Zaginął DVD-rom

Witam, mój kofany bracik ostatnio gdy komp zwiesił się przy wyłączaniu, zastosował dość brutalną metodę wyłączenia go - po prostu odłączył listwę. Gdy po tym włączyłem komputer to DVD-rom po prostu przestał dla windowsa istnieć (bios go wykrywa). A gdy daje “dodaj urządzenie” to wyskakuje komunikat, że coś jest już dodawane (nawet jak dvd-rom jest odłączony od kompa). Co z tym fantem zrobić ???

Czy nadgranie windowsa pomoże i przy okazji czy robiąc to instalka xp-ka nie sformatuje mi partycji ???

Bardzo proszę o pomoc…

przy zainstalowania na nowo systemu, raczej należy zrobić format partycji na której jest on umieszczony, ot tak, jest po prostu bezpieczniej później dla samego windowsa

systemów się nadgrywa tylko instaluje raz jeszcze ponownie

ok, a co zrobić w sprawie tego dvd-romu ? Samego formata nie moge zrobić, bo mam pliki na nim, a nie mam jak ich zgrać z powodu braku dvd-romu… :confused:

Zanim przeinstalujesz system (albo, co gorsza sformatujesz partycję :slight_smile: ) spróbuj:

  • pobierz, rozpakuj i uruchom plik cdgone.reg. Zrestartuj komputer.

  • jeśli powyższe nie poskutkuje, otwórz Menadżera urządzeń (np. Start -> uruchom -> devmgmt.msc), rozwiń gałąź ‘Kontrolery IDE ATA/ATAPI’ i usuń… jeśli wiesz na którym kanale (Primary/Slave - Podstawowy/Pomocniczy) była nagrywarka usuń właściwy, jeśli nie - usuń oba. Tym razem także restart. Po restarcie system ponownie wyszuka i zainstaluje urządzenia podłączone do kanałów IDE i “zaginiony” napęd powinien znowu pojawić się w oknie ‘Mój komputer’.

A co zrobić, jeśli w menadżer urządzeń => Urządzenia systemowe => Aplikacja zbierająca informacje o oprogramowaniu urządzeń Plug and Play ma wykrzyknik (we właściwościach kod 39 - nie można załadować sterownika do tego urządzenia)

Pyrovatis możesz uruchomić instalator XP startując komputer z płyty i wybrać naprawę systemu, wszystko co jest na partycji C i wszystkie ustawienia systemu zostają. Pamiętaj nie wybieraj naprawy przy użyciu konsoli odzyskiwania, tylko w tym menu wybierz instalację systemu, następnie instalator wykryje już zainstalowany system i zaproponuje opcje instalacji na nowo lub naprawy istniejącej instalacji. Wybierz właśnie tą drugą opcję.

na przyszłość pamiętaj aby mieć system na partycji NTFS a nie np FAT32. w takich właśnie przypadkach, system NTFS sprawuje się znacznie lepiej.

Hmm… wygląda na to, że to brutalne wyłączenie komputera uszkodziło jakieś pliki (BTW, system masz na partycji NTFS?).

Na początek, spróbuj rozwiązać problem jak cywilizowany biały człowiek :D, czyli otwórz okienko tej ‘Aplikacji zbierającej…’ i wykonaj aktualizację sterownika. Jeśli nie pomoże - dodaj urządzenie -> wybierz z listy (nie wyszukuj automatycznie) i z sekcji ‘Urządzenia systemowe’ wybierz odpowiednią pozycję. Jeśli nie pomoże (albo jeśli nie będzie można zaktualizować/dodać urządzenia) pozostaje niestety “ręczna robota”. Sprawdź czy w systemie są pliki:

C:\WINDOWS\System32\DRIVERS\swenum.sys

C:\WINDOWS\System32\streamci.dll

Jeśli nie ma - przywróć je z płyty instalacyjnej Windows, poleceniem expand, np:

expand X:\i386\swenum.sy_ C:\WINDOWS\System32\DRIVERS\swenum.sys

expand X:\i386\streamci_dl_ C:\WINDOWS\System32\streamci.dll

Jeśli i to nie pomoże - zostaje reinstalacja systemu. jeżeli wykonasz ją w trybie naprawy (klawisz R w początkowym etapie instalacji) nie stracisz żadnych ustawień ani swoich programów czy dokumentów. Będziesz musiał jedynie ponownie zainstalować poprawki z Windows Update.

Fat 32

Fajnie to brzmi, ale gdzie mam wpisać to polecenie expand i jak to zrobić, skoro moja płytka xp nie bootuje sie przy uruchamianiu kompa (przy starcie kompa robi boot from cd, naped pochodzi i po chwili normalnie odpala sie windows) i pod windowsem nie działa dvd-rom ???

pliki o których mówisz są na dysku

a co Ci pokazuje w menadżerze urządzeń? może usuń napęd i dodaj go na nowo?

Jeśli masz SP2, to:

znajdziesz w archiwum C:\WINDOWS\Driver Cache\i386\sp2.cab

C:\WINDOWS\Driver Cache\i386\driver.cab

P.S. Jak już uporasz się z tymi problemami i nie masz naprawdę ważnego powodu aby używać FAT32 (np. wspólny dostęp do danych z poziomu XP i 9x-ME) przekownertuj system plików na partycji systemowej (a najlepiej na wszystkich partycjach Windows) na NTFS. Można to zrobić bezboleśnie i bez utraty danych systemowym poleceniem convert.(exe). Składnię i przykłady użycia znajdziesz bez problemu w Pomocy systemu Windows. Jak użyć expand.exe - też znajdziesz :slight_smile:

Tezarrus - składam Tobie pokłon… zadziałało, choć myślałem, że będzie inaczej bo Aplikacja zbierająca informacje o oprogramowaniu urządzeń Plug and Play ma problem ze swoim sterownikiem…

goomish - a jak niemam sp2 ???

a co zrobić, zeby był dźwięk ??? Co jakiś czas jak włączam kompa to po prostu nie ładuje mi sterowników (nie wiem czemu)

na przyszłość przekonwertuj partycję systemową na NTFS. w takich sytuacjach dane na FAT32 mogą ginąć i stąd się biorą takie problemy.

jeśli, jak piszesz masz ustawiony start z płyty, masz oryginalną płytę i nie następuje start z płyty, to być może problem tkwi w napędzie. może coś mu się stało podczas tej sytuacji, chociaż to raczej mało prawdopodobne. ja bym go na wszelki wypadek wpiął do innego komputera i sprawdził, czy poprawnie działa.

Nie masz SP2… System masz na FAT32… i pewnie jeszcze stale używasz konta administracyjnego… No to masz problemy, np. takie jak opisywane w tym wątku. I zamiast robić teraz coś pożytecznego albo lepiej przyjemnego tracisz czas na szukanie pomocy na forum dobreprogramy.pl :smiley:

jush wszystko chodzi, jest git ;] Biiiig thx wam wszystkim za pomoc i poświęcenie mi tej chwili waszego czasu :slight_smile:

Nie rozumiem aluzji :mrgreen: . Ja powoli przymierzam się do przeskoku z wingrozy na linuxa i tyle :slight_smile:

PEACE