Zakup komputera przez osobę indywidualną od firmy

Cześć, założyłem niedawno działalności gospodarczą. Odezwała się do mnie osoba, która chciałaby abym doradził i złożył komputer. Z racji tego zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie tego zakupu na moją firmę, gdyż mogę odliczyć VAT. Co powinienem dostarczyć kupującemu, oprócz swojej faktury za usługę doradczą i złożenie komputera? Czy powinienem udostępnić klientowi również fakturę od sklepu, gdzie zostały zakupione części? Chyba tak, od mechanika dostaję :wink:

Czy zakup ew. zakup tych części na firmę nie będzie stanowił problemu, gdy klient przyjdzie za klika miesięcy ze zepsutym podzespołem? Co z gwarancją, czy będzie ona taka jak na pudełku?

Oczywiście zapytam księgową, ale zastanawiam się jak to wygląda w branży. Czy sklepy oferujące usługę doradztwa i składania komputerów „zarabiają” na odliczaniu VAT.

Klient musi dostać paragon, albo fakturę. Kwota powinna być na całość, lub rozpisana na elementy, plus koszty usługi opodatkowane VAT.
Nie wystawienie takiego dokumentu przy jednoczesnym przyjęciu kasy, to po prostu oszustwo podatkowe. Zresztą praktykowane całkiem często w Polsce. Wiele osób kupując coś bierze faktury na wujka, kuzyna itp.

Ty, jako sprzedający jesteś gwarantem i to na Tobie spoczywa 2 lata rękojmi wobec klienta. Niezależnie od innych gwarancji w hurtowni. To twoja głowa tak kupić, aby gwarancję były np. zewnętrzne. Inaczej ty będziesz musiał to reklamować w hurtowni a nie klient. No chyba, że zbankrutujesz.

2 polubienia

Są nawet lekarze medycyny pracy co nie dają faktur i paragonów, i nie mają też nadrzędnej umowy zakładem pracy/firmą.

1 polubienie

Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2021 r. poz. 408 z późniejszymi zmianami), art. 62 przeczytaj :wink:
ps. Stawka dzienna w 2022 mieści się w zakresie od 100,33 zł do 40.132 zł, także ten - powodzenia, może urzędnicy skarbowi nie czytają naszego forum? :wink:

pps. Najlepiej, na legalu, jeśli podzespoły kupisz na dane klienta (będzie miał gwarancję od gwaranta oraz ochronę z tytułu niezgodności z umową) a klientowi Twoja firma wystawi fakturę tylko na usługę.

1 polubienie

A figa z makiem. 90% hurtowni wyłącza odpowiedzialność z tytułu niezgodności.

Np. tak jest na końcu faktury z Action.

A jak komuś nie pasuje, to nie kupuje. :grin:

Musisz przeczytać to, co napisałem, drugi raz. Jeśli trzeba to i trzeci. Jeśli, i po trzecim razie, nadal nie będziesz wiedział o czym napisałem - pytaj. Wyjaśnię, jak trzeba rozrysuję :stuck_out_tongue_winking_eye:

Rozrysuj, bo jak kupi części w hurtowni na klienta, to nie będzie on miał ochrony z tytułu niezgodności. Takie prawo będzie miał, jak to on kupi części i sprzeda klientowi. Wtedy to on stanowi stronę która oferuje rękojmię.

To nie jest łatwa decyzja. W razie problemów klient ma do wyboru Rękojmię lub Gwarancję.
Rękojmi udzielasz ty (czytaj firma) przez dwa lata ale:
„Zgodnie z polskim prawem, wada która ujawniła się w ciągu roku, istniała w momencie sprzedaży. Dla kupującego oznacza to, że to na sprzedawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że powstała z winy konsumenta, jeśli chce odrzucić reklamację.
Jeżeli jednak wada uwidoczniła się w okresie 12-24 miesiący, to konsument musi udowodnić, że istniała w momencie zakupu by móc domagać się reklamacji”.
Bezpieczniej dla firmy gdy klient sam kupi potrzebne podzespoły.
Oczywiscie pod warunkiem ze firma prowadzi wyłacznie działalnośc usługową (montaż) bez sieci sklepów gdzie klient moze kupic podzespoły i zlecić montaż.

Dzięki za dyskusję, której oczywiście nie zamykam.
Zdecydowałem się na zakup na osobę prywatną, głównie dla świętego spokoju swojego i klienta, aby ten mógł „bezproblemowo” skorzystać z gwarancji/rękojmi, a ja nie musiał za to bezpośrednio odpowiadać.

Konsument nie korzysta z rękojmi, tylko z niezgodności rzeczy z umową.

Tak wprowadzili w 2016 teraz znowu jest rękojmia. :grinning:

Rękojmia – Prawa konsumenta (uokik.gov.pl)

Relacje sprzedawcy-przedsiębiorcy z konsumentem reguluje Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Faktycznie, wygląda na to, że od 2014 r znowu rękojmia z KC działa dla konsumentów. Przy czym, jak widzę, była także aktualizacja KC i teraz są tam dodane art 556(1) do 556(7), które opisują właśnie niezgodność z umową w przypadku kiedy kupującym jest konsumentem. Do art 558 także dodano zdanie o ograniczeniach ustawowych w przypadku wyłączenia rękojmi, jeśli stroną umowy jest konsument.