Zakup dysku w chmurze lub serwera NAS - co wybrać?

Hej!

Potrzebuję:
• około 200GB miejsca (ale 1TB też by nie zaszkodził)
• dostęp z dowolnego miejsca na świecie
• aplikacja do otwierania i wrzucania na PC i Android+Apple (albo http, ale aplikacje chyba wygodniejsze)
• automatyczna synchronizacja plikow
• repetytorium plików (fajnie jakby modyfikując plik na dysku /np. projekt/ jego starsza wersja zapisywała się również w archiwum)
• możliwość udostępniania osobom zewnętrznym
• możliwość zarządzania folderami prywatnymi
• dostęp dla danych użytkowników (konta) do danych folderów / użytkowników myślę, że max 10/
• niezawodność

Cena oczywiście też jest ważna – szukam możliwie najtańszej usługi pozwalającej na tą funkcjonalność.
Pytanie czy lepiej iść w jakieś chmury płatne miesięcznie, czy kupić serwer NAS albo jakiś dysk sieciowy typu WD Cloud?
Chmury chyba bardziej niezawodne i pewne? Jak padnie u nich dysk to muszą mieć kopię jak rozumiem?

Zobacz:
https://www.pcloud.com/cloud-storage-pricing-plans.html

https://www.dobreprogramy.pl/Cloud-Backup,Program,Windows,107777.html 60 zł rocznie za 1TB. Dysk NAS to droga zabawa w grę tylko z RAID przynajmniej 1 lub 5 oraz z migawkami bez tego szkoda kupować taki NAS. Chmura sieciowa nie jest zła tylko w znanej firmie aby nagle nie zakończyła działalności. Ja mam z odzysku dwa NAS 4 dyskowe ale w domu używam tylko. Jeden stoi w pokoju drugi w piwnicy za backup pierwszego robi.

Czy Ty przeczytałeś pierwszy post?

1 polubienie

Ja dostaję lepsze oferty dożywotnie od pcloud. Latami mam darmowe 10GB, ale dostaję propozycje, że gdybym mial taką potrzebę, to na pewno bym skorzystał.
PCloud - niezawodne zawsze, - tera jest oferta 2 Tera :smiley:

Tylko w tym PCould jedno mnie zastanawia jest tam np. adnotacja

“500 GB Download link traffic”
Jak to działa w praktyce, to jest transfer roczny / miesięczny / dzienny?

Bo załóżmy, że w firmie jest 10 osób, potrzebuję żeby każdy miał u siebie na komputerze plik 10 GB, który wrzucam sobie na tym “wirtualnym dysku”. Jak te 10 osób chce z niego korzystać, to zjada mi 100 GB transferu?

I druga sprawa - nie wiem czy na płatnym też tak jest , ale na tym darmowym 10GB , transfer przy uploadzie jest na poziomie max 1 MB/s … trochę słabo.

Ja mam tycio 50Mbs down i 5Mbs upload, to i tak mam połowę z 1MBs gdy tam daję pliki. Alezrobiło mi się 10GB darmowego i wystarcza. Mam jeszcze dysk google i mediafire.

Co do pcloud i transferu, to znalazłem tekst cokolwiek to znaczy:

  • Should I Use pCloud Transfer?

Definitely. Not only is pCloud an easy and safe way to share files, but it also offers good speed and allows upload sizes of up to 5GB – way more than WeTransfer’s 2GB and Dropbox Transfer’s 100MB.

To nie tłumaczy tego o co zapytałem. A to akurat dość ważna kwestia, bo jak mi utną ściąganie po czymś takim, to niestety mija się z celem…

Ktoś wie czy upload na premium jest tak samo do kitu jak na darmowym?

To widzę, że jeszcze nie czytałeś:

Using the Upload and Download Speed Limit settings in the Speed subtab of the Settings tab you can manually set the speeds in which the pCloud application uploads your files to the cloud and downloads them to your computer. By default these are set to Unlimited , so they only depend on the speeds, achievable by your Internet provider.

Wg mnie to jest limit miesięczny.

btw. Jeśli chcesz tego używać dla grupy roboczej złożonej z kilku userów to może bardziej przydatna dla Ciebie, będzie wersja business: https://www.pcloud.com/business.html

Mam ustawione Unlimited i to nie jest wydajność mojego internetu, zdecydowanie… : )

Przy opcji Business niestety kosztuje to już 100EUR/ msc przy 10 userach. Drogo. Wtedy to już na pewno NAS wychodzi lepiej…

Ustawienia prędkości download i upload - to dopiero po zakupie, domyślnie nielimitowane i dopiero wtedy są zależne od prędkości internetu dostawcy internetowego.
Na biznesach się nie znam i nie wiem, czy pewniejszy jest pcloud, czy NAS.
W sieci 1 + 10 komputerów, różnie może się dziać.

Wszystko to oferuje dobry NAS co chce wątkotwórca. Kwestia konfiguracji.

Biznesy to NAS/streamery i to kilka plus dodatkowo w chmurze. Generalnie droga zabawa.