Zacinanie się przy graniu (VOL. 2)


(Gunieq) #1

Witam, otóż mam problem podczas grania. Komputer dziwnie się zachowuje, mam 40-50 fps lecz dosłownie co pół sekundy gra łapie zwieche na mgnienie oka. Przeinstalowałem sterowniki, zrobiłem defragmentacje dysków, próbowałem podkręcić procesor, grać na najniższych ustawieniach, nic nie pomaga. Męczę się z tym już od dłuzszego czasu i nie wiem jak to naprawić. Format robiony był około 2 tyg. temu, ponieważ myślałem że może to wina tego, że mam zainstalowany system 64bit a nie 32, lecz to nie to.

Sprzęt:

Amd Athlon II X2 245 BOX @ 2.9 GHz

Radeon HD 5700

8 Gb Ram ddr3

Gigabyte GA-MA770T-UD3

Windows 7 32 bit

Jeśli będziecie czegoś jeszcze potrzebowali by mi pomóc to piszcie

Temperatury podczas gry:


(freedom) #2

Jakaś konkretna gra czy problem występuje we wszystkich?

EDIT.

Temperatura procesora jest za wysoka, o ile oczywiście program pokazuje prawdziwą wartość. Everest jest nieaktualny, jego następca to AIDA64, ze swojej strony polecę HWMonitor.


(Gunieq) #3

We wszystkich niestety, szczególnie widoczny przy grach FPS


(freedom) #4

Musze podbić, bo zaktualizowałem post, a że napisałeś wcześniej to byś wartości dodanej nie zobaczył. Proponuję też odpalić grę w oknie, obok ustawić okienko CPU-Z i kontrolować taktowanie procesora (konkretnie czy podczas przycięć nie spada). Ogólnie dla Athlona II, bezpieczna temperatura to ~65*C.


(Gunieq) #5

Rzeczywiście przy przycięciach taktowanie spada do ~800MHz. Aida 64 pokazała mi około 65*C podczas gry. Co mogę zrobić z tym taktowaniem? Wyczytałem o programie ThrottleStop ale nie obsługuje on mojego procesora.


(freedom) #6

Najprawdopodobniej problemem jest temperatura (przez nią procesor obniża taktowanie). Ustaw częstotliwość procesora (przez zmianę mnożnika w BIOSie) na powiedzmy 2500 MHz i sprawdź jak wtedy wygląda sytuacja.


(Gunieq) #7

Zmieniłem do 2500MHz ale to nic nie dało. Temperatura nadal taka sama. Są jeszcze jakieś spodoby obniżenia temperatury oprócz wymienienia pasty, czyszczenia komputera i zmiany wentylatora?(pastę zmieniałem niedawno a wentylator był razem z procesorem więc jest mało używany"


(freedom) #8

Dotknij radiatora, jest gorący? Może chłodzenie jest niepoprawnie założone. Komputer stoi bezpośrednio przy jakimś źródle ciepła? Kombinuj (zmniejsz jeszcze taktowanie - to oczywiście tylko do testów, bo problem z temp i tak trzeba będzie wyeliminować). Ewidentnie temperatury są zbyt wysokie, ile wynoszą w spoczynku?


(sadaj72) #9

A radiator masz czysty? Pastę nałożoną? Wentylator działa?


(Gunieq) #10

Radiator nie jest gorący lecz lekko ciepły. Chłodzenie jest założone poprawnie, a najbliższym źródłem ciepła przy komputerze jest moja noga. Temperatura w spoczynku wynosi ~50*C


(freedom) #11

Temperatura w spoczynku nie powinna przekraczać 30*C (chyba, że temperatura otoczenia jest większa, ale to już nie w warunkach domowych). Jako, że grafika utrzymuje bardzo rozsądne temperatury (na screenie z pierwszego postu to nawet bardzo mało jak na grę), to jednak problem jest raczej związany z samym chłodzeniem procesora (ponowie pytanie kolegi, wentylator chodzi?). Przeczyścić, nałożyć nową pastę i sprawdzić.


(Gunieq) #12

Mogliście nei zauważyć ale edytowałem poprzedni post. Pastę zmieniałem niedawno a wentylator był razem z procesorem więc jest mało używany. Komputer czyścilem przedwczoraj. Wentylator jak najbardziej działa :slight_smile:

-- Dodane 20.12.2012 (Cz) 19:19 --

Znalazłem rozwiązanie. Okazało się że problemem był program Rainmeter. Gdy go wyłączyłem wszystko śmiga jak trzeba:) Dzięki wielkie.