Zakup macbooka air m1 w 2022

Cześć, przy okazji wymiany starego laptopa zastanawiam się nad przejściem na maca. Mogę sobie pozwolić jedynie na aira m1 w wersji 8/256GB.

W zasadzie nic programowo nie trzyma mnie przy windowsie oprócz pogrania od święta w jakieś starsze gry.

Kilka pytań:

  • jak działa w praktyce emulator ps3 na macbooku air m1? RPCS3. Widzę jakieś gameplaye na yt, gry chodzą w ok 40fp co jest jak najbardziej ok. Wiem że jest też parallels.
  • czy jeśli ramu będzie brakować jak działa tam plik wymiany? Niszczy dysk, bardzo zwalnia? Czy w praktyce sprawdzi się kupno jakiegoś miniaturowego czytnika kart sd na usb-c, karty 1TB i trzymanie tam mniej uzywanych danych? Szkoda że mac nie ma czytnika kart.
  • czy nie ma żadnego problemu z podłączeniem jednym kablem usb zewnętrznego monitora „wide” po hdmi i zasilenia macbooka, jaką najtańszą przejściówkę usbc do hdmi trzeba będzie kupić w tym celu?
  • Czy praca w układzie gdzie mam maca na biurku, pracuję na jego klawiaturze i touchpadzie a nad nim mam duży monitor, podniesiony na wysokość wzroku się sprawdza? Na ekranie maca mam mniej używane rzeczy, wskaźnikiem przechodzę na duży monitor w górę(nie standardowo w bok)
  • W cenie takiego macbooka air(może będzie jakaś promocja na 4500zł) rozumiem, że w porównaniu do laptopa z windowsem dostaję:
  • większą wydajność w natywnych aplikacjach
  • lepszą obudowę
  • pasywne chłodzenie(choć w sumie to nie jest jakimś gamechangerem)
  • touchpad niedostępny w innych laptopach
  • dłuższy czas pracy na baterii

Zapomnij. Nawet gry bezpośrednio na ten sprzęt to tragedia, kółko i krzyżyk, ewentualnie strategie, lag jet taki, że mało co jest grywalne, a już jakieś emulacje, to sztuka, dla sztuki.

Nie będzie, nie niszczy. Ale polecam wersje z większą ilością RAM.

Nie, w tej cenie jest wolniej.

Nie, w tej cenie nie jest lepsza.

Tak, to jest jedna z niewątpliwych zalet.

Nie wiem co mas zna myśli, touchpad działa bardzo dobrze, z drugiej strony myszki działają w makach tragicznie.

Tak, działa bardzo długo, niewiele laptopów może pochwalić się tak długim działaniem na baterii.