Zainstalowałem zbyt starego biosa w EXTENSA 5220

Witam wszystkich, jeżeli ten temat już był to bardzo przepraszam, ale mam poważny problem, ponieważ poprzednio w moim lapku miałem biosa1.35 a teraz zainstalowałem jemu wersję 1.10 i w ogóle nie załącza się system - po próbowaniu załadowania się windowsa pojawia się niebieski ekran i laptop cały czas się restartuje ACER EXTENSA 5220 - próbowałem na nowo zainstalować XP ale komputer nie widzi dysków twardych - jak to zrobić aby zgrać jakimś programikiem nowszego biosa i załadować jemu z płyty cd a następnie normalnie odpalić kompa - wiem mój błąd bo chciałem poprawić działanie systemu i wcisnąłem za starego biosa w którym nie ma możliwości wyboru pomiędzy HCPI a IDE . Bardzo was proszę o pomoc bo wolałbym sam to naprawić niż lecieć do informatyka i słono zabulić za niewiedzę… Czekam na sugestie.

plik z biosem jest wersją do instalacji spod windowsa…, ale

nic nie stoi na przeszkodzie by go rozpakować i flashować spod dosa

Uaktualnij BIOS do tej wersji którą miałeś lub nowszej.

Przy wymianie BIOSU pierwszą rzeczą jaką się powinno zrobić to zrobienie kopi tego który jest w sprzęcie i robi się to właśnie na wypadek takich niespodzianek jak ty miałeś.

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=akt … 7&ie=UTF-8

Chodzi mi o to, że teraz nie mogę włączyć sobie windowsa i cały czas laptop mi się resetuje - muszę wgrać biosa nowszego z poziomu sprzed ładowania się systemu - chyba z poziomu biosa - coś wyczytałem na temat tego, że konieczna jest płyta bootowalna z wgranym biosem nowszym czyli1.35 i wtedy przy ładowaniu zrobiłbym aktualizację biosa - proszę o nazwę programów którymi można utworzyć taką bootowalną płytę z biosem - ktoś może już to robił i może mi podpowiedzieć jak laikowi kawa na ławę jak to się robi… Bardzo dziękuję

się okazało że ten plik exe z biosem nie tak łatwo wypakować, ale wystarczy troche poszperać i okaże się, że już ktoś zrobił to za nas :slight_smile: tutaj

-więc tak potrzebujesz dos’a żeby zabootować komputer, może być to np. poprzez tę płytkę Ultimate Boot CD

  • płytke oczywiście wypalasz z obrazu iso, botujesz kompa i uruchamiasz dosa.

  • plik z biosem i programem do flashowania znajdziesz tutaj

  • rozpakowujesz plik do jakiegoś katalogu i wrzucasz na płytkę albo pendriva,

  • teraz spod tego odpalonego wcześniej kompa z dosem wchodzisz na tę płytkę (pendriva), trafiasz do odpowiedniego katalogu! !!

  • oczywiście na podłączonym zasilaczu dajesz komendę: “phlash16.exe CLB-135.rom” potwierdzasz enterem i za chwilę masz wgrany bios.

i to by było na tyle - po flashowaniu zmieniasz tryb pracy dysku i więcej nie rozrabiasz z biosem! !!

Powiem Ci drogi kolego tak: zainstalowałem sobie ten pierwszy program ultimate boot cd i wszystko jest w porządku tylko że ten drugi link nie działa i nie mam zielonego pojęcia jak zrobić flesz biosa bo nie mam odpowiedniego programu, wchodzę już do tego niebieskiego ekranu z pierwszego programu ale nic więcej nie daję rady zrobić… potrzebuję następnych wskazówek… bardzo Cię proszę więc o pomoc co zrobić następnie jak już jestem w programie a przynajmniej jak laptop ma zobaczyć te pliki z aktualnego biosa???

Czekam na odpowiedź i pozdrawiam

Ten drugi link działa tylko nie umiesz ściągać z Rapidshare.

Kliknij na Free user , poczekaj aż skończy odliczać. Wtedy powinien się pojawić button DOWNLOAD , klikasz na niego i ściągasz.

Nie mogę teraz sprawdzić czy plik można ściągnąć bo właśnie ściągam z Rapidshare, a bez konta premium można na raz ściągać tylko 1 plik w 15 min. odstępach między plikami.

  1. link działa - kolega wyżej napisał jak się pobiera z RS. (a pliki, czyli program do flashowania i plik z biosem, z tego archiwum wypakowujesz na pendriva)

2.ultimate boot cd się nie instaluje - tylko wypala na płycie i bootuje z tego komputer - tak dla ścisłości.

