Zakup dysku twardego do 250zł

Witam,

Od niedawna noszę się z zamiarem wymiany dysku twardego. W chwili obecnej posiadam Hitachi Deskstar T7K500 (HDT725025VLAT80) 7200rpm 8MB (250GB), który jest podłączony na złączu §ATA ;X

Mam na oku pewien model, a mianowicie Samsunga SpinPoint F1 (HD642JJ) SATA II, 16MB cache, NCQ (640 GB). Oczywiście posiadam już kabelek SATA i moje mobo obsługuje ten standard.

Czy na tym kablu odczuję zdecydowaną poprawę wydajności w stosunku do PATA? Jak w BIOS’ie dokładnie skonfigurować dysk na SATA2, aby ten był wykrywany przez BIOS/system? Jak przełączyć zworki tak, aby w pełni wykorzystać maksymalną szybkość HDD? Jakie sterowniki do dysku są potrzebne przy instalacji Windows’a/Linuxa, aby ta zakończyła się z powodzeniem? Jak przenieść dane ze starego dysku (ATA) na nowy (SATA)? W jakim sklepie internetowym zakup ten będzie najkorzystniejszy/najtańszy? Jaki inny dysk polecacie? Nazwa mojej płyty głównej to: MSI MS-7267. Na owy zakup mogę przeznaczyć około 250 zł.

Pozdrawiam

W dyskach SATA nie ma zworek. Polecam sklepy agito.pl i proline.pl. Skok wydajności odczujesz. Ten samsung jest piekielnie szybki, przynajmniej w moim odczuciu

Podobno w Seagate Barracuda są. Najpierw spróbuj podłączyć dysk. Jak nie wykryje to wtedy się będziesz bawił w BIOS-ie. Co do sterowników to dyski maja chyba własny firmware.