Zainstalowana pamięć 4GB Pamięć dostępna 3.25 GB?

(Paluch81zcie) #1

Witam. Czy to normalne że po zainstalowaniu windowsa 7 system zjada 0,75GB pamięci???? Z 4 GB mam dostępne 3,25:( podejrzeć można tutaj http://www.paluch.neostrada.pl/pamiec.jpg

(-Puma-) #2

Masz zainstalowany 32 bitowy system jak widać, dlatego nie ma pełnych 4GB pamięci.

Potrzebny jest 64 bitowy system aby było pełne 4GB pamięci.

pamiec.jpg

Uploaded with ImageShack.us

(Paluch81zcie) #3

Wielkie Dzięki za informacje (udowodnione informacje) Dzięki

(system) #4

tym sobie odblokuj i bedzie 4gb ramu

http://www.dobreprogramy.pl/Sunrise-Sev ... 16981.html

(Adam Bialek) #5

Sprawdzałeś? Najpierw sprawdź, potem doradzaj.

(Pablo79) #6

Niestety systemy 32-bitowe a twój system Windows 7 również, potrafią wykorzystać maksymalnie od 3,2 - 3,5 GB, w zależności od konfiguracji. Chcąc aby system zaadresował i widzał pełne 4GB lub więcej, trzeba zainstalować Windows 7 ale 64 bitową wersję.

(Paluch81zcie) #7

Ktoś potrafi może wyjaśnić (tak na chłopski rozum) dlaczego pod windows 7 64bit widać pełne 4GB?

(Adam Bialek) #8

System 32-bitowy nie potrafi zaadresować pamięci powyżej 3,25 - 3,50 GB (w zależności od konfiguracji sprzętowej).

(Opal2009) #9

Witam.

Ja postaram się troszkę dokładniej odpowiedzieć:

32 bitowy system standardowo może zaadresować 4GB pamięci typu RAM w tym pamieć karty graficznej i innych urządzeń i dlatego "obcina" tak ten RAM "systemowy". Istnieje taki "myk": włączenie funkcji (czy jak tam to zwał) rozszerzenia adresu fizycznego ( z ang. w skrócie PAE), następnie utworzenia RAM-dysku i przeniesienia tam pamięci wirtualnej. Tylko czy to się opłaci w Twoim przypadku (tylko 4GB) to ja już nie odpowiem, musiałbyś spróbować sam jaki podział RAM/RAM-dysk daje korzyść. Akurat w Chipie 2/2011 był artykuł o tym. Gdybyś spróbował napisz.

http://www.dobreprogramy.pl/RAMDisk,Pro ... 23779.html

(system) #10

(Paluch81zcie) #11

Próbowałem i mam możliwość utworzenia dysku który będzie miał max. 2774 mb :slight_smile: stworzyłem 1,5 GB niby fajnie bo szybki jest dostęp do niego, ładnie śmiga ale oczywiście co za tym idzie zostało mi mało pamięci :frowning: Właśnie po tej próbie zorientowałem się że mam 3.25 GB dostępnego z 4GB pod win7 32bit i w związku z tym zadałem pytanie tutaj:) bo wydawało mi się że po usunięciu tego dysku jak gdyby całej pamięci nie odzyskałem....pozdrawiam i dzięki za wszystkie wypowiedzi.

(Apofis) #12

Witam, ja z chęcią podepnę się pod temat i zadam pytanie:

Jak skomentujecie ten przypadek (System 64-bitowy a dostępna pamięć 3,75)

1.png

(Unga Unga) #13

(Opal2009) #14

Tak się domyślałem że tak to będzie wyglądać, albo 4GB w sumie RAM i RAM-dysk (może 3/1GB?) albo 3,2 RAM i ile tam sobie system weźmie PW na (stosunkowo wolnym) HDD chyba że masz SSD :smiley: Pozostaje pytanie co się bardziej opłaca?

(Apofis) #15

Fakt jest taki że karta jest zintegrowana, ale czy aby na pewno ma to wpływ, że brakuje 0,25 GB ?

Gdzie w biosie można jakoś to zmienić - czy w ogóle jest taka opcja ?

(Tomek5647) #16