Zainstalowanie XP na laptopie Acer Extensa 5220


(Haybusa) #1

Witam wszystkich.

Proszę Was o pomoc. Kupiłem Acera Extensa 5220 z systemem Linux. Teraz chcę zainstalować system XP i przy instalce podaje komunikat "brak dysków twardych". Domyślam się że pewnie trzeba zainstalować sterowniki SATA.

http://support.acer-euro.com/drivers/no ... _5220.html

Sciągam je z tej stronki, wrzucam na floopa i nic. W momencie kiedy wciskam F6 żeby pobrał sobie sterowniki z dyskietki, po jakimś czasie wyskakuje komunikat "Nie można odnaleźć pliku txtsetup.oem ????

Co teraz ??? :frowning:


(Nowy10) #2

jaki masz chipset sprawdź tym

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1184

w zakładce Płyta główna-> Mikroukład płyty głównej

są 3 rozwiązanie tego problemu:

 1. zacznij od wyłączenia w BIOSie opcji SATA Native support i zobacz czy będzie widział dysk

 2. Zgranie sterowników np. na pendrive i dogranie ich podczas instalacji (F6)

 3. integracja sterowników z płyta instalacyjną XP za pomocą nLite

http://www.purepc.pl/node/881

http://forum.laptopy.info.pl/viewtopic. … 9469#19469

jak piszesz 2 odpadła, więc zostały jeszcze dwie


(Grze300) #3

Przecież nie możesz wcisnąć tak po prostu F6 nie masz stacji dysków, wystarczy przecież rozpakować te sterowniki ze strony Acera, połączyć programem n-lite z windows i po kłopocie.

Zgrać instalke Windows XP do katalogu na twardym dysku, rozpakować sterowniki ze strony Acera choćby Win RAR, te z katalogu 32 bit pasują, uruchomić n-lite wskazać te sterowniki, połączyć z instalką windows, wypalić płyte botowalną, i instalować z tej płyty system.


(Piecia110) #4

powiem krotko nie instaluj xp bo zadasz sobie tylko duzo trudu a dla polowy rzeczy ktore masz pod pokrywa obudowy nie znajdziesz sterownikow sprawdz sobie na stronce acera jedyne wyjscie to zalatwic sobie legalna;) :twisted: wiste i po wszystkim bo sterow nigdzie niema juz walkowalem ten temat i nic nie zdzialalem probowalem roznych sposobow zaczynajac od programow ktore wyciagaja stery z systemu po poszukiwania na necie i nic znalazlem jedynie stery do grafy a to zajelo mi 3 dni wiec odradzam xp na tym modelu chociaz mozesz sprubowac ze sterami do 5320 bo do tej wersji sa stery pod xp


(Biolmol) #5

Sterowniki jest ciężko znaleźć ale do większości można ściągnąć ze stron producenta sprzętu. Na stronach acera nic nie znajdziecie ale na stronach realteka czy nvidii już są. Jedyna kwestia to rozpatrzyć się w sprzęcie. Jaki jest chipset, jaka grafika, jaki dźwięk. Karta sieciowa to pewnie jakiś archeos.

Do HP szukałem sterowników tydzień i większość uruchomiłem. Nie znalazłem jedynie sterowników do modemu. Kartę dźwiękowa zainstalowałem metodą prób i błędów do dziś nie wiem jak.

Przed zakupem sprzętu lepiej się upewnić jaki support oferuje producent. Do Fujitsu siemens Amilo Pro mojej siory wszystkie sterowniki były na stronie producenta. Z HP (taka mocna firma) musiałem szukać sterów po kątach. Wydaje mi sie że duże firmy maja układ z Microsoftem co by im Vista zchodziła


(Pcz 07) #6

Również posiadam ten model laptopa i też miałem takie kłopoty. Pomogło u mnie przestawienie w biosie z AHCI na IDE i chyba ze trzy razy robiłem partycje na początku instalacji xp i w końcu zadziałało. Moja wersja biosu to 1.17 bodajże a co do tych sterowników to wszystkie znalazłem na stronie producenta i nie mam z nimi żadnych problemów.


(Marsch) #7

Też miałem ten problem, ale z powodzeniem się go rozwiązuje, to rozwiązanie pasuje zresztą do każdego komputera z tym problemem.

 1. Na innym komputerze założyć pusty katalog o nazwie dowolnej.

 2. Ze strony http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5220.html ściągnąć do tego katalogu F6 Intel SATA HDD Driver Floppy Utility.zip

 3. rozpakować plik w tym katalogu, powstanie katalog F6 Floppy Utility, a w nim f6flpy32, a w środku plik f6flpy32.exe (taka zielona ikonka).

 4. sprawną dyskietkę włożyć do napędu FDD tego komputera

 5. odpalić plik f6flpy32.exe, na dyskietkę wszystko się nagra, txtsetup.oem też, i tak otrzymuje się dyskietkę ważną dla sprawy.

 6. teraz trzeba do notebooka podpiąć napęd dyskietek na USB (kupić lub pożyczyć od kogoś na czas instalacji tylko)

 7. włożyć wcześniej utworzoną dyskietkę

 8. odpalić notebooka, w biosie ustawić porządek bootowania 1)CD/DVD 2)HDD 3)USB Floppy

 9. w napędzie CD/DVD umieścić płytę instalacyjną Windows XP

 10. po uruchomieniu systemu wkrótce pojawia się w dolnej linijce komunikat, żeby nacisnąć F6, no to go nacisnąć, jeden raz, ale skutecznie powinien wystarczyć. W tym momencie nie widać żadnej reakcji systemu, ale się nie peszyć, po dwóch - trzech minutach system sam zapyta o jedną z czterech możliwości, trzeba wybrać domyślnie pierwszą, ale jakby coś nie tak, to można potem spróbować drugą.

Od tego momentu wszystko idzie gładko. Pozdrawiam.


(Juniorek) #8

niewiem, gdzie szukałeś sterów, ale z tego co pisze, wynika, że musisz iść do okulisty… ew. pomyliłeś modele:}

stery są, na stronie acer`a…

co do instalacji xp na tym modelu… temat wałkowany multum razy… wystarczy poszukać na forum… wiem bo podawałem rozwiązania:}


(Marsch) #9

Sterowniki do wszystkiego są dokładnie tu:

http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5220.html

czyli na stronie serwisu Acera.