Zainstalowany linux, włącza się domyślnie windows

Świeżo zainstalowałam mandrive, miałam do wyboru podczas instalacji rodzaj gruba, wybrałam graficzny, wybrałam domyślna partycję z linuksem i nic. Włączam komputer, startuje windows i nic. Przypominam, że najpierw zainstalowany był windows, teraz instalowałam linuksa.

Jaka wersja Mandrivy? Oba systemy są na tym samym dysku?

Na tym samym dysku, ale na innej partycji.

Najnowsza czyli http://www.mandriva.com/en/download

Trzeba było wybrać MBR…

Nie ma takiej opcji jak MBR

To sektor rozruchowy…albo /dev/hda lub /dev/sda (bez numerka)

Nadal nic. Jak załadował się windows to w punkcie zarządzania partycjami ostatnia partycja, ta niby z windą jest oznaczona jako nie przydzielona

Jeśli się nie znasz za bardzo na Linuksach, to ja proponuję zainstalować Mandrivę jeszcze raz, na tej samej partycji i z domyślnymi ustawieniami dla GRUB-a. Inaczej możesz mieć z tym problem. Chyba że masz Vistę, to ewentualnie możesz użyć programu EasyBCD, tylko uważaj, żebyś sobie czegoś nie zepsuł. :wink:

Chyba raczej ta z Mandrivą i chyba jako nieznana, bo jeśli nieprzydzielona, to znaczy, że w ogóle tej Mandrivy nie zainstalowałeś…

Właśnie o to chodzi, że nie przydzielona, a zainstalowałam tego linuksa. Nie znam się na Linuksach, więc zostawiłam domyślne już na początku. Próbowałam już ze wszystkimi ustawieniami i nic. Gdyby pomogło domyślne zainstalowanie to nie pisałabym tutaj zbędnego tematu.

Próbowałeś instalować Mandrivę One 2009 z KDE czy z GNOME? Jeśli dysk formatowałeś na ext3, to sprawdź, czy da się podejrzeć pliki na partycji z Linuksem za pomocą Ext2 IFS for Windows.