Zakup laptopa Y700 czy Legion Y520

Witam mam dylemat. Niedawno ukończyłem studia inżynierskie i planuję zakup nowego laptopa przeznaczonego zarówno do pracy jak i do zabawy. Maksymalnie chcę przeznaczyć na zakup 3700zł. Zastanawiam się nad zakupem Lenvo Y700 z GTXem 960m 8GB RAM no i I5 6300HQ. Śledząc ostatnie doniesienia prasowe zauważyłem że niedługo planowana jest premiera nowej serii laptopów Lenovo, szczególnie zainteresował mnie model Lenovo Legion Y520 w którym miałaby się znaleźć karta graficzna 1050\1050ti. Zdecydowałbym się za wybór wersji z 1050TI. Na podstawie benchmarków można łatwo wywnioskować że wydajność 1050ti jest na poziomie stacjonarnej 970 i w dużym stopniu przewyższa moc obliczeniową 960m. Teraz wysuwa się pytanie czy warto czekać na premierę Legiona, któego cena jak na razie ma zaczynać się od 899 dolarów. Czy jednak bardziej opłacalny będzie zakup sprawdzonego i przyjętego wśród grona użytkowników y700.

Ale chyba nie przeliczasz w tej chwili dolarów na złotówki?

Pierwszy sklep z brzegu, X-KOM (który swoją drogą od lat ma najlepsze ceny laptopów nie licząc wątpliwych sprzedających z allegro) sprzedaje w tej chwili laptopy z GTX 1050Ti w cenie od 4599 zł. Wiadomo, że Lenovo zawsze jest tańsze w pewnym stopniu, ale na początek pewnie będzie dorównywało ceną innym producentom. Zakładam, że po jakimś czasie cena i tak będzie przekraczać 4000 zł i to pewnie zauważalnie. Przekroczy to Twój budżet. Choć to tylko domysły, to pewnie niewiele mijam się z prawdą.

Co do Lenovo Y700, to miałem tego laptopa jeszcze ponad miesiąc temu i byłem zadowolony. Miałem wspomniany przez Ciebie procesor, ale na Twoim miejscu brałbym Intel Core i7.

I tu mi coś nie pasuje. Mówisz, ze GTX 1050Ti jest na poziomie stacjonarnego GTX 970. Który GTX 1050Ti? Desktopowy czy mobilny? W sumie nie ma to znaczenia. Pamiętaj, że karty mobilne dorównały prawie desktopowym, ale jednak jeszcze nadal trochę odstają. GTX 1050Ti w najlepszym wypadku jest wydajniejsze od GTX 960, ale niewiele i też nie zawsze i do GTX 970 mu brakuje.

Wg mnie nie jest opłacalne czekanie na nowy produkt od Lenovo, bo cena może Cię rozczarować, a sam mówisz, od jakiej będzie się zaczynać. Oznacza to, że pewnie będzie to sprzęt ze standardowym dyskiem HDD 1 TB, a warto dokupić jeszcze jakiś SSD, to będzie zwiększało koszt.

Zawsze były zdecydowanie niżej, chyba ze względu na chłodzenie.

I trzeba by było porównywać parametry stacjonarnej wersji i mobilnej.

Choć wygląda że mobilna 1050 Ti może być wyjątkiem?

Nawet wersja mobilna ma lepsze zegary?

No właśnie co do tej 1050 zarówno Ti jak i zwykłej. To wersje mobilne tych kart maja wyższe zegary niż wersje stacjonarne. Mogłem wprowadzić w błąd bo chodziło mi oczywiście o 970m (mobilną wersję). Poniżej zamieszczam niewielkie porównanie osiągów kart mobilnych w Wiedźminie 3.
@Existimati Pytanie do Ciebie jak spisywał się ten laptop ? Wymieniłeś go jeśli tak to na jaki model ? Tak też myślałem o i7 w wersji outletowej z XCOM laptop ten w tej konfiguracji kosztuje 3500zł. Myślę że to dobra cena jak na taki sprzęt. Tym bardziej że obniżka spowodowana jest tym że byłą wymieniana klawiatura i to w serwisie producenta.

“Mobilny GTX 1050 Ti jest o 0,1 do 5% lepszy niż model dla komputera stacjonarnego.”

Czyli różnica prawie żadna. A z testów wynika, że stacjonarny GTX 970 jest zauważalnie wydajniejszy od 1050Ti stacjonarnej, a więc też mobilnej:

Zobacz tutaj:

Może trochę zminimalizowałem we wcześniejszej wypowiedzi możliwości mobilnego GTX 1050Ti, jest on wydajniejszy niż zakładałem, ale zdecydowanie odstaje od stacjonarnej GTX 970 i może w najlepszym wypadku dorównać GTX 970M.

