Zadanie-czy dobrze zrobiłem ?-Algorytmika

Witam, mamy z informatyki programowanie i mówiliśmy o algorytmach, naczuczyciel lekko zamieszany ^^.

Dwa x ta sama lekcja ^^ bo nikt z klasy właściwie nie umiał to mówiliśmy że nie było :slight_smile:

A na początku mówił coś podobnego do tego

Lekcja w piątek :stuck_out_tongue: w poniedziałek się pyta czy było programowanie ^^ my “nie” i drugi raz lekcja ^^.

Zadanie nam zadał jeszcze z piątku a w poniedziałek każdy miał zrobione ^^ :slight_smile:

Treść mniej więcej taka:

Obliczyć 2x+b

-jeśli wynik >0 “działanie dodatnie”

-jeśli wynik <0 “działanie ujemne”

-jeśli wynik =0 “działanie zerowe”

Wiem że w tych deltoidach(warunkowe coś tam) jest inaczej napisane ale o całokszałt mi chodzi czy dobrze zrobiony.

Mam nadzieje że to się nie zalicza do PKT w regulaminie który mówi o nie odrabiamy zadań domowych.

ccb3993a389434dcm.jpg

Dobrze, aczkolwiek, ja bym najpierw sprawdzał np czy zmienna jest np większa od 0, a jeśli nie, sprawdził bym czy jest równa 0 czy nie. Dlaczego? W Twoim algorytmie prawie zawsze (czyli gdy wynik będzie różny od 0) trzeba będzie wykonywać drugą instrukcję warunkową, czyli czy wynik jest >0. Czyli prawie zawsze wykonywane są 2 instrukcje warunkowe (co IMHO jest stratą czasu).

Proponuję najpierw sprawdzić czy wynik jest > 0, a dopiero jeśli nie sprawdzić, czy jest mniejszy, czy równy zero. Wówczas dla połowy przypadków (czyli wynik>0) wykonywanie drugiej instrukcji warunkowej nie będzie konieczne.

Zmieniłem :slight_smile:

Dziękuje.

Zobaczymy czy będzie omawiał tutaj to co wyżej opisałeś.