Zaginiona partycja

(Konrad Bdg) #1

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mój dysk jest podzielony na 6partycji (c-g). Partycja D została przeznaczona na Linux-a - z niej utworzyłem potrzebne partycje dla Kbuntu (7.05.1) programem Gparted. Zostawiłem sobie na niej 4GB aby nie znikła mi w Windowsie. No i wszystko było by pięknie gdyby nie fakt że po wejściu do Windowsa "wcięło" mi partycje G? Zależy mi na odzyskaniu danych jak i oczywiście 50Gigabajtowej partycji - tylko nie bardzo wiem jak mam to zrobić?

W zarządzaniu dyskami system odczytują moją zagubioną partycje jako nieznaną.

Screen

Jak im czym można to naprawić?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

(MarS) #2

Spróbuj Testdisk http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

(OpenSource)

(Joemix) #3

Po prostu Windows nierozpoznane systemu plików jaki używa system linux... po linuxem partycje powinno normalnie być widoczne i z danymi cić się stać nie powinno (o ile nie ruszałeś nic z tymi partycjami na Windows)

(Konrad Bdg) #4

JoeMix jak nie wiesz o czym mówisz to proszę nie pisz.

Na screenie widać że 3 pierwsze partycje których nie rozpoznaje Windows to są partycje Linux-owe a podkreślona jest to partycja NTFS której (i tu mam problem) Windows nie rozpoznaje - nie była ona ruszana podczas instalacji Linux-a.

(Jerzyborkowski) #5

Ale na screenie partycja g jest określona jako "zdrowy" ?????

(Joemix) #6

Nie zauważyłem, u góry 3 pierwsze są bez systemu plików i tego NTFS nie dopatrzałem... skoro partycja ma stan "Zdrowy" to może zwyczajnie nie ma przypisanej litery dysku? Nie zawsze Windows robi to automatycznie.

(Krystian Lysiak) #7

Po windowsem nie znajdziesz tej partycji ponieważ masz na niej system plików z linuxa!! I to nic nie da jak bedziesz robił coś przez jakieś programiki bo żeby zobaczyć tą partycję musiał być wyrzucić linux'a

(Konrad Bdg) #8

Loxus również proszę Cię o nie zabieranie głosu jak nie masz pojęcia o co chodzi.

no właśnie.

heh jak ją teraz przypisać? jakim programem będzie najbezpieczniej - tzn: nie chce utracić danych na niej.

(Joemix) #9

A pod prawym klawiszem myszy nie ma żadnej opcji "przypisz literę dysku" czy coś takiego... pamiętam że raz jak wsadziłem HDD w szuflade to mi go w biosie zobaczył, a w Windows literki nie było i w menadzerze dysków przypisałem, ale jak nie pamiętam... na pewno nie korzystałem z zewnętrznych programów...

(Konrad Bdg) #10

Nie no właśnie nie. Opcje po kliknięciu prawym klawiszem myszy są niedostępne.

Wie może ktoś jak "przypisać" literkę do partycji przy pomocy programu Test disk ?