Zakup dysku SSD - jaki wybrać?


(A Florczyk) #1

Witam.

Dzięki recenzji Krogulca (http://www.dobreprogramy.pl/Sony-VAIO-SB-w-poszukaniu-idealu,Artykul,24444.html) oraz rozmowie z przedstawicielem Sony na HotZlocie zakupiłem testowany model Sony. Wszystkie moje podstawowe informacje (odnośnie mobilności, wagi, wydajności) prawie perfekcyjnie spełnia. Prawie, ponieważ musiałem dokupić dodatkową baterię (załapałem się jeszcze na promocje, że dostałem ją za 50% ceny katalogowej) i tak jak to Krogulec pisał wąskim gardłem jest HDD. W związku z tym nadszedł czas na kolejną inwestycję - dysk SSD. Interesuje mnie pojemność ~250 GB no i oczywiście szybkość i niezawodność. Inny kolega z portalu (semtex) odradzał mi Vertexa z powodu wadliwego kontrolera Sand Force. Z tego tytułu dwóch moich "faworytów" wykluczyłem - Corsair i OCZ. Moje oczy skierowały się na: SAMSUNG 256GB 2,5" MZ-7PC256N (http://www.komputronik.pl/search/pl/run/showProducts/1/hide_boxes/1//searchString/TVotN1BDMjU2Tg==/category/1). Cena trochę wyższa niż chciałem przeznaczyć, ale w zamian dostaję przyzwoitej wielkości szybki dysk twardy i dodatek w postaci licencji na oprogramowanie Norton Ghost 15 (kiedyś miałem starą wersję, z której można było utworzyć dyskietki startowe i za ich pomocą tworzyć obraz dysku/partycji - ciekawy jestem, czy teraz coś podobnego można zrobić?). Czy uważacie, że mój wybór jest optymalny? Macie z tym dyskiem jakieś doświadczenia? Może moglibyście zaproponować coś innego??


(vanderneels) #2

Na początek:

http://www.frazpc.pl/artykuly/918856-1, ... h_SSD.html


(A Florczyk) #3

Polecają tam Cruciala, którego MTBF jest o 1/5 krótszy od podanego przeze mnie samsunga, jest (wg parametrów producenta wolniejszy) przy czym różnica w cenie wynosi 10% Chociaż szczerze mówiąc też się nad tym zastanawiałem. Polecają też Vertexa 3 który podobna ma awaryjny kontroler.


(vanderneels) #4

Co do Vertexa, to autor napisał w komentarzu, że raczej zrezygnuje z polecania go, bo rzeczywiście dużo się słyszy o awaryjności.

A jakie jest SATA w tym VAIO? SATA2 ma ograniczenie do ok. 375MB/s, dopiero SATA3 pozwala na osiągnięcie większych prędkości tych dysków.


(Lufcik) #5

Co do vertexa. Mam vertexa 2 i wcale nie taki diabeł straszny jak go malują. Dysk spisuje się bez zażutów. Jedynie miałem na początku taki z nim problem, że od po restarcie systemu dysk nie zawsze był wykrywany przez bios. Jednak po aktualizacji biosu problem znikł, tak więc nie była to wina kontrolera.


(A Florczyk) #6

Szczerze mówiąc nie wiem jakie złącze jest w laptopie. Zapytałem wczoraj pomoc techniczną Sony Vaio, ale dotąd nie otrzymałem odpowiedzi. Wiem jedynie, że chipset obsługuje SATA 3: http://www.intel.com/content/www/us/en/chipsets/value-chipsets/mobile-chipset-hm65.html - jednak nie mam pewności, że jest to rzeczywiście obsługiwane w laptopie.Tak jak pisałem różnica cenowa jest na poziomie 10%, a wydajności znacznie wyższa (jeśli laptop obsłuży) + 25% dłuży MTFB. Dodatkowo w ramach prezentu dostaje licencję na Norton Ghost 15 która na stronie Nortona kosztuje 199 złotych:). W takim wypadku za sam produkt taniej wyszłoby wziąć Samsunga - jeśli jednak ktoś ma złe doświadczenia z tym dyskiem, to dobrze byłoby to wiedzieć:slight_smile:

-- Dodane 03.11.2011 (Cz) 15:53 --

@Lufcik

Jak długo posiadasz ten dysk??


(Semtex) #7

To ja wyjaśnię skąd moje wątpliwości co do Vertex, jestem posiadaczem tego dysku, Vertex 2 60GB, przy wyborze zaufałem opinią z serwisów IT, gdzie w testach wypadał rewelacyjnie, na Swoje nieszczęście po zakupie spojrzałem na forum OCZ, doznałem szoku, dysk jest awaryjny "jak diabli", RMA trwa "wieki", dane zostają w większości wypadków utracone, usypianie, hibernowanie może zakończyć się "ucegleniem" dysku, wygląda na to że problemem jest SandForce, co ciekawe większość problemów zaczyna się po około 9-mc od zakupu/instalacji, używam systemu codziennie i zastanawiam się czy nie zostanę nieprzyjemnie zaskoczony pewnego dnia :lol: