Zagubiony klucz do programu


(Grover80) #1

Witam

Zgubiłem klucz produktu do Adobe Acrobat 6 professional. Na jakiej podstawie prawnej firma od której kupiłem program, powinna mi wydać kopię klucza. Zaznaczam że dysponuję oryginalnym nośnikiem i fakturą zakupu a to podobno wystarcza żeby otrzymać kopię. W moim przypadku firma umywa ręce twierdząc ze oni wydaja tylko do wersji poprzedniej od obowiązującej. W związku z tym że aktualnie najnowaszą wersją jest 8 to porzednią jest 7 a ja nie mogę już liczyć na klucz do 6.

Please o info [-o<


(Msprungk) #2

Próbowałeś się skontaktować bezpośrednio z firmą Adobe? Nie sądzę by był to jakiś problem skoro np. w Microsofcie można uzyskać zarówno klucz jak i duplikat nośnika (do tego za darmo) do większości ich produktów


(Grover80) #3

Tak, kontaktowałem się z Adobe, powiedzieli że mogliby mi udostępnić klucz do wersji 7 ale do 6 już nie i odesłali mnie do centrali w USA , żebym z nimi gadał !!

Dlatego też, zapytałem się o podstawę prawną dochodzenia swoich racji. :frowning: Ale chyba nikt mi tu nie pomoże :frowning:


(Msprungk) #4

Żadne polskie prawo Ci tu nie pomoże, gdyż firma Adobe nie podlega prawodawstwu polskiemu. Musiałbyś im wytoczyć sprawę w Stanach co będzie Cię słono kosztować i jest kompletnie bez sensu

Poczytaj dokładnie postanowienia licencji. To jest dla Ciebie wykładnia


(Grzegorz Osator) #5

Ponieważ firma Adobe ma przedstawicielstwo w Polsce to można pozwa ich w kraju.


(Msprungk) #6

Przedstawicielstwo tak, ale firma nie jest zarejestrowana w Polsce i żaden polski sąd nic jej nie zrobi tym bardziej, że to nie jest sprawa karna a jedynie powództwo cywilne


(Judykator) #7

Nieprawda.

Jest zarejestrowana:

http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED/Podmiot.a ... 0000266469

A to czy da się z nimi wygrać sprawę cywilną zależy od licencji, tzn. tego czy przewiduje ona obowiązek ponownego wydania klucza.


(Grover80) #8

Dobrze mówisz Judykator

Otóż licencja nic nie mówi o obowiązku ponownego wydania klucza (nie reguluje tego, szukam szukam ale nic tu nie wiedzę), natomiast co do powództwa cywilnego to jak najbardziej tą kwestię określa.

Mianowicie, powództwo można wytoczyć przed sądem Królestwa Holandii jeżeli oprogramowanie zostało zakupione np. w Polsce. :frowning:


(Judykator) #9

A gdzieś to kupił? Jesteś konsumentem? Popatrz sobie na art. 385 [3] pkt. 23 kc zgodnie z którym niedozwolonym postanowieniem umownym jest postanowienia które wyłączają jurysdykcję sądów polskich lub poddają sprawę pod rozstrzygnięcie sądu polubownego polskiego lub zagranicznego albo innego organu, a także narzucają rozpoznanie sprawy przez sąd, który wedle ustawy nie jest miejscowo właściwy. Więc sądem bym się zapewne nie przejmował. Polski zapewne też może być. Bardziej materialnoprawną podstawa roszczenia. Tego nie widać.


(system) #10

Klucz odczytasz za pomocą programu Product Key Explorer 2.0.6.

Minus tego rozwiązania - trzeba posiadać pełną wersję programu.


(Grover80) #11

Myślę ze judykator ma rację zarówno co do art. 385 [3] pkt. 23 kc jak i braku podstawy materialno prawnej.

Natomiast nie s.adze aby było możliwe odzyskanie klucza przez Product Key Explorer 2.0.6 skoro komputer był formatowany.