Zakup dodatkowego ramu do lapka

(system) #1

witam, zastanawiam się nad zakupem dodatkowej pamięci ram do swojego laptopa. zastanawiam się jak mocno przyspieszy mi to system biorąc pod uwagę, że mój sprzęt to CelerenM 1,8GHz 1GB ramu i grafika Intela X3100. rozważam zakup kości o wielkości 1GB, słyszałem że jak będę mieć dwie takie same kości to będą one ze sobą współpracowały (dual-channel?). czy przyspieszy to system (chodzi mi tutaj głównie o uruchamianie systemu i programów)? a moje drugie pytanie to czy mając laptopa mogę sam sobie zamontować takową pamięć czy będzie konieczna wizyta w serwisie, skoro mam jeszcze gwarancję na sprzęt (aby jej nie stracić) ?

(MarS) #2

Nie piszesz jaki to laptop, więc nie wiem co Ci doradzić. Jeden producent zezwala na samodzielny montaż pamięci a inny nie. Natomiast co do samego dołożenia RAM-u to oczywiście zdecydowanie warto dołożyć pamięć ile tylko wejdzie do laptopa. W przypadku pamięci tej wielkości można spokojnie wyłączyć plik wymiany a wszelkie operacje w systemie będą się wykonywały szybciej

(Stasiek1240) #3

Polecam http://www.apollo.pl/store/show_detail/26626 sam kupiłem ją do laptopa(Acer Extensa 5220, podobny konfig do Twojego z tym, że ten ma Celerona 2.0GHz) mamy i wszystko działa OK. Polecam montować w serwisie bo jakby coś nie zagrało to będzie można ich wtedy nękać. :lol:

(system) #4

hp compaq 6720s, rozumiem, że plik wywalenie pliku wymiany przyspieszy jednocześnie pracę dysku.

no w sumie podzielam to zdanie, jednak nie za bardzo chce mi się targać laptopa do serwisu, przecież kostka ramu nie jest taka trudna do zamontowania :wink:

(Stasiek1240) #5

Taka rada, jeśli będziesz sam montował to weź dobrze dopasowany śrubokręt i delikatnie odkręcaj śrubki żeby nie zedrzeć z nich farby(zakładam, ze są czarne), bo potem mogą się czepiać na gwarancji, że był rozkręcany.

(MarS) #6

Przyśpieszy działanie systemu a nie dysku

Co do dokładania pamięci. Nie ma z tym żadnego problemu i serwisu nie interesuje czy masz zdarte śrubki, lakier czy nerwy :slight_smile:

(Adalbert) #7

teeestek , jak przy wytężonej pracy użycie pamięci sięga Ci 700MB to warto się zastanowić, w przeciwnym wypadku nie odczujesz żadnej różnicy (a w zasadzie będzie, plik do hibernacji będzie większy).