Zakup nowej pamięci ram

Witam. Posiadam w laptopie jedną kosć firmy samsung so dim ddr2 - 1 GB/667. Chce dokupić kość 2 GB tak aby razem było 3 gb. Moje pytanie jest nastepujące. Jakiej firmy najlepiej kupić oraz czy to prawda że lepiej aby w dwóch kosciach było po np. 1 gb lub po 2 gb niż jedna 1 a druga 2 GB. Czy może to nie ma różnicy? I czy jeśli kupię np. samsunga indentyczna jak mam tyle że 2 gb to czy będzie chodziło dobrze mimo iż np. obie pamięci mają inne cl. Czy jednak CL muszą tez być takie same. Proszę o radę i pomoc lub ewentualnie linki.

Dziekuję i pozdrawiam

Po pierwsze, to sprawdź czy płyta główna obsłuży taką ilość.

W specyfikacji jest napisane że laptop może obsłużyć max 4 GB pamięci więc chyba powinno być ok.

Zasada jest taka że jeżeli są dwie kości lub więcej powinny być identyczne parametrami (wielkość, zegar, czasy dostępu) najlepiej tej samej firmy. Mogą być różne parametry ale to znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów sprzętowych. Jaki masz system operacyjny na tym laptopie jeżeli XP czy Vistę to optymalną wielkością jest odpowiednio 1Gb i 2Gb przy większej ilości raczej nie odczujesz specjalnej różnicy. To oczywiście zależy co robisz na tym laptopie jeżeli Office, filmy, internet to wystarczy 1/2Gb.

Lepiej by obydwie kości miały taką samą pojemność, wtedy będą obsługiwane w trybie dualchannel, co prawie dwukrotnie podwoi przepustowość pamięci.

Powinny mieć również takie same parametry (częstotliwość i opóźnienia CL). Najlepiej by były tej samej firmy, ewentualnie Kingstona (z nimi nigdy nie miałem problemów). Inaczej mogą pojawić się problemy z dostępem do pamięci (Windows czasem podawać będzie komunikat ‘pamięć nie może być read’).

Wydajność może wzrośnie najwyżej 5%. Natomiast różnica pomiędzy 2 a 3GB z reguły nie przekracza 2-3%, więc kości 1+1GB mogą dać większą wydajność niż 1+2GB :shock:

Ewentualnie można wstawić 2+2GB jeśli pamięć jest rzeczywiście potrzebna, ale nie więcej, bo 32bitowy Windows skorzysta z maks. 3,5GB. Ale taka pojemność może się przydać raczej do bardzo wymagających gier czy obróbki wideo