Zakładanie WiFI w mieszkaniu

Witam serdecznie,

Postanowiłem założyć sieć w mieszkaniu, ponieważ nie chce rujnować go ciągnięciem kabelków, mam zamiar użyć sieci WiFi. Problem jest taki, że nie miałem nigdy doczynienia z taka siecią. Zrobiłem prowizoryczny rysunek by nakreślić o co mi chodzi KLIK. Proszę o porady czy dobrze sądzę, że wystarczy do założenia tej sieci AP plus karta bezprzewodowa do komputera 2 i do laptopa?

Chce zakupić:

http://www.allegro.pl/item253181742_rou … _odss.html

http://www.allegro.pl/item252524660_kar … aniej.html

http://www.allegro.pl/item251628931_tp_ … tbajt.html

co sądzicie o tym sprzęcie.

Internet mam z http://moya.toya.net.pl/ mam modem, a IP i wszystkie inne takie rzeczy są automatycznie dopasowywane.

Pozdrawiam i przepraszam za powtarzanie tematu po raz kolejny

no jaj mam mniej więcej taką sieć jak nakreślona przez ciebie na rysunku i wszystko śmiga aż miło :slight_smile:

co do sprzętu z allegro się nie wypowiem bo nie jestem specem od siecie ja w każdym bądź razie mam router wifi asmax i jestem zadowolony tani i dobry zero zwiech !

p.s twój laptop nie ma wifi ?

niby ma karte gdzieś w środku ale nie ma antenki więc wole kupić już nowa kartę w wejscie PCMIA czy jak tam to brzmi i miec z glowy,

Dzieki za odpowiedz, interesuje mnie jeszcze sprzet, nie chce wpakowac sie w problemy typu brak polaczenia, zrywanie polaczenia lub zaklocenia w telewizji kablowej a jednoczesnie nie chce sie zbytnio splukac.

A propos, czy WiFI moze wplywac na zaklocenia w telewizji?

Pozdr.

i jeszcze jedno, jakie sa zabezpieczenia, żeby mi jakiś sasiad nie podłączył sie?

Pozdrawiam

Filtrowanie po MAC-adresie i starczy :slight_smile:

hehe :slight_smile: spokojnie napewno zintergrowana wifi stynie :slight_smile: to że antenki niema nie oznacza że jest kiepska :slight_smile: poprostu lapki tak mają :stuck_out_tongue:

nie nie nie ;]

filtrowanie mac

szyfrowanie włączyć np wep

oraz nierozgłaszać ssid

samo filtrowanie mac to mało chociasz z drugiej strony prawdopodobieństwo że za ścianą mieszka jakiś haker jest małe ale zawsze lepiej się zabezpieczyć bo konfiguracja tego zajmuje jakieś 4 minuty :stuck_out_tongue:

Jaki obecnie masz modem do internetu???

AP, który zaproponowałeś nie jest czymś znanym i popularnym dlatego poleciłbym coś ze stajni linkSYS lub Asmax

U mnie pracuje Asmax AR 704g z Wi-fi i musze powiedzieć, że laptopa spokojnie radzi sobie nawet 4 ściany za routerem takze nie bedzie potrzeby kupowania karty wi-fi do laptopa.

dzieki za odpowiedź, troche dla mnie nie zrozumiale co piszecie ale mysle, ze z konfiguracja jakos dojde do ładu

modem jaki mam? hmmm…trudno powiedzieć oznaczenie jego DPC2100 SERIES, producent Scientific Atlanta, posiada dodatkowo wyjscie USB ale to mi nie jest w ogole potrzebne, korzystam z normalnego kabla do karty sieciowej

pozdrawiam i dzieki

co do karty w laptopie to musze kupić, bo w serwisie jak go oddawałem powiedzieli, że nie będzie działać :] wiec wole juz zaplacic i miec roblem z glowy

jeżeli czegoś nie wiesz, to pytaj

Zamiast AccesPointa najprawdopodobniej będzie potrzebny router, chyba że modem może przydzielić kilka adresów IP. Najczęściej mogą jeden, a router przydziela komputerom prywatne IP- tworzy się sieć domowa.

Jeśli laptop ma wbudowaną kartę wi-fi to nie ma sensu kupować PCMCIA, nie będzie miała lepszego zasięgu.