  1. po zabootowaniu kompa, odpalasz DOS’a.

4 wchodzisz w DOSie na pendriva szukając go jako dysku pod jakąś literką…

kilka komend dos

CD\ - przechodzi do glownego katalogu 

cd.. - przechodzi katalog wstecz

C: - przechodzi na dysk C

cd nazwa_katalogu\ - wchodzi do folderu o wpisanej nazwie

dir - wyświetla zawartość katalogu w którym jesteś

5 gdy znajdziesz się w katalogu w którym będą rozpakowane 2 pliki z tego linka “który rzekomo nie działa” to wpisz komendę na flashowanie taką jak masz podaną wyżej… czyli “nazwa_pliku.exe nazwa_piku_bios.rom” co poprostu sprawi, że dany program otworzy wymieniony plik.

6 program zapyta czy jesteś pewien tego co chcesz zrobić… a ty mu na to “ENTER”

7 flash trwa ok 20-30 sekund, rzadko zdarza się, że komp nie odpowiada w czasie jego trwania, na ekranie powinien być widoczny postęp flashowania i komuter powinien SAM się zresetować (ewentualnie reset musisz potwierdzić enterem).

8 wszystko - nie wiem czy można dokładniej opisać to z głowy…

Oczywiście macie rację odnośnie tego ściągnięcia tego malutkiego pliczku - zwracam honor - to ja nie potrafiłem ściągnąć… Jednak dalej się z tym nie uporałem… to znaczy odpalam laptopa za pomocą płyty na której mam obraz płyty tego programu o którym pisał kolega, zaraz jak wyskakuje czrne okno z napisem boot… to naciskam A, C, E itd. ale zawsze wyskakuje mi komunikat że jakiś tam kernell nic nie widzi i tak w koło macieja to samo… natomiast jak pozwolę aby program zbootował laptopa do momentu aż się pokaże niebieski ekran i gdzieś tam znajdę opcję biosa to ładuje się bios ale wyskakuje jakiś duży komunikat że jest problem i wszystko staje… kolejna zarwana nocka… pomóżcie koledzy może żle nagrałem obraz płyty… za pomocą alkohol 120% Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi…

ja nie bardzo wiem z czym masz problem - nie dokładnie precyzujesz swoją wypowiedź…

dochodzisz do tego ekranu???

jeśli tak to potrafisz zabotować kompa z płyty - jak dla mnie to prawie połowa sukcesu :wink:

widzisz na tym obrazku powyżej opcję “DOS”??? - no to jak widzisz to odpal dosa i dalej tak jak już napisałem…

Z ostatniej chwili. Właśnie sobie siedziałem i czytałem tego ostatniego posta i mnie olśniło.

Skoro kolega ma takie problemy z tym to najlepiej gdyby się zaopatrzył w nowy bios w tym pliku .exe instalowanego z windowsa.

Windowsa można odpalić z płyty tak jak np. Linuxa ale trzeba mieć specjalną wersję.

Grzesiek_2009 , jak chcesz spróbować to napisz i będziemy kombinować dalej. Znajdę w necie odpowiedni obraz takiego Windowsa albo wrzucę swój na jakiś serwer i dam linka. Do wyboru XP albo Vista, oba w wersji english.

Nie ma gwarancji, że uruchomienie takiego systemu się powiedzie bo też mogą wyskakiwać niebieskie ekrany ale szansa jest większa niż z normalnym systemem bootowanym z dysku.

Witam szanownych kolegów. Wygląda na to, że poczyniłem postęp w mojej pracy nad biosem - w końcu udało mi się wejść do tego katalogu w którym są te dwa pliki do załadowania i napisałem tą komendę tzn. PHLASH16.EXE CLB_135.ROM i załadowało się okienko o ładowaniu biosa jednak wszystko stanęło! po kilkukrotnym naciśnięciu czegokolwiek klawiatura “piszczy” - tak jakby komputer uległ zawieszeniu. Co teraz mam zrobić??? Do tego momentu było ok. W okienku które wyskoczyło na końcu jest kilka opcji do wyboru i na samej górze jest load image file CLB_135.rom natomiast na samym dole po lewej stronie jest informacja Identifying flash memory part type a po prawej jest czas, który stanął - pojawił się komunikat: cannot flash memory… - po około 10 minut od żekomego załadowania okna ładowania biosu… Jak to rozpędzić??? Czy jest możliwe żeby spróbować innego biosa nie 1.35 a jakiejś wcześniejszej wersji??? Bardzo proszę o odpowiedzi i pozdrawiam.

