Zakup Mikrofonu

Witam sedecznie od 2 miesięcy nagrywam filmy na yt z gier i każdy mówi ze słabo mnie słychać mam mikrofon za 20 zł i ma on ustawioną maksymalną czułość a zeby było mnie słychać musze go mieć przy samych ustach mam zamiar kupić jakiś lepszy mikrofon taki do 150 zł i prosił bym aby ktoś z was powiedział mi czy lepszy na usb czy na mini jack i podał konkretne modele mikrofonów , ma on głównie służyć do rozmowy na skypie lub nagrywania . Pozdrawiam

Lepszy byłby na USB. W przypadku mikrofonów na jacka znaczenie ma też karta dźwiękowa i od niej też zależy jakość nagrania itp. W mikrofonach USB odpada zależność od karty dźwiękowej, działa to wtedy trochę inaczej.

Mikrofony na USB są droższe, najtańszy przyzwoity to koszt około 220-230zł Novox NC-1 lub Samson Q1U (mówię o mikrofonach nowych, ale jeżeli nie przeszkadzałyby Ci używane, to może znajdziesz jakieś na np. allegro, wtedy wyjdzie taniej).

W przypadku mikrofonu na jacka tak jak powiedziałem, duża zależność jest od karty dźwiękowej. Jeżeli jest słaba, to nawet najlepszy mikrofon niewiele pomoże. Do takich mikrofonów mógłby okazać się też konieczny przedwzmacniacz, a to już dodatkowe koszta i suma sumarum taniej wyjdzie dołożyć kilkadziesiąt zł do mikrofonu USB.

Jeśli napisze ci model mojej płyty głównej to będziesz w stanie powiedzieć czy karta jaka w niej jest , jest dobra ?

Powiem Ci, że jeżeli masz takie problemy z mikrofonem za 20zł, to znaczy że raczej jeżeli chodzi o wejście mikrofonowe to w tej karcie nie wygląda to najlepiej ;).

Tak jak wspomniałem, najtaniej wyszłoby Ci kupić mikrofon na USB i wtedy masz pewność, że podłączysz i będzie działać (jeżeli jesteś zainteresowany to na YT można odszukać próbki dźwięku tych mikrofonów).

W przypadku mikrofonów na jacka potrzebował byś między komputerem i mikrofonem mieć albo interfejs audio, albo przedwzmacniacz mikrofonowy, albo jakiś prosty mikser audio, który wzmocni dźwięk. A takie rozwiązanie to koszt ±350zł.

Aż takich strasznych problemów nie ma ale sam zobacz to jest mój film i mam ustawioną czułośc mikra na max i mam prawie przy samej twarzy https://www.youtube.com/watch?v=RxnY9bTyuJ4

Jeżeli dźwięk od ~12 minuty jest z tego właśnie mikrofonu, no to szału nie ma i faktycznie czasami trochę niewyraźnie słychać.

Generalnie gdyby odszumić nagranie z pierwszego mikrofonu (z tej kamerki, creative o ile dobrze wyhaczyłem), to nie brzmiałoby to źle.

 

Tak jak wspomniałem wcześniej, lepszy byłby zakup mikrofonu na USB.

 

Ewentualnie rozwiązanie trochę inne. Mikrofon krawatowy np. Vivanco EM35, dość tani bo poniżej 100zł, ale nagrywa nie najgorzej i zawiera w sobie przedwzmacniacz. No ale kabel w nim jest dość długi, co może przeszkadzać :P. Gdyby podłączyć go jeszcze pod jakiś zewnętrzny recorder, jakiś tani, używany dyktafon z wejściem mikrofonowym, powinieneś uzyskać całkiem przyzwoite nagranie. Potem tylko zgrać do kompa i zmontować to wszystko w całość. Nagranie jest dużo łatwiejsze w obróbce jeżeli głos jest nagrany w oddzielnym pliku (nawet na oddzielnym urządzeniu, mniejsze zapotrzebowanie na zasoby kompa), przez co można łatwo je odszumić, usunąć kliknięcia myszki itp.

obecne kamery mają super mikrofony, ja używam swojego najczęściej z odległości około 3 metrów i jest super. zawsze słychać i zawsze wyraźnie, problemów brak, ostatnie kamerki które miałem w rękach miały dobre mikrofony a żadna nie kosztowała więcej niż 100zł.