Antenki (jedna lub dwie) najczęściej są wbudowane w wyświetlaczu, nie muszą wystawać (dla 2,4GHz antena ćwierćfalowa to 3centymetry, a np. dla CB-radia 2,7metra).

Jeśli to typowe mieszkanie a nie willa to nie będzie problemów z zasięgiem, przez 2-3 ściany sygnal przechodzi. Nawet można zmniejszyć moc routera do 10-25% (w ustawieniach) i w laptopie przenoszonym z pokoju do pokoju sygnał nie będzie niższy niż 90%.

jak kupie to bede pytał co z podłączeniem , co to filtrowanie mac :slight_smile: szyfrowanie wep i ssid :slight_smile:

http://www.allegro.pl/item251586803_lin … ch_fv.html

chyba zdecyduje sie na ten, a czy karty sieciowe muszą być tej samej firmy czy nic sie nie stanie jak beda innej?

Złączono Posta : 11.10.2007 (Czw) 21:55

w ofercie mojego dostawcy internetu mogę podłączyć do dwoch komputerów, a ja chce miec w sumie 3

poprobuje z ta karta w laptopie ale obawiam sie, ze raczej nic z tego nie wyjdzie bo jak juz wspominalem gdy oddalem do serwisu to mi powiedzili, ze w ogole nie ma antenki w środku i bedzie problem z dokupieniem jej

dzieki

Karty nie muszą być tej samej firmy.

Jeżeli natomiast chodzi o tego linksysa to bardzo dobry wybór. Nie wiem jednak czy nie bedzie ci potrzebny router. Nie znam specyfikacji twojego łącza i nie wiem na jakich zasadach ono funkcjonuje.

Jeżeli nie wiesz co to filtrowanie mac, wep czy ssid to pomocna może być wikipedia :wink:

znalazlem cos takiego na stronie dostawcy

http://moya.toya.net.pl/podstrona.php?m … d9cc38c7e3

pozdrawiam i naprawde dzieki za pomoc

jest to unikalny numer/adres karty sieciowej gdy włączysz filtrowanie mac to router będzie dopuszczał do połączenia tylko komputer/komputery które mają określony mac

szyfruje połączenie wifi w routerze ustalasz chasło potem gdy lapek wyszuka połączenie będziesz musiał podać to chasło by się połączyć .

ssid to nazwa podktórą twoja sieć będzie widoczna dla innych standartowo jest nazwa routera oczywiście można sobie ją dowolnie zmieniać u mnie np sieć ma nazwę dziecko neostrady :stuck_out_tongue:

gdy wyłączysz rozgłąszanie ssid twoja sieć będzie widoczna ale jako nieznana sieć i żeby się z nią połączyć we włąściwościach połącznia będzie musiał podać nazwe tej sieci :stuck_out_tongue:

wszystko tak w skrócie ale mam nadzieje że rozjaśniło w miarę sytuację ?

Router lepiej kupić… Po co sam AP który kosztuje 20zł mniej ? I żeby później mieć nawet na zapas a nie zmieniać za chwile.

to wytłumaczcie mi pls jaka jest różnica miedzy routerem a AP? Czy jak bede mial router to bedzie wymagane, zeby komputer 1 chodzil ciagle tak by inne mogly korzystac z internetu?

Pozdr.

Nie ten co podałeś na Switch 4 portowy RJ-45, AP i router.

Router poprostu więcej opcji pozwala, przekierowanie portów itp.

to ja mam wielka prośbe, niech mi ktoś poda najlepiej link na allegro do tego co mam kupić bo ja już nie rozumiem. czy kupic router WiFi czy AP? Napisalem do pomocy technicznej mojego dostawcy wiec moze sprawa sie wyjasni

pozdrawiam i dziekuje

Złączono Posta : 13.10.2007 (Sob) 14:02

dostałem odpowiedź od operatora:

"Najlepszym rozwiązaniem jest zakup routera Wifi. Router ten

podłącza sie do modemu za pomocą kabla ethernetowego ( potocznie

nazywanym skrętką ) . Następnie do routera można podłączyć

komputer przewodowo lub(i) bezprzewodowo. Polecane routery to

routery firmy D-link lub Linksys."

pozdr i dzieki za pomoc