Zadanko

(Radeon55) #1

Mam pytanie czy ktoś by pomógł mi z obliczeniami zadania :slight_smile:
Koszt karty graficznej wynosi 130 zł netto, wymiana 50 zł netto. Oblicz koszt całkowity usługi, jeżeli narzucona marża na towar wynosi 25%, a stawka VAT 23%.
Z góry dziękuje

(roobal) #2

Matematyki w szkole nie uczą, że z tak prostymi obliczeniami na forum przychodzisz?

Koszt dla klienta to po prostu sumowanie. Natomiast koszt od strony ludka wykonującego usługę (sklepu/serwisu) będzie można wyliczyć dopiero po rozliczeniu się z fiskusem :wink: Czyt. po tzw fiskalnym zamknięciu miesiąca.

(Dimatheus) #4

Hej,

To zależy - jeśli jest VATowcem, to koszt będzie ewidencjonował w wartości netto; jeśli nie jest - w wartości brutto. :stuck_out_tongue: W pierwszym przypadku wychodzi mi 223,33, w drugim - 274,70 (oczywiście po zaokrągleniu do pełnych groszy).

Pozdrawiam,
Dimatheus

(januszek) #5

((130 zł *1.25) + 50 zł) x 1.23 = 261,38 zł

(Dimatheus) #6

Hej,

Ale w zadaniu jest mowa o marży, a nie o samym narzucie. :stuck_out_tongue: http://webshop-analytics.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-marza-a-narzutem

Pozdrawiam,
Dimatheus

(januszek) #7

Słusznie. Czyli powinno być tak:
((130 zł *1.3333) + 50 zł) x 1.23 = 274,69

Owszem to też. Zależy także czy w pl się rozliczasz, bo można i poza :wink:
Te zadanka w szkołach są tak chwilami pisane przez nauczycieli, że szlag wie jak do nich podejść?

(Dimatheus) #9

Hej,

No generalnie zadanie dla finansisty nie jest takie oczywiste. Autor zadania chciał chyba zrobić zadanie z życia wzięte, ale w tym przypadku trochę go to przerosło. :stuck_out_tongue: A wystarczyło na przykład inaczej zadać pytanie, na przykład: Jaka będzie wartość brutto wystawionej faktury?

Pozdrawiam,
Dimatheus

O, no to już lepiej. Zawęzi to ilość możliwych rozwiązań. W takich zadaniach ważne jest na co się kładzie nacisk… matematyka, ekonomia, czy prawo. Albo wsio razem :wink: