Zakup laptopa z systemem. Jak zainstalować jeszcze raz Windowsa? Skąd klucz?


(luigi0) #1

Kupiłem laptopa z Windowsem 10 Home.
Niestety są z tym Windowsem problemy i chciałem go zainstalować jeszcze raz. Tylko jak żeby dalej był oryginalny? Płyty nie mam dołączonej do laptopa.


(krystian3w) #2

- Klucz pewnie w pamięci BIOSU / UEFI jest zapisany

- Pobieranie obrazu do nagrania na DVD / Pendrive: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10, alternatywnie https://www.dobreprogramy.pl/Windows-ISO-Downloader,Program,Windows,78497.html


Sposób na odczytanie klucza z BIOSU / UEFI: https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-windows_install-winpc/odczytywanie-klucza-produktu-oem-z-uefibios-na/9f6589ce-e00a-46ad-8637-4df6c8a820d9?auth=1


(luigi0) #3

Jak znajdę klucz to wtedy już nie będzie problemów z instalacja? Czy może się zdarzyć że wyskoczy że ten klucz jest używany czy wykryje że to ten sam laptop jest?


(freshmeat) #4

A co na ten temat napisano w instrukcji obsługi?
Żadnego klucza nie musisz nigdzie szukać. Sam się znajdzie podczas instalacji systemu.


(luigi0) #5

W pudełku nie było instrukcji ani żadnej książeczki ani nic :o


(RedDevil96) #6

Jeśli posiadasz system w wersji OEM, to ilekroć nie instalowałbyś systemu na nowo, to system wyciągnie go z BIOS.

Jesli koniecznie chcesz odczytac klucz możesz uzyc aplikacji https://www.dobreprogramy.pl/Windows-Product-Key-Viewer,Program,Windows,82409.html która ten klucz wyświetli.


(luigi0) #7

Ok. I tego klucza mogę sobie użyć jeśli chcę zainstalować dowolny win 10 home czy tylko ten z dysku odzyskiwania? Bo wolałbym pobrać normalny bez zbędnych programów hp, bo nawet plany zasilania mi popsuli i nie ma windowsowskiego tylko jeden hp.


(RedDevil96) #8

Pobierasz system ze strony microsoftu i dziala.


(ak6) #9

Bardzo słuszna uwaga.
Pierwsze co robię jak mam nowego laptopa, czy to dla siebie, czy dla kogoś innego, to czysta instalacja systemu, z wcześniejszym usunięciem partycji odzyskiwania. Nigdy z niej nie korzystam, a dodatkowe kilka GB na dysku zawsze się przyda.

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
kliknij w “Pobierz narzędzie”, uruchom i postępuj zgodnie z instrukcją. Pamiętaj tylko, żeby pobrać zgodną wersję systemu. Jeśli miałeś Home - pobierasz Home.


(luigi0) #10

Aktualnie nie ma możliwości wyboru między home a pro, jest tylko “windows 10”.


(ak6) #11

Pobieraj, przygotuj pendriva i instaluj. Zainstaluje Ci się wersja zgodna z tą którą posiadałeś.