Zacinanie się przy odtwarzaniu filmów, procesor 100%

Cześć

Przy oglądaniu filmów mam taki problem, że cpu procesora rośnie, zwykle w jakieś 20-30 min. od włączenia osiągając 100% i film sie tnie. Przy pauzie opada, dam mu chwilę, to znowu coś się uda zobaczyć, ale te okresy są coraz krótsze. Jak komp odpocznie (wyłączony), to znowu uda się jakieś 20 min i kiszka.

Próbowałem już różnych odtwarzaczy i kodeków (aktualnie SubEdit i k-lite), robi się to samo. Również reinstalacja systemu nie pomogła.

Mam legalnego Windowsa po uaktualnieniach, P IV 2.66, 512 RAM.

Czy to problem sprzętowy, czy da się z nim coś zrobić?

Sprawdź błędy w podglądzie zdarzeń:

Start => Panel Sterowania => Narzędzia Administracyjne => Podgląd zdarzeń

Jeśli będą jakieś na czerwono, to wklej szczegóły.

Sprawdź RAM programem --> Memtest86

Sprawdź temperatury programem --> EVEREST Home Edition

Jaki proces tak proca obciąża?

Proces SubEdita, WMPl, AllPlayera itd.

Tnie się sam film, jakby proc. nie dawał rady z dekodowaniem obrazu.

Raz faktycznie sam sięwyłączył, może przegrzany.

Dzięki, sprawdzę, zobaczę, dam znać

Złączono Posty : 21.01.2007 (Nie) 19:14

Jest tak: podgląd zdarzeń nie pokazuje żadnych błędów. Memtest uruchamiałem 2 razy, zawsze po wyk. ok. 20% wyłączał się komp. Everest wskazuje szybki wzrost temp. przy odtwarzaniu filmu (po niedokończonym memteście): z 65C do 75C w jakieś 3-4 minuty… i wtedy się już tnie. Temperatura winna?

Jest to wielce prawdopodobne.

Na próbę otwórz budę, postaw pokojowy wentylator skierowany na płytę główną i potestuj. :smiley:

Jeśli pomoże to popracuj nad chłodzeniem. Najpierw generalne czyszczenie. Potem zmiana pasty termoprzewodzącej. Jak nie pomoże to zmiana wiatraka.

Sprawdź jeszcze w Evereście jakie masz obroty wiatraka.

to laptop, sony PCG-FR315M (bstrds!), chyba nie chce ryzykować rozkręcania? bo jeszcze go nie skręcę?

Złączono Posty : 21.01.2007 (Nie) 20:05

nie widze wiatraka w evereście, gdzie go szukać, w sprzęcie?

Złączono Posty : 21.01.2007 (Nie) 20:32

aha!

jednak mam znowu wątpliwość, czy to może być tylko temperatura, bo może ona jest skutkiem, a nie przyczyną. Bo rosłaby stale i stopniowo też przy innej pracy procesora, zwiększającej jego obroty, jak rzeźbie w foto szopie czy otwieram internetowe okna co i rusz…

a tu stabilny wzrost tylko przy filmach. Pauza - do zera - i dalej to samo, tylko szybciej

Wklej w końcu te temperatury z Everesta. Komputer > Czujnik

Może komp często stoi na kocu lub czymś miękkim, co uniemożliwia wiatrakowi dobre chłodzenie. Powinieneś rozkręcić kompa jednak i wyczyścić wiatrak, moze byc zakurzony. Jeśli boisz się robić to sam, to udaj się do serwisu. P4 to grzałki i 75" to nie jest jakaś krytyczna dla laptopa temperatura, ale rośnie za szybko trochę i najwyraźniej coś jest jednak nie tak, jak być powinno.

Są jakies błędy “System Error”?

--------[Czujnik]----------------------------------------

Właściwości czujnika:

Typ czujnika HDD

Temperatury:

Procesor 65 °C (149 °F)

IBM IC25N040ATMR04-0 41 °C (106 °F)

Usunięto szereg zbędnych informacji

boczi

Złączono Posty : 22.01.2007 (Pon) 2:00

a jak pochodził z 5min. na filmie, proc doszedł do 100 i film się ciął, to:

Właściwości czujnika:

Typ czujnika HDD

Temperatury:

Procesor 71 °C (160 °F)

IBM IC25N040ATMR04-0 41 °C (106 °F)

Zapomniałem powiedzieć, że zdarzają się skoki nie tylko wzrostowe, ale zdarza się, że spada cpu, na chwilę, i dalej rośnie. A na filmikach słabo skonwertorowanych, czasem z pixami, chodzi prawie dobrze.

To już bardzo źle. Spalisz procka w ten sposób.

Rozkręć maszynę i przeczyść dokładnie.

Nie ak6 , to nie o to chodzi >

Obciążenie procesora 100% i temp 71 st. Trudno zidentyfikować ten problem jednoznacznie… Gdyby jeszcze svchost ciął proca, to byłoby wiadomo ocb. A tutaj obciążają playery. To może być problem typu kodeki/sterowniki/coś się gryzie jeśli o soft chodzi. Jaką masz kartę graficzną? Znalazłam coś podobnego odnośnie kart NVidii: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=77735

Od dawna tak się dzieje? Instalowałeś coś ważniejszego? Grzebałeś coś przy kompie?

Karta wideo RADEON IGP 345M (64mb)

Problem z softem, który sugerujesz, Joan, wydaje się prawdopodobny (hope so).

Pierwszy raz zobaczyłem, że coś takiego się działo, kiedy podłączyłem rzutnik (+divx g400 do napisów). Ale od tego czasu, to już praktycznie za każdym razem, bez różnicy czy z tym filtrem, czy bez niego.

Jeszcze po drodze instalowany i odinstalowywany winamp, ale nie wydaje mi się, żeby to były jakieś cuda.

Próbować z jakimiś kodekami innymi niż ffdshow (i inne w paku k-lite), czy divx 5.2? Czy go jeszcze potestować?

No zmień kodeki, trudno jest co innego poradzić, możliwe że pomoże… tylko przeczyść po nich rejestr. Divx wrzuć najnowszy.

ok, spróbuję.

cianx

Oczywiście masz rację Joan. ja tą setkę zidentyfikowałem jako 100 st. C. i aż mi oczy wyszły na wierzch. :smiley:

Niestety nic z tego. Zmiana kodeka na divX 5.2 nie zrobiła praktycznie żadnej zmiany. :frowning:

Złączono Posty : 22.01.2007 (Pon) 21:55

Mam też wrażenie, że fizyczny problem sprzętowy związany z temperaturą (wentylator) prowadziłby do wolniejszego, ale stałego jej wzrostu, przy każdym normalnym użytkowaniu. A tutaj proc nie daje sobie rady z filmami i jakby kumulawał problem.

Może coś da się pokombinować z wydolnością karty graficznej, dzieloną pamięcią wirtualną, tak strzelam trochę…

a jak odinstalowałeś te stare kodeki to wyczyściłeś rejestr a wcześniej tego nie miałeś??? niektóre kodeki mimo że odinstalujesz one dalej tam są najpierw odinstaluj wyczyść i zainstaluj najlepiej kodeki ffdshow a 100% to masz tylko przy filmach a podczas grania nic Ci się nie dzieję?? spróbuj czym innym obciążyć kompa ja mam 100% tylko chwilo podczas uruchamiania jakieś aplikacji