Zagubiona przestrzeń dyskowa

(Soren) #1

Witam

Mam pewien problem.

Posiadam dysk western digital o pojemności 80GB...teoretycznie ponieważ przy ostatnim partycjowaniu miałem zaledwie ok 74,5 GB.

Gdzieś mi wcieło 6,5 GB i to mnie troche denerwuje ponieważ obecnie kończy mi się miejsce na dysku i te 6,5 GB przydało by mi sie:)

Jak mogę rozwiązać ten problem? Może jakimś programem sprawdzać tablice partycji czy coś innego? Doradźcie bo pojęcia niemam :slight_smile:

(Adam Kowalczyk24) #2

To jest standart że jak masz dysk o pojemności na przykład 80GB , to jego faktyczna wielkość będzie jak u Ciebie :slight_smile: Mam tak samo . Nic z Tym nie zrobisz . Pozdrawiam...

(Docent) #3

To normalne, pewien procent dysku jest użyty na potrzeby formatowania.

(Soren) #4

No Panowie ale aż 6,5 GB?? Coś sie z tym musi dać zrobić...wiem że nigdy nie jest równo do 80GB ale bezprzesady :slight_smile:

(Ferdek31) #5

jest wszystko w porządku, tylko może wcześniej nie zwróciłeś na to uwagi,

1 GB=1024x1024x1024 Bajty=1073 MB / w przybliżeniu 1,073 GB /. Gdy podzielisz owe 80GB przez 1,073 GB otrzymasz 74, 55 GB. Chodzi o to, że 1 B=1024bity, / nie 1000 / 1 MB=1024x1024=1048576 bity / nie 1000x1000 /, a potocznie rozumie się krotności bitów, bajtów jako dziesiętne, setne tysięczne

(Mate1554) #6

Witam !!

(Soren) #7

otym wiem aczkolwiek nie brałem tego pod uwagę:slight_smile:

(Tomasz Paziewski) #8

wyczyść foldery temp może ci się trochę zwolni

(Soren) #9

nie chodzi oto tom...ja juzmam partycje zrobione które razem mają te 74,5 GB pojemności...dobra widze że nicz tym się nieda zrobić...a swoją drogą to jest lekkie wprowadzanie klienta w błąd...bo pisze 80GB na dysku...powinno być tak że producenci robili by wieksze dyski które po wyliczeniu na bajty itp żeby wszystko równo było miały 80GB a nie 74.5 :stuck_out_tongue: