Zakłócenia połączenia, wolne połączenie

Mam dziwny problem z połączeniem, konkrety:

  • Stary Laptop Extensa 5220
  • Router w sąsiednim pokoju
  • Na Xubuntu wszystko ok połączenie zestawia się na 36 do 48 Mbit/s. Speedtest ok.
  • Po zainstalowaniu Windows 10(System działa dobrze) na wymienionym dysku(SSHD 1TB) na domyślnych sterownikach zainstalowanych z systemem jak i pobranych ze strony Acera jako sterowniki do karty Broadcom dla Windows Vista 64bit prędkość zestawionego połączenia spada do 1Mbit/s. Speedtest równiż nie przekracza 1Mbit/s. Strony niekiedy nie są w stanie się załadować. Laptop postawiony przy routerze dobrze zestawia połączenie.
  • Na Linux Lite uruchomionym z pendrive w czasie gdy w laptopie był SSHD 1TB również prawidłowo zestawia połączenie. Speedtest ok.
  • Na windows 10 zestawione połączenie z hotspota z telefonu obok zestawia się na 54Mbit/s

W czym może być problem. Stary Laptop już nie współpracuje z Windowsem 10 i laptop będzie “skazany” na linuxa?

Sterownik internetu dla visty ze strony acera trzeba odinstalować i restart.
Następnie ponownie pobrać ten sterownik i wpierw na instalator trzeba PPM i właściwości - zgodność. Ustawić tryb zgodności dla visty. Zastosować i OK. Po zainstalowaniu, powinien windows 10 prawidłowo obsługiwać ten sterownik broadcom.
W trybie zgodności na win 10 pro chodzą mi programy, niektóre z 2003 r, czy 2007. Że tak napiszę - śmigają. Tak samo stare gry. Nawet directx 9,29 redist dał się wypakować i uruchomić DXSETUP.exe w trybie zgodności. Uzupełniło to biblioteki directxa 12.
Jazda bez trzymanki na starociach ma swój urok. Czeka mnie niedługo nauczyć prawnuka gier wyścigowych i zręcznościowych na dwa pady.
Gdybym mógł dokupić do starego acera aspire 5437Z - pamięci chociaż drugie 2GB, tobym też laptop trenował z win 10. Akurat do tego modelu acer nie daje wsparcia dla win 10, ale właśnie tak radziłbym sobie jak wyżej ze sterami.

Po odinstalowaniu i resecie automatycznie zainstalowały się sterowniki. Dopiero potem je odinstalowałem i bez resetu zainstalowałem w trybie zgodności. Teraz te prędkości skaczą od 2 do 54 Mbit/s. Nie wiem, może to wina jakichś innych zakłóceń. Linux być może też źle odczytuje zestawioną prędkość połączenia. Trzeba dłużej potestować. Prędkości i stabilność w miarę ok
A może się orientujesz, czy ten laptop obsłuży 4GB RAM? Obecnie mam 2 GB + 1GB i dysk SSD? Czy wymiana dysku SSHD(8GB SSD + HDD) na 120SSD przyspieszy jeszcze start systemu?

Jeszcze trzeba pobrać gdzieś na dysk TCPOptymizer. Tego się nie instaluje, tylko z PPM otwiera jako administrator. W oknie programu u góry suwak do końca w prawo, a na dole zaznaczyć Optimal i w apply. Potem jeszcze raz będzie okno z ustawieniami - to Ok i restart systemu.
To jedyny czyściutki optymizer jaki znam.

Co do ssd - a mam i w kilka sekund system rusza, jakie 6 -7 s. Może tylko sprzęt ciut lepszy.
Co do pamięci do Twojego modelu - piszą, że 1 slot 1GB RAM, a 2 slot 2GB RAM.
U mnie po wyłączeniu zbędności z firefoxem ustawionym na 1 procesor treści - win 10 pro bierze na dobrychprogramach ok 2,4 GB RAMu. Mam 8 GB, więc mi luz, ale zmieścisz się oszczędnie. 30% z 8 GB, to 2,4 GB.