Ważne: porównywanie mobilnych i desktopowych kart jest dość trudne, bo desktopach łatwo porównać różne karty w tej samej konfiguracji, ale mobilne karty nie są wymienialne i często porównuje się cały zestaw, czyli to, co w laptopie jest już zamontowane. Także wyniki nigdy nie będą pewnie zbyt dokładne, bo ciężko jest dopasować wydajność stacjonarnego komputera do komputera mobilnego. W drugą stroną nie da się tego zrobić.

Kiedyś sam rozważałem zakup laptopa z outletu sklepu X-KOM. Sam nawet polecałem tutaj komuś taki zakup. Kilka dni temu trafiłem na innym forum na pewien intrygujący wątek dotyczący outletów i sklepu X-KOM i byłem w szoku. Warto poczytać:

http://forum.pclab.pl/topic/1179972-Moja-reklamacja-XKom-co-sądzicie/

Wychodzi na to, że X-KOM umywa ręce i nie chce wziąć odpowiedzialności.

Kolejna sprawa. Cóż, ja mam dość duże doświadczenie ze sprzętem Lenovo i nawet opisałem swoje przygody z tą marką na blogu. Warto zerknąć i przede wszystkim poczytać komentarze, a następnie znaleźć dziesiątki podobnych przypadków w sieci:

http://www.dobreprogramy.pl/Existimati/Serwis-LenovoMedion-koszmar-pechowego-uzytkownika.,58053.html

Co do samego laptopa Lenovo Y700. Miałem wersję z matrycą 17,3" i dokupiłem dysk SSD 120 GB na złączu M.2. Nie wymieniłem tego sprzętu na laptopa. Kupiłem komputer stacjonarny znacznie wydajniejszy już z nieco wyższej półki.

Nie mam jednak złego zdania o tym laptopie. Trochę mnie irytowało to, że nie dałem rady zdjąć dolnej klapy serwisowej, gdy chciałem zamontować dysk SSD. Częściowo ją odchyliłem i wsunąłem dysk i było dobrze, ale sama klapa później z prawej strony po zamontowaniu trzeszczała delikatnie w jednym miejscu. W codziennym użytkowaniu nie było to w ogóle zauważalne, ale gdy się chwyciło do dołu i góry, to było słychać i czuć, że nie jest dobrze spasowane. Tylko mój model mógł tak mieć. Co do reszty - sprzęt wydajny, ładny. Przyzwoite głośniki, dobra matryca *(bardzo jasna - wieczorami musiałem ją przyciemniać do ok. 25 % jasności). Laptop był bardzo cichy i chłodny. Irytowało mnie to, że obudowa łapała odciski i ciężko to było doczyścić.

Cały zestaw wzbogaciłem o inne produkty Lenovo:

  1. Podkładka.
  2. Mysz.
  3. Słuchawki.
  4. Telefon.

Powiem tak - ja na sprzęt lubię wydawać pieniądze i to czasami dość duże. Patrzę też na wygląd i jakość wykonania i wolę wziąć coś, co lepiej wygląda niż coś wydajniejszego. Nie każdy ma takie podejście, a czasami warto iść na kompromis.

Czy poleciłbym ten sprzęt? Raczej nie, choć musiałbym się zastanowić. Wiem, że gdybym w przyszłości miał kupować laptopa gamingowego, to wziąłbym coś od MSI, bo kiedyś miałem i przekonałem się o tym, że MSI tworzy lepiej wykonany sprzęt i ich serwis pracuje sprawniej.

A ja bym się skłaniał ku ofercie MSI lub Della. Lenovo albo Asus mają straszne opinie co do serwisu. Często pojawiają się też wątku na temat problemów, szczególnie związanych z Lenovo. Tak to już jest, że konkurencję ceną, czymś innym sobie odbiją.

Wiekszosc tych spraw dotyczy serwisu producenta dlatego lepiej wybrac sprawdzona marke np Dell Inspiron 7567 - dell ma bardzo dobry serwis

Sęk w tym, że w Dell montuje ostatnio w swoich laptopach (Vostro, Inspiron - nie wiem jak w wyższych półkach cenowych) kiepskiej jakości matryce, czego ww. Inspiron jest najlepszym przykładem.

No matryca jest TN z ips tylko z nvidia 1050

Trochę po czasie odpowiadam, ale właśnie ogarnąłem, że tego laptopa można dostać w Playu za bodajże stówkę, więc cena jak za taki sprzęcior super, także jak ktoś chce lenovo legion y520 to spokojnie można brać ‘na raty’ w play

Lenovo jest za mniej ale nie ma systemu