Zakup laptopa - 2700 - 2800 zł

Witam was. W poniedziałek - wtorek stanę przed bardzo ciężkim wyborem kupna nowego laptopa, niestety pojawia się kilka problemów. Po pierwsze - laptop musi zostać zakupiony w jednym z Toruńskich sklepów komputerowych - czyt. na 90% komputronik. Po drugie… serio, starałem się sam coś wybrać ale zaczynam się gubić w tych wszystkich testach wydajnościowych (głównie kart graficznych) i przestaję widzieć różnicę między różnymi typami GeForce-ów. Wśród Ati wszystko jest dużo bardziej przejrzyste tylko no właśnie… czy w tej cenie nie dostane jakiegoś laptopa w którym jednak karta GeForce będzie lepsza od Ati?

Co do laptopa mam kilka wymagań po tych wszystkich testach, które przeczytałem gdzieś w sieci:

  • komputer miałby służyć do grania oraz do robienia notatek na studiach (tak żeby w trybie oszczędzania energii wytrzymał te 1,5 godziny…)

  • tak odwołując się do powyższego chciałbym aby miał jakąś mocną kartę graficzną (no i właśnie, tutaj się pojawia problem - ATI czy Nvidia)

  • tak patrząc po testach to wydaje mi się, że jednak lepiej będzie jeśli procesor będzie Intelowski (i3, i5)

  • trzeba też przy wyborze zwrócić uwagę co komputronik ma na asortymencie…

A teraz tak konkretniej - myślałem o Sony Vaio VPC-EB3M1E/BQ - był w promocji w MediaMarkt za około 2400 zł i jeśli ta promocja by się utrzymała do poniedziałku - wtorku to byłbym skłonny zakupić ten sprzęt jednak… opinie w sieci o tej serii są masakrycznie różne… dlatego też nie jestem pewien czy byłby to dobry wybór. Myślałem także o innych laptopach dostępnych już w sieci komputronik:

Co wy byście mi poradzili? Bo ja serio tracę już głowe z tymi wszystkimi parametrami…

Ja osobiście mam Acera też z komputronika i prawie o tych samych parametrach procek i5 tylko że 430M Ramu mam akurat więcej bo 4 GB i 17 cali monitor reszta parametrów taka sama więc na Twoim miejscu brałbym Acera pamięć zawsze możesz dokupić i będzie gitara :slight_smile:

Więc tak. O coś około 21:00 zrobili aktualizację asortymentu na stronie komputronika i…

Oto co wywnioskowałem

Jeśli procesor i5 i 3GB ram i ATI – Acer Aspire 5742G-5863G32MNCC (2499 zł)

Jeśli procesor i3 i 4GB ram i ATI – ASUS K52JE – EX107-4 (2299 zł)

Jeśli procesor i5 i 3GB ram i NVIDIA – Acer Aspire 5742G-5463G50MNCC (2790,01 zł)

Jeśli procesor i5 i 4GB ram i ATI – Asus K52JE-EX082 (2549 zł)

Wydaje mi sie że ostatnia opcja jednak najlepsza jest. Choć może niech ktoś się wypowie na temat tej nvidii Geforce GT420M - jak ona wypada w porównaniu z ATI HD 5470. Byłbym bardzo wdzięczny.

I jeśli jeszcze ktoś mógłby sie wypowiedzieć na temat tego czy lepiej w razie czego brać procesor i5 i 3 GB ram czy może jednak i3 i 4GB ram?

Z tej listy wygląda na najlepszego, lepiej mieć szybszy proc niż 1GB więcej których i tak nie zapchasz w większości zastosowań.

Rozpiska grafik

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Gra … 844.0.html

a co myślisz o tej ostatniej propozycji? Bo w sumie do niej chyba jestem najbardziej przekonany. Chyba ze w komputroniku udałoby im sie załatwic della-a w takiej konfiguracji jaką podałeś w poprzednim temacie.

Ma słabszą grafikę, jak masz zamiar grać to lepsza grafika się przyda.

Lub Acer z serii Timelinex, wydajny i na baterii trzyma przez 5h podczas używania wi-fi i typowej pracy net/pisane

http://www.x-kom.pl/p/61816-notebook-la … d6550.html

Przy Win7 2GB starczają spokojnie sam używam Win7 HP x64 i jedynie przy dwóch maszynach wirtualnych zajęło mi cały RAM, a RAM zawsze można dokupić jest teraz tani jak barszcz.

