Zadanie z EXCELA

Mam problem z zadaniem, które próbuje rozgryźć od 2/3 godzin.


Z góry bardzo dziękuje za pomoc

Pierwsze z cyframi możesz zrobić ręcznie kopiując z poprzednich kolumn.

Pod drugie trzeba by kombinować z wykrywaniem plusa/minusa/możenia/dzielenia by było bardziej uniwersalne, bo są liczby 1, 2 lub 3 cyfrowe pomieszane.

Może ktoś wymyśli jak w działaniu zautomatyzować wykrywanie plusa/minusa/możenia/dzielenia by formuła przekazywała rodzaj operacji a nie z palca jak już w połowie się z mnożenia zmienia na dodawanie lub dzielenie. Ja bym sięgnął po sprawdzanie tekstu z Jeżeli zawiera.

Pokaż co do tej pory rozgryzłeś.

Bo chyba nie oczekujesz, że odrobimy za Ciebie Twoją pracę domową?

Masz pierwszą kolumnę z:

=lewy(...,...)-Prawy(...,...)

Nie chcesz dać mu formuł pod 2 grupę to naucz go używania formuł do wykrywania +/-/*/: w tekście.


Blokujesz obrazki to czas je odblokować.

Znaczy te górny rząd to wiem jak zrobić to jest proste i to mam, ale ten drugi rząd jest trudny bo nie wiem jak zapisać i jaką komendą się posłużyć

Krystan3w, dzięki za starania, ale chyba to nie jest zadania na mój poziom

Może lewy/lewy.b i prawy/prawy.b mają funkcję “do znaku” lub “od znaku”.



“Rozgryzienie” tego jak działają funkcje LEWY i PRAWY zajęło mi tyle ile trwa wpisanie formuły do Excela.

gom1 gratuluje ci kozaku

Tak na szybko, dla danych w komórce A1.:
=LEWY(A1;SZUKAJ.TEKST("+";A1;1)-1)+PRAWY(A1;DŁ(A1)-SZUKAJ.TEKST("+";A1;1))
lub:
=LEWY(A1;SZUKAJ.TEKST("+";A1;1)-1)+FRAGMENT.TEKSTU(A1;SZUKAJ.TEKST("+";A1;1)+1;99)

Wyniki:
obraz
itd…
Nie mam czasu aby zrobić pełną formułę z podmianą znaków: +, -, x, :
Ręcznie musisz zmienić w formule i kopiować do odpowiednich znaków powyżej:
Dla: -
=LEWY(A2;SZUKAJ.TEKST("-";A2;1)-1)-FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST("-";A2;1)+1;99)
Dla: x
=LEWY(A2;SZUKAJ.TEKST(“x”;A2;1)-1)*FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST(“x”;A2;1)+1;99)