Zakup nowego kompa

Przymierzam się do zakupu nowego kompa, mam już wybrane podzespoły, jednak nie mam pewności czy podzespoły będą pasować. Wybrałem takie podzespoły.
Komp nie do gier tylko do pracy (grafika 3D i trochę 2D) Są tam 2 chłodnice gdyż nie wiem która lepsza.

Do czego potrzebujesz JEDNOCZEŚNIE b.mocnego CPU i mocnej GPU? Nie sensownej byłoby wybrać słabszy CPU a jeszcze mocniejszą GPU?

Jak już wspomniałem zajmuję się grafiką 3D, odnośnie gpu to mogę (na razie) zostać przy tym co mam, a jak będę mieć więcej hajsu to kupię owego rtx-a. Do czego potrzebuję tak mocnych podzespołów?
1 - rendering, mogę na cpu lub gpu, lub to i to aby było szybciej
2 - duży szybki dysk gdyż pliki na których działam i sam je tworzę mają od kilku do kilkuset mega, więc dysk ssd sata 3 jest już za wolny, aby otworzyć scenę która ma np ponad 600 mega - lub jeszcze więcej po dodaniu textur 4k
3 - dużo ramu aby komp udźwignął wielkie pliki (wielkie dla ciebie, dla mnie to norma), do tego tyflow abym mógł się go uczyć i wykorzystywać muszę mieć co najmniej 64Giga lub więcej aby wykorzystać pełen potencjał owego pluginu.
Do tego jeszcze chcę ruszyć UE5 a soft ten wymaga mocnego gpu oraz cpu. (tak w dużym skrócie)
Mógłbym tak wymieniać bardzo długo, ale ten wątek nie powstał do omawiania mojej pracy, tylko do potwierdzenia czy podane podzespoły będą razem działać/pasować.
Zresztą odnośnie mocnego gpu to ten model nie jest taki potężny - wybrałem go bo jest tańszy od najlepszych.

IMHO dobór podzespołów do profesjonalnego zastosowania powinien się odbywać po linii kompatybilności z najczęściej używanym software. Czyli trzeba sprawdzić, czy producent softu publikuje listy QVL, sprawdzić rekomendowane konfiguracje, popytać innych userów tego softu etc.
Bo realnie to sobie zaprojektowałeś świecidełko dla gracza…

Już to sprawdziłem - zanim założyłem wątek
Programy z jakich korzystam wręcz wymagają wielowątkowego cpu oraz mocnego gpu.
Najczęściej używany soft to 3ds max 2020 oraz substance painter, plus pluginy takie jak v-ray, corona, trochę photoshopa - do post produkcji odnośnie pojedynczych klatek, coraz częściej składam spacery z tzw przelotu kamery w afterze.
Jednak jeżeli tu nie uzyskam wystarczającej odpowiedzi(?) to poszukam innego miejsca bardziej adekwatnego.

Ja tego nie neguję przecież…

Może zamiast wypasionych ramów 5600MHz i płyty ze światełkami lepszym wyborem byłaby płyta serwerowa i pamięci wolniejsze, ale z ECC?

Musisz się zdecydować czy oczekujesz sensownej odpowiedzi czy tylko potwierdzenia już dokonanego wyboru :wink:

Sensownej odpowiedzi, nie znam się dokładnie na podzespołach, dla tego pytam, jeżeli potrafisz jakoś doradzić to chętnie skorzystam. Jednak mam pewne warunki, musi być mocny cpu oraz gpu plus m.2 reszta może być inna niż sam wybrałem.
Natomiast to ile mogę wydać na kompa czy też stację roboczą to od 10k do (maksymalnie) 16K

Popatrz na dedykowane konfiguracje:

ps. Mam na myśli, że komponenty które wybrałeś są „zabawkowe”. Tutaj np profesjonalna płyta Asusa, dla porównania:

Dzięki stary :smiley:

Gdybyś się na taką płytę zdecydował, to wybieraj potem komponenty z list kompatybilności, np:

Celuj w CPU obsługujące ECC oraz RAM z ECC*. Pamięci obowiązkowo z listy QVL producenta płyty. Kartę graficzną też kup od tego samego producenta.

*) i tu jak widzę pojawia się problem, bo DDR5 są zbyt nową technologią na rynku i modłów DDR5 z ECC w zasadzie nie ma dostępnych w handlu…

ps. stacje od Lenovo: