Zakładanie partycji rozszerzonej w Windows 7

(Kasztaniasty) #1

Witam,

Zakupiłem nowy dysk i chciałem sobie go podzielić. Jedna partycja ma być partycją podstawową, kolejne 3 partycje mają być dyskami logicznymi w partycji rozszerzonej. Problem polega na tym że w Windows 7 zostało zmienione nieco w zarządzaniu dyskami i nie mam pojęcia jak założyć partycję rozszerzoną, dostępne są opcje : wolumin łączony, rozłożony i dublowany oraz wolumin prosty.

-- Dodane 08.12.2009 (Wt) 20:07 --

Prościej - Jak z wolnego miejsca na dysku utworzyć partycję rozszerzoną (extendend) ?

(plasmat) #2

w ntfs o ile się orientuję nie ma rozszerzonych partycji.Zrób tak-ściągnij "GParted" np. z tego vortalu, nagraj na płytę,ustaw w biosie na boot z cd-rom.Uruchomi Ci się GParted i swobodnie zrobisz cztery partycje podstawowe ale w ntfs. System będzie je widział a pierwsza "C" będzie oznaczona jako "System".A po za tym Win7 nie widzi w ogóle partycji sformatowanych w fat.

(Surmapiotr) #3

A i tak Win7 utworzy swoją partycję i wielkości około 100 MB nie widzialna w systemie

(Kasztaniasty) #4

To ciekawe bo na drugim dysku mam wszystkie partycje NTFS i mogłem utworzyć partycję rozszerzoną bezproblemowo (pod XP)

Nie chodzi mi o takie rozwiązanie. Chcę wiedzieć jak to zrobić poprzez zarządzanie dyskami, gdybym chciał to zrobić za pomocą innego programu już dawno bym to zrobił np. partition magic.

(roobal) #5

Utworzy tylko, gdy na dysku nie została utworzona wcześniej tablica partycji, jeśli już zrobisz sobie układ partycji na dysku to nie Windows 7 nie ma możliwości wciśnięcia tej partycji, którą masz na pewno na myśli System Reserved, prawda? To o czym piszę, sprawdzone przeze mnie :slight_smile:

Nie wiem jak to tam wygląda, bo nie mam akurat pod ręką Windowsa, więc nie sprawdzę ale jeśli masz 3 partycje podstawowe i ani jednej rozszerzonej to na wolnym obszarze możesz stworzyć partycję extended i w jej obszarze partycje logiczne, ponieważ partycji rozszerzonych na jednym dysku może być tylko jedna, dlatego sprawdź czy już nie masz stworzonej takiej partycji albo najlepiej wrzuć jakiś zrzut z układu partycji, najlepiej jakby to było z GParted, ponieważ linuksowe oznaczenia tablicy partycji są przynajmniej dla mnie bardziej czytelne i bardziej logiczne niż te windowsowe.

Pozdrawiam!