Natomiast jak chodzi wgranie windowsa z obrazu płyty - to na razie wstrzymam się ponieważ boję się o utratę danych na c - mam tam bardzo ważne ustawienia, bo dobrze rozumiem jak wgram windowsa z płyty to utracę swoje dane na c czy jak to jest w ogóle jakbyś mógł to opisać to będę ci bardzo wdzięczny. Pozdrawiam również Lugera i Skrzeka i czekam na odpowiedzi

Dodane 30.10.2009 (Pt) 1:52

Aha a jak chodzi o windowsa to mam XP Profesional z dodatkiem SP2.

Wracając do Ultimate to wybierałem pierwszą opcję w bios - to znaczy Free Bios… a nastepnie 5 opcję - ponieważ inaczej nic mi się nie ładowało.

To tyle pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Po załadowaniu windowsa z płyty nic się nie stanie z danymi na dyskach bo niby z jakiej racji.

P.S. Masz kopie tych ważnych danych na C:\ albo obraz tej partycji? Jeżeli nie masz to znaczy, że wcale nie są takie ważne albo jesteś początkującym użytkownikiem i nie przekonałeś się jeszcze o konieczności robienia kopii zapasowych. Obraz/kopia systemu to podstawa, a reszta to jak kto chce.

dobra trochę poszperałem - znowu :wink: i znalazłem opis linii komend do programu “phlash” jest tutaj - http://www.panticz.de/?q=node/260

wszystkie komendy dotyczą plików z biosem, które ma rozszerzenie .wph - a nie .rom - jak plik który podesłałem, nie chce mi się szukać czy są jakieś różnice w “strukturze pliku” między wph, a rom - więc podsyłam tę samą wersję biosu 1.35 w formacie .wph - http://rapidshare.com/files/299883228/CLB-135.WPH

więc teraz komenda do flashowania to - PHLASH16.EXE CLB-135.WPH

znalazłem też jakieś informacje, że na pewnych kompach bios nie chciał się aktualizować do momentu gdy plik z biosem nie nazywał się BIOS.WPH, więc warto spróbować zmienić nazwę pliku na właśnie tę i zmienić oczywiście komendę na : PHLASH16.EXE BIOS.WPH

dodatkowo jeśli zwrócisz uwagę na podane na początku parametry linii komend to dowiesz się, że komendę można zmodyfikować tak:

PHLASH16.EXE BIOS.WPH /X - ten “x” jest odpowiedzialny za niesprawdzanie zgodności danych zawartych w piku z biosem z danymi kości z biosem na płycie głównej kompa, czyli możesz tam wrzucić prawie dowolny plik biosu - także ten nie odpowiedni - WIEC JEŚLI ZASTOSUJESZ TEN “X” TO TYLKO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!

a nie lepiej było sobie zintegrować sterowniki do dysku sata i poprostu zainstalować xpeka na tym starym biosie? szybsze i pewniejsze rozwiązanie

Wygląda na to, że i z tym rozszerzeniem .WPH też bios się nie zaktualizował… dopiero kiedy dałem to rozszerzenie /x coś poszło ale tylko do trzeciej pozycji w okienku gdzie cały bios się aktualizuje… wyskoczyło wtedy okienko z informacją BIOS ROM FILE MAY BE CORRUPT (CHECKSUM NOT ZERO) - SPYTAŁ SIĘ CZY KONTYNUOWAĆ TO DAŁEM TAK I ZA CHWILĘ KOMUNIKAT THE SPECIFIED MODULE NOT FOUND IN THE ROM OR THE IMAGE FILE…

Co robić teraz??? Może spróbować by z tym obrzem windowsa??? Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi

To odpal ta nowszą wersją biosa z pendriva albo z CD. Tą płytę z XP Live możesz wyciągnąć bo system został załadowany do pamięci.

W ten sposób w nocy również robiłem i nic z tego. Laptop po prostu się zawiesza. wskazywałem na plik uruchamiający dosa z poziomu windowsa a kompuer pozostawał bez odpowiedzi. Zawieszał się … Zastanawiam się czy ma jakiś wpływ na te problemy fakt że system plików w laptopie to NTFS??? czekam na podpowiedzi. Pozdrawiam

Urucham plik aktualizacji BIOS z windowsa, taki jak ten, którym wszystko spaprałeś tylko, że z nową wersją BIOSu? To chyba nie był plik dos.

Weź w końcu przeczytaj ten Regulamin Forum, OTy kosmos.JNJN