Zakup drukarki wielofunkcyjnej

Ponieważ dotychczasowy HP PSC 1410 odmawia współpracy z kolejnymi kartridżami, pora rozejrzeć się za jego następcą.

Poszukuję drukarki wielofunkcyjnej, tzn. wyposażonej również w skaner. Drukarka wykorzystywana jest nieregularnie - czasem przez kilka (albo i kilkanaście) tygodni nic się nie jest drukowane, czasem drukuje się po kilkadziesiąt stron dziennie. Zależy mi przede wszystkim na ekonomii. Cena materiałów eksploatacyjnych jest ważniejsza, niż cena samej drukarki. Przy czym nie ma znaczenia, czy będą to oryginały, zamienniki, czy zestawy do napełniania. Ale zamienniki (lub zestawy regeneracyjne) mają bez problemu z tą drukarką współpracować. Pominąć można drobnostki, które nie wpływają na pracę urządzenia, jak pokazywanie fałszywej ilości tuszu. Ponadto drukuje się przede wszystkim na czarno - ale nie znaczy to, że jakość druku w kolorze nie ma znaczenia. Często drukujemy również po obu stronach arkusza, tak więc jego odwracanie powinno być bezproblemowe. Nie pogardzę też interfejsem sieciowym w jakiejkolwiek postaci (RJ-45 albo WLAN).

Jakiś czas temu - chyba będzie to 1,5 roku - miałem okazję przez chwilę używać produktu Brothera - firma polecana. Wydaje mi się, że jednak nie będzie to najlepszy wybór, bo:

  • zasobnik z papierem trzeba zamykać, co utrudnia odwracanie kartek przy drukowaniu dwustronnym - chyba że drukarka będzie mieć automatyczny dupleks

  • jakość druku w kolorze przy roboczej jakości była dużo gorsza niż w obecnym HP-ku

  • o ile mi wiadomo, co jakiś czas (codziennie?) Brothery automatycznie czyszczą głowice - przy takiej częstotliwości używania drukarki może być to mało oszczędne - dlatego też nie wiem, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby jednak coś z głowicą w kartridżu

Czy macie jakieś lepsze propozycje? Od razu mówię, że wolałbym, żeby nie był to produkt firmy HP.

Lexmark Pro 901.

Cena oryginalnego tuszu czarnego na 510 stron - 20 zł.

Widziałem wydruki foto z tego urządzenia - byłbyś zadowolony.

Urządzenie posiada kartę ethernet oraz moduł Wi-Fi w standardzie N.

Z tego co słyszę od klientów, to Brother coraz bardziej się psuje i jak na starsze modele nie słyszałem narzekań, to na te nowe coraz częściej.

Posiada.

Poza tym, urządzenie posiada możliwość skanowania na nośnik USB oraz na kartę pamięci bez włączania komputera i co moim zdaniem dość ważne - 5 lat gwarancji.

W sieci jest ono dość drogie, nawet ok. 1000 zł, ale w MediaMarktach czy Saturnach można je dostać już od ok. 600 zł.

Jeżeli chcesz coś tańszego, z podobnymi możliwościami, to poszukaj niższych modeli (Pro 705, Pro 205). Posiadają praktycznie to samo co 901, tylko nie mają tak tanich tuszy, ale dostępne są do nich zamienniki.

Na cenie również mi zależy. Dlatego raczej byłbym za tymi tańszymi modelami. Drukarka za 1000 zł nie wchodzi w grę. Maksimum to powiedzmy 500 PLN. Poza tym zaletą PRO205 są nieco mniejsze wymiary. Ale czy z zamiennikami (i zestawami regeneracyjnymi, bo widzę że i takie są) nie ma tutaj problemów? Czy jeśli kupię najtańszy nowy zamiennik z Allegro, drukarka przyjmie go bez problemu? Czy używanie zamienników nie wiąże się z utratą gwarancji (bo tutaj głowica jest chyba w drukarce)?

Jaką objętość ma tusz w zasobnikach o symbolu 100XL? Bo wydają się być droższe niż 21 i 22 do obecnego HP-ka. Symbol XL sugeruje, że jest ona większa.

I czy nie będzie problemów z zasychaniem głowicy przy dłuższym nieużywaniu drukarki? Jest to urządzenie przeznaczone raczej do zastosowań biurowych, a tam drukuje się dużo.

Chociaż właściwie… wygląda na to, że nawet w PRO205 da się stosować kartridże z PRO901: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1832145.html

Coś około 20 ml. Czarny 100XL wg producenta wystarcza na 510 str., kolorowe XLki - każda na 600 str.

Drukarki Lexmarka mają coś takiego jak czyszczenie głowicy. Dopóki będzie włączona, raz na tydzień (może dwa - nie jestem pewien) głowice same się oczyszczają. Ale przecież piszesz że będzie dość mocno eksploatowana, więc, chyba nie ma problemu.

Miałem to samo Ci tutaj napisać - sprawdzone, działa. Nawet znajomy z Lexmarka potwierdził (nieoficjalnie) tą informację, więc na 205 da radę drukować za grosze.

Co do pytań o zamienniki - nie odpowiem. Nie stosowałem, więc nie bardzo mam co w tym temacie napisać.

A co do zaschniętych głowic - w przeciwieństwie do urządzeń Epsona czy HP, w Lexmarkach głowica jest wyciągana, wiec w razie jej uszkodzenia można ją wymienić. W Polsce nie znalazłem ich w sprzedaży, ale na eBayu widziałem je po ok. 30$.