Zakrywanie (nie)ruchomych elementów w pliku wideo


(TrustNoOne) #1

Witam,

 

poszperałem trochę w Internecie i znalazłem kilka informacji na temat poszukiwanego przeze mnie oprogramowania do obróbki wideo. Niestety większość podawanych odpowiedzi była albo z kilku lat wstecz przez co programów już nie bardzo mogę znaleźć lub też nie obsługują ciekawych jakości wideo lub najzwyczajniej w świecie podawane były przykłady programów, które sporo kosztują (tak wiem, że są cracki itp). Jednak ja chciałbym mieć taki program w wersji free lub trialowy choćby. Póki co, najlepszym programem jaki udało mi się wyłapać to Camtasia. Jestem z niego zadowolony, jednak licencja sporo kosztuje a trial jest tylko na 30 dni... :confused: A Windy nie będę instalować co 30 dni aby raz na jakiś czas zakryć coś w filmiku. Czy zna ktoś jakiś program w którym mógłbym zakryć jakąś statyczną rzecz np logo? Jeżeli jakiś darmowy soft posiada też zamazywanie/rozmazywanie ruchomych obiektów to byłoby nawet lepiej! :wink: Oczywiście chodzi mi o program darmowy lub za jakąś niewielką kwotę...

 

Pozdrawiam.

 

TNO

 

PS. Kiedyś używałem VirtualDub (wiem, że jest filtr do tego typu opcji), ale jakość wideo w stosunku do rozmiaru pliku była porażająca (na minus). A nawet najlepsza jakość była dość słaba. No chyba, że czegoś nie potrafiłem ustawić...


(Fafrocel) #2

Zdecydowanie nie potrafiłeś ustawić kodera video. W Virtualdubie możesz renderować stratnie lub bezstratnie do .avi, wszystko zależy od użytego kodeka i ustawień.

Zakrycie elementu statycznego można zrobić w Virtualdubie na przykład przy pomocy pluginu Logoaway.

Zakrycie ruchomego obiektu to już gorsza sprawa bo potrzebujesz już nieliniowego edytora video, gdzie ręcznie można przemieszczać zakrywający element.

Jeśli myślisz o jakimś automacie który wykryje ruch to potrzebujesz zaawansowanego softu z motion tracking np. After Effects.


(TrustNoOne) #3

Hmm człowiek uczy się całe życie… :wink:

Zatem może podejdę do VD jeszcze raz. Czy możesz mi powiedzieć jaki zestaw (kodek, plugin, etc) najlepiej zainstalować na moim lapku? Filmy, które nagrałem są w jakości (przeważnie) 1920x1080 (30fps, czasami 60fps) i skąd wziąć najbardziej aktualną wersję VD?

Dzięki za odpowiedź.

 

Pozdr.

 

TNO


(Fafrocel) #4

VirtualDub:

http://sourceforge.net/projects/virtualdub/files/virtualdub-win/1.10.4.35491/VirtualDub-1.10.4.zip/download

Z VirtualDub możesz wypluć tylko pliki .avi. Nie wiem jakiej długości filmy chcesz obrabiać, czy najbardziej zależy na jak najmniejszym rozmiarze itp.

Do kompresji w VirtualDubie możesz użyć kodek Xvid, lub wyrzucić video nieskompresowane (np. kodekiem Lagarith) i innym zewnętrznym softem zakodować do bardziej popularnego obecnie kodeka h264(AVC) w kontenerze .mp4 lub .mkv.


(TrustNoOne) #5

Witam,

 

dzięki za odpowiedź.

 


(Fafrocel) #6

VirtualDub używa kodeków systemowych, nie ma własnych więc musisz instalować.


(TrustNoOne) #7

Dzięki za pomoc!

 

Krótki opis dla mnie i dla innych co by nie musieli latać i szukać… :wink:

 

 1. Pobrać VirtualDub:

http://sourceforge.net/projects/virtualdub/files/virtualdub-win/1.10.4.35491/VirtualDub-1.10.4.zip/download

 1. Wypakować katalog VD do np Pulpitu.

 2. Pobrać kodek:

http://lags.leetcode.net/LagarithSetup_1327.exe

 1. Zainstalować kodek LagarithSetup_1327.exe

 2. Pobrać kodek mp4 (jeżeli plik wejściowy zapisany jest w tym formacie):

http://sourceforge.net/projects/virtualdubffmpeginputplugin/

 1. Wypakować pobrane katalogi “plugins32” i “plugins64” (łącznie z plikami oczywiście) i umieścić je w katalogu VirtualDub (w tym przypadku był to Pulpit).

 2. Pobrać kodek Xvid:

https://www.xvid.com/download/

 1. Zainstalować kodek Xvod-1.3.3-20141019.exe

 2. Pobrać filtr do zakrywania Logo:

http://neuron2.net/logo/logo17.zip

 1. Wypakować zawartość katalogu logo17.zip i skopiować ją do wcześniej utworzonego katalogu (najlepiej gdzieś w katalogu VirtualDub) nazwanego np Filter Logo.

 2. Uruchomić program VirtualDub.

 3. Dodaj plik wideo: File -> Open Video File -> wybierz plik -> Otwórz

 4. W razie potrzeby przytnij filmik za pomocą przycisków u dołu ekranu.

 5. Dodaj logo (plik BMP) dzięki którem chcesz zakryć statyczny element w pliku wideo: Video -> Filters -> Add -> zaznacz logo (1.7) -> OK -> wybierz plik logo -> ustal pozycję logo i inne dane -> OK

 6. Kliknij przycisk OK

 7. W oknie głównym programu VirtualDub wejdź w: Video -> Compression - Lagarith Lossless Codec -> Configure -> zaznacz Use Multithreading -> wybierz tryb YV12 -> OK -> OK

 8. W celu zapisania wideo kliknij File -> Save as AVI -> Zapisz

 9. Poczekaj, aż film zostanie zapisany.

 10. Gotowe