Żaden system nie działa na laptopie

Cześć wszystkim,

mam dość nietypowy problem z laptopem. Mianowicie nie da się wrzucić na niego… żadnego systemu.

Pacjent to Lenovo Z51-70. Pewnego dnia podczas korzystania złapał freeza, zwiesil sie i po wylaczeniu go, nie moglem juz wejsc do systemu ponownie.

Przeinstalowałem więc system. Dalej nic. Instalowałem Windows 10 w kilku wersjach, Windows 7, próbowałem 3 distro Linuxa - za każdym razem ten sam efekt. System po instalacji działa 5-10 minut, łapie freeze i tyle. Po resecie zawiesza się albo w menu ładowania systemu (lenovo) albo chwilę po odpaleniu windowsa, czy przy wpisywaniu hasła.

Zmieniłem dysk z SSHD na nowiutki SSD - ten sam efekt.

Zmieniałem nawet baterię w biosie (bo akurat miałem nową xD). Sprawdzałem kości RAMu, czy któraś z nich nie buntuje systemu - dalej to samo. Przekładałem je, wyciągałem naprrzemian, zmieniałem sloty. Null.

Wiecie co może być problemem? Jak mogę sobie z tym poradzić? Nie ukrywam, że ręcę mi już opadają nad tym.


Specyfikacja:

Intel Core i5-5200U

AMD Radeon™ R9 M375 | Intel HD Graphics 5500

RAM: 8 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)

Najprościej serwis. Tu coś sprzętowo nie tak skoro każdy system wysyła w kosmos.

1 polubienie

temperatury procka karty, sprawdz pamięci ram może coś się przegrzewa.

1 polubienie

Nie instaluj Linuxa, tylko odpal go z pena z Linuxem.
Jakaś wersja Live, np Ubuntu i potestuj trochę, jeśli zaskoczy.

1 polubienie

Witaj @karlost

Spróbuj uruchomić laptopa na samej baterii, czyli bez podłączonego zasilacza

1 polubienie

Jeśli komputer postoi chwilę, to włącza się na te 10 minut, ale się zawiesza i więcej się nie uruchamia, ale jak znowu chwilę postoi to włączy się kolejny raz na 10 minut?
Może być jakieś zwarcie na płycie/układzie zasilania (j.w.), które grzeje, ale ja obstawiałbym, że rozoszczelniły się heat pipe w układzie chłodzenia i procesor/układ graficzny bardzo szybko osiąga temperaturę, w której włączają się zabezpieczenia termiczne, bo normalnie zabrudzony układ chłodzenia nie dawałby takiego szybkiego efektu ze względu na jakąś pojemność cieplną.

1 polubienie

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
Udało mi się sprawdzić laptopa linuxem. Temperatury w porządku -> 39-42 stopnie.
@anon741072
instalacja systemu przechodzi bez problemu. Potem po uruchomieniu podziała 5-10 minut i freeze. Każde następne włączenie to losowe kilka minut działania i wspomniany freeze, często przy samym ładowaniu systemu już się wykrzacza.

Komputery czasami już umierają, to nie jest najnowszy sprzęt. Podziękuj ROHS

A jak z działaniem na baterii?
Też się z podobnym zachowaniem starego laptopa spotkałem, dlatego podsuwam ten pomysł.
Zaznaczę, że po drobnym ustawieniu w systemie, działa do teraz :slight_smile: (14 lat)

Przegrzanie procesora nie powoduje freezu, tylko wyłącza sprzęt. Może być problem z pamięciami lub układem zasilania. Dodatkowo sprawdziłbym, czy w gnieździe od dysku nie ma jakiegoś kurzu.
Aktualizacja BIOSu też by się przydała.

Odłącz kartę WiFi - ok.6 minuta filmu.