Żaden Linux nie chce wystartować z USB

Witam.

Chciałem zainstalować jakiegoś Linuksa na swoim PC, lecz żaden nie chce wystartować. Bootowalne pendrive’y tworzyłem przez LiLi USB Creator i liveusb-creator-3.12.0 Fedory.

Próbowałem uruchomić:
Kubuntu 16.04 - uruchamianie normalne, potem już tylko kursor i ciągłe komunikaty o awarii Plasmy

Fedora 22, 24 -  czarne tło od razu po wybraniu opcji uruchomienia

Fedora 24 nagrywana na pena przy pomocy ich narzędzia LiveUsb-Creator zatrzymuje się na etapie: link do fotki

Arch - link do fotki

 

Specyfikacja komputera:
Intel i5 6600 3.30 GHz, 8 GB RAM, GTX 960, dysk 1TB + hitachi 500GB z laptopa niedawno podpięty.

 

Co może być przyczyną?

Dysk który był kiedyś w laptopie przeżył kilkanaście instalacji linuksa i nie było z nim problemów nigdy, więc wątpię, żeby to coś zawadzało… Nigdy wcześniej nie próbowałem uruchamiać Linuksów na tym PC.

W przypadku Archa nagrałeś źle obraz. Polecam do tego dd, Rufusa a w ostateczności Universal USB Creator.

 

Podejrzewam bardziej problemy z grafiką (a raczej sterownikiem (lub jego brakiem, czy też niedoskonałością nouveau)).

 

W przypadku Fedory 24 nie mógł wystartować GDM, czyli menedżer logowania.

Polecam OpenSuse:

https://software.opensuse.org/developer/pl?release=developer

 

Do tworzenia obrazu na Pen-Driva najlepiej użyj programu Rufs.

Zdecydowanie kolega Piesek64 dobrze gada daj dd if=systemowe.iso of=/dev/sdX za sdX podstaw oczywiście swoje usb cierpliwie poczekaj w terminalu aż wypluje co skopiował.

Pozdrawiam

ps. ja bym wybrał miętusa  na razie 17.3 na cinnamonie.

Spróbuję tego Rufusa, zawsze używałem LiLi i nie miałem problemów :wink:

 

Sprawdzę OpenSusa, już pobiera mi się obraz. A co do błędu sterownika graf. to myślałem, że przy tak popularnym modelu nie powinno być problemów, co innego przy jakimś laptopowym PieronWieCzym8000M :smiley:

U mnie na laptopowej karcie zintefrowanej intela wszystko śmiga dobrze, więc nie jest to reguła

 

Jeśli rzeczywiście problem jest ze sterownikiem nouveu, to pamiętaj, że nie jesteś na niego skazany, w przypadku nvidia, dostępne są również zamknięte sterowniki na linuxa wydane przez samą Nvidię. Wiele dystrybucji umożliwia ich zainstalowanie przez menadżer pakietów,mna innych z kolei trzeba zrobić to ręcznie przez pseudo graficzny instalator.

Wpierw muszę jakąkolwiek dystrybucję uruchomić/zainstalować.

 

OpenSuse nagrywane Rufusem: Najlepsza fotka do tej pory.

 

Monitor podpinam do karty graf, nie do tego HDMI na płycie głównej… Nie wiem czy tak powinno być, ale tak działa od nowości kompa. Może to się przestawia gdzieś w biosie? Jeśli tak to nie potrzeba byłoby używania nVidii do uruchomienia linuksa, tylko samej zintegrowanej…

To spróbuj podłączyć pod HDMI na głównej. Masz tutaj kartę zintegrowaną (dokładniej Intel® HD Graphics 530).

 

http://ark.intel.com/pl/products/88188/Intel-Core-i5-6600-Processor-6M-Cache-up-to-3_90-GHz

Gdy podepnę pod HDMI na płycie głównej nic się nie dzieje, monitor nie reaguje w ogóle.

Co z nowym manjaro ? Tam są stery wbudowane w obraz 

wbudowane stery mnie przekonały. Pobrałem, nagrałem Rufusem, no i to samo co przy poprzednich.

To już druga dystrybucja która właściwie uruchomiła się, ale był problem ze startem menadżera wyświetlania.

 

Moim zdaniem, to albo jest walnięta karta graficzna, albo rzeczywiście jest problem ze sterownikami.

 

Uruchom tą dystrybucję, i gdy uruchomienie się zatrzyma to spróbuj nacisnąć Ctrl + Alt + F2. To powinno dać Ci dostęp do terminala. Jeśli uda Ci się dostać do terminala to będziemy dalej działać. Jeśli nie, to pobierz Manjaro Net Edition (wersja bez środowiska graficznego, uruchamia się od razu do terminala) i wtedy może udać się coś zdziałać.

A próbowałeś uruchomić z parametrem “nomodeset”? U mnie ze względu na optimusa praktycznie żaden Linuks nie chciał się z płyty/usb uruchomić. U ciebie może być to samo bo widzę intela i nvidię.

Brak jakichkolwiek reakcji.

 

Czarny ekran :confused:

 

Jak uruchomić live usb z parametrem? Większość “grubów” na USB nie ma edytora do wpisu, żeby dodać parametr jak w normalnym GRUBie.

Parametr nomodeset możesz dodać naciskając klawisz “tab”

nomodeset nie pomagał, nie było żadnej różnicy (sprawdzałem Fedorę i Minta), ale…

Znalazłem starą płytkę z Ubuntu 14.04 LTS, uruchomiło się, zainstalowało się, ale np nie mogę ustawić rozdzielczości większej niż 1024x768 (a tu monitor 27 cali :D) no ale aktualizuję system i zobaczę jak to wszystko wygląda, zastanawiam się nad zainstalowaniem sterownika NVIDIA binary driver, bo standardowo używa nouveau.

 

edit:

sterownik pomógł, jest już normalne wyświetlanie.

 

A no i sprawdziłem Fedorę po instalacji Ubuntu (pomyślałem że może partycje skonfigurowane ‘po linuksowemu’ pomogą) no i nadal to samo…

 

W BIOSie przy zintegr. karcie graf. mam do wyboru opcje PEG, IGD itd, rozumiem, że tam się wyłącza np zintegrowaną kartę, tak? Może zmiana tych ustawień mieć wpływ? :stuck_out_tongue:

nom powinieneś mieć ustawione peg

Jeżeli masz nvidia optimus to może być problem na kubuntu 16.04 z uruchomieniem trybu graficznego bo ja tak miałem a na starszych wersjach kubuntu było wszystko dobrze nie wiem, jeżli na kubuntu 16.04 był← problemy to tez mogą być problemy na fedorze może spróbuj debiana bo ja zainstalowałęm debiana to wszystko było ok.