś luźniej, ale działają. Dziwna sprawa. Na początku nic nie działa, teraz działa normalnie…

PS. Orientujesz się może jaka to jest śrubka ?

Czasami klawisze wyspowe się zacinają, są takie dziwnie twarde, trzeba mocno przyciskać, tak jakby coś tam utknęło, najczęściej wystraczy postukać w takiego mocno pionowo.
Co do śrubki to wygląda na standard jakim są skręcane obudowy 99% laptopów.
Co do brakujących śrubek powinieneś też się o nie upomnieć, chyba że kolo pozrywał gwinty.

Uważam, że ten problem możesz obejść z ekranową lub zewnętrzną. Ja używam i tej małej z tłumacza Google jak są błędy lub poważniejsze awarie na które nic innego nie pomaga

Ni w tym przypadku. U mnie klawisze normalnie wciskają się. Nic nie zacina. Po prostu przez pierwsze 20 minut nie działają, aby później działać normalnie… Nie rozumiem tego, albo coś działa, albo nie.

Czy mają one jakąś nazwę ?

Również o tym wspomnę.

Jest to jakieś rozwiązanie. Natomiast jeśli już to kupię jakąś używaną klawiaturę i zamienię z obecną.

Skoro przed wymianą pasty wszystko było dobrze, to serwisant coś ze składaniem zrobił źle.
Więc nie powinien za to brać pieniędzy.

Mam pytanie. Czy przy kupnie nowej klawiatury muszę szukać wersji polskiej ?

Czy wystarczy wersja amerykańska i z poziomu windowsa ustawić PL ?

A czym się różni klawa PL od US?

Czyli to samo, tylko ustawienia OS inne ?

Chyba znalazłem winowajcę problemu tej klawiatury. Wykręciłem prawie wszystkie śrubki z obudowy i teraz problem odwrotny. Klawisza e wciska się za dużo. Muszę na prawdę lekko wcisnąć, aby wyskoczyło mi jedno E a nie kilka.

Druga sprawa, to jedna ze śrubek nie chce wyjść. Nie pomogła nawet makita. Ktoś zna jakieś rozwiązanie ?

3 sprawa to kiepskie śrubki fabryczne od lenovo. Ktoś się orientuje jaki jest ich symbol, chciał bym kupić coś ze stali nierdewnej, lub metalu.

To pewnie M2 x 6 lub M2.5 x 6, są na Allegro pod nazwami “śrubki do laptopa”