Zakładanie partycji rozszerzonej w Windows 7

Witam,

Zakupiłem nowy dysk i chciałem sobie go podzielić. Jedna partycja ma być partycją podstawową, kolejne 3 partycje mają być dyskami logicznymi w partycji rozszerzonej. Problem polega na tym że w Windows 7 zostało zmienione nieco w zarządzaniu dyskami i nie mam pojęcia jak założyć partycję rozszerzoną, dostępne są opcje : wolumin łączony, rozłożony i dublowany oraz wolumin prosty.

Dodane 08.12.2009 (Wt) 20:07

Prościej - Jak z wolnego miejsca na dysku utworzyć partycję rozszerzoną (extendend) ?

w ntfs o ile się orientuję nie ma rozszerzonych partycji.Zrób tak-ściągnij “GParted” np. z tego vortalu, nagraj na płytę,ustaw w biosie na boot z cd-rom.Uruchomi Ci się GParted i swobodnie zrobisz cztery partycje podstawowe ale w ntfs. System będzie je widział a pierwsza “C” będzie oznaczona jako “System”.A po za tym Win7 nie widzi w ogóle partycji sformatowanych w fat.

A i tak Win7 utworzy swoją partycję i wielkości około 100 MB nie widzialna w systemie

To ciekawe bo na drugim dysku mam wszystkie partycje NTFS i mogłem utworzyć partycję rozszerzoną bezproblemowo (pod XP)

Nie chodzi mi o takie rozwiązanie. Chcę wiedzieć jak to zrobić poprzez zarządzanie dyskami, gdybym chciał to zrobić za pomocą innego programu już dawno bym to zrobił np. partition magic.

Utworzy tylko, gdy na dysku nie została utworzona wcześniej tablica partycji, jeśli już zrobisz sobie układ partycji na dysku to nie Windows 7 nie ma możliwości wciśnięcia tej partycji, którą masz na pewno na myśli System Reserved, prawda? To o czym piszę, sprawdzone przeze mnie :slight_smile:

Nie wiem jak to tam wygląda, bo nie mam akurat pod ręką Windowsa, więc nie sprawdzę ale jeśli masz 3 partycje podstawowe i ani jednej rozszerzonej to na wolnym obszarze możesz stworzyć partycję extended i w jej obszarze partycje logiczne, ponieważ partycji rozszerzonych na jednym dysku może być tylko jedna, dlatego sprawdź czy już nie masz stworzonej takiej partycji albo najlepiej wrzuć jakiś zrzut z układu partycji, najlepiej jakby to było z GParted, ponieważ linuksowe oznaczenia tablicy partycji są przynajmniej dla mnie bardziej czytelne i bardziej logiczne niż te windowsowe.

Pozdrawiam!