Gdzie go kupisz to nie jest ważne bo i tak serwis jest zew zwykle door to door, jak bierzesz na raty to spłacasz je bankowi, a nie dla sklepu.

niby nowa technologia powinna być lepsza od starej ale jednak jest inaczej dlatego polecam:

http://www.arest.pl/produkt/Notebooki-N … m-Win7-HP/

bije w testach inne lapki z nowymi i5 450 w cenie 3000zł.

Dodane 26.12.2010 (N) 21:08

niestety te niżej lapki ‘‘wszystkie’’ przegrywają z tym co polecam

W komputroniku powiedzieli mi że nie sprzedadzą mi laptopa z procesorem AMD :slight_smile: ale to dłuższa historia jest :slight_smile: poza tym - jeśli możecie poszukajcie na stronach komputronika i z tego sprzetu co oni tam mają postarajcie się coś mi wybrać bo na prawdę jest mała szansa że uda im sie złatwić coś czego nie mają na asortymencie standardowym głównego magazynu…

Edit:

I jeszcze jedno bardzo ważne pytanie - co sadzicie o serii Sony Vaio? Szczególnie o tym, którego podałem wyżej?

Paviliona bym odpuścił ze względu na serwis.

Co oni tam wymyślili? Sprzedawcy z takich sieci wymyślają bardzo dziwne historie, może im się AMD wieszają, lub w procach AMD są nano roboty które w nocy wychodzą z proca w mózgi wysysają :wink:

Do gier w tej cenie nic lepszego od Acera 5742G nie ma, jeszcze Asus N52DA jest warty uwagi ze względu na mocną grafikę, ale bateria będzie krócej trzymać ze względu na mocną grafikę ~2 godz.

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … X026V.html

Sam bym Vaio nie kupił, kiedyś może robili dobre, ale obecne mają rozrzut jakościowy, strach ich otwierać bo w wielu modelach klapa się buja w każdą stronę, baterie zwykle mocne nie są, obudowy miękkie i trzeszczą.

Tobi - brałem tego Asusa pod uwagę na początku i to właśnie tego Asusa odradził mi sprzedawca w komputroniku konkretnie mówiąc że “wolałby nie sprzedawać mi laptopa z procesorem AMD”. A chodzi o to, że od dłuższego czasu walczę o zwrot pieniędzy za moją toshibę A300 1MW, która już 5 raz wylądowała w serwisie. Początkowo komputronik zrzucił winę na Toshibę, Toshiba na firmę REK która serwisuje im komputery a REK na Toshibę po czym Toshiba przy już kolejnej z rzędu naprawie gdy sprawa leżała już o rzecznika praw konsumentów odwołała się od reklamacji tym ze nie ma naklejki od Windowsa, która gdzieś posiałem podczas remontu. Teraz udało mi się odzyskać naklejkę więc myślę, ze tym razem Toshiba się nie wywinie od zwrotu pieniędzy. W każdym bądź razie byłem stałym gościem w Toruńskim komputroniku i co mnie powaliło - to profesjonalizm z jakim jest moja sprawa załatwiana na miejscu. Już podczas bodajże drugiej reklamacji sprawę przejął kierownik sklepu i robił wszystko co mógł żeby tę sprawę załatwić na moją korzyść. Ba nawet jak Toshiba odwołała się od zwrotu kosztów to dostałem gratis za darmo zewnętrzny dysk twardy, który normalnie kosztuje u nich około 290 zł (WD MyPassport 500GB 2,5 cala). Oczywiście jeśli sprawa już do końca się rozwiąże to w ramach wdzięczności za profesjonalizm i poświęcony czas mojej sprawie wyślę mailowo pochwałę dla pracowników tamtejszego komputronika do ich bezpośrednich przełożonych. Chodzi o to, że teraz koniecznie nie chcą mi sprzedać czegoś co znowu będzie się psuło i ja im wierzę :slight_smile: Ostatnio jak byłem tam to własnie pytałem o laptopy i głównie o tego Asusa bo to właśnie w niego chciałem inwestować i sprzedawca powiedział mi, że te Asusy często wracają i często się też zdarza że procesory z przegrzania wyginają aż klawiaturę (wybuchają?). No i z tego powodu właśnie chciałem uniknąć AMD. Jak kupowałem Toshibę nie posłuchałem tego samego sprzedawcy, z którym ostatnio rozmawiałem a miał zupełną rację co do awaryjności tych Toshib. Nie chciałbym popełnić drugi raz tego samego błędu.

Klawiatura w tym modelu i tak się ugina co do awaryjności i przegrzewania to winna jest bardziej grafika która się grzeje, tu masz test z X3

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-As … 950.0.html

i3 też w wielu modelach mają podobną temp w obciążeniu.

Nie raz widziałem jak laptop był używany na łóżku (teraz jest moda na laptopy, bo z laptopem się walnie na kojo i będzie sobie neta przeglądać i dla tego nie chce pc), co zatyka wlot powietrza, ostatnia osoba która nie była przekonana że takie zatykanie nie szkodzi laptopowi musiała go odesłać na serwis. Może ci co tak odsyłają sprzęt grali sobie na kołdrze, aż tu nagle ekran zgasł.

Po 3 oddaniu na serwis sklep ma obowiązek oddać pieniądze, jeśli sobie tego zażyczysz, i nie obchodzi Ciebie to kto jest winny.

Czytałem tę recenzję już wcześniej. Generalnie no mi sie ten laptop bardzo podoba, myślę, że nie ma sobie równych w tej cenie (no chyba że ten dell 15R ALU tylko że nie ma go w komputroniku), może postaram się jakoś przekonać sprzedawcę… Co do wylotu powietrza od chłodzenia to z tego co widzę to jest on po lewej stronie a więc nawet jeśli się ostrożnie leży na łóżku to raczej się tego wylotu nie zakryje - ja zawsze zwracałem na to uwagę bo w Toshibie było podobne rozwiązanie.

Wylot zawsze jest z boku, ale wlot o którym pisałem w większości laptopów jest od spodu, nóżki laptopa mają jakieś 5mm taka długość zapadnie się w materac i zatka wlot.

Nie zawsze. Teraz właśnie korzystam z Hp Pavilion dv6 który wyloty powietrza od chłodzenia procesora ma od spodu

Że całkiem od spodu to bym nie powiedział, jest nieco zamaskowany, ale tył z wyrzutnikiem w dv6 jest dosyć wysoko podniesiony.

No w sumie :slight_smile: teraz zauważyłem :slight_smile: ale nie jest to tak dobre rozwiązanie jak ten boczny całkowicie :slight_smile: Ok czyli w sumie rzecz biorąc to chyba już wiem :slight_smile: jednak ten Asus, którego Ty poleciłeś a na którego miałem już wcześniej oko. Chyba że uda im się załatwić tego Della w konfiguracji podanej przez Was. Generalnie dzięki bardzo za wszystkie porady :slight_smile:

A i jeszcze jedno pytanie - czy jeśli kupię laptopa z systemem operacyjnym Win7 x64 to czy klucz będzie mi działał także do wersji x86? Bo szczerze powiedziawszy nie jestem za bardzo przekonany do Win7 w wersji 64bitowej

Działać będzie, tylko nośnik będzie trzeba zamówić od producenta laptopa lub zdobyć w inny sposób. Na x64 mi wszystko działa, nie wiem co Ciebie nie przekonuje, system 64 emuluje 32 bity, jedyne z czym może być problem to brak sterów do bardzo starych urządzeń ale mi drukarkę z 2003r obsługuje, ze starszymi kartami wi-fi b/g z 2006r nie ma problemu.

Co mnie nie przekonuje. Własnie… emulacja. Kojarzy mi się to trochę z Wine na linuksie. Poza tym bałagan na dysku - jeden folder Program Files dla programów x86 drugi dla x64. Są chyba też problemy z działaniem niektórych programów. Nie wiem czy to nadal wystepuje bo w sumie miałem tylko raz zainstalowaną wersję 64 bitową ale po pierwszej instalacji gdy zainstalowałem jakiś program x86 na partycję D to nie chciał sie uruchomić i system wywalał komunikat ze program musi być zainstalowany na partycji podstawowej w folderze Program Files x86

Z wine bym tego nie porównał, nie widzę różnicy w prog pisanych na 32 i 64 bity, w testach pewnie widoczne, ale na co dzień różnicy nie widzę. Dla każdego programu zmieniam literę żeby instalował na D i jeszcze nie trafiłem na program który by tak nie odpalił, musiałeś jakiś wymarły prog zainstalować. Jak Ci ściągną tego 15r alu z 4GB RAM to więcej jak 3,25GB nie użyjesz na 32bitach, zobaczy ilość 4GB, ale 1GB zostanie nie używany.

Co do pamięci ram - wiem o tym. Niestety nie ściągną ponieważ producent wycofał go już z dystrybucji dlatego też wezmę tego Asusa z Athlonem chyba że jeszcze coś dołożą do oferty do jutra :slight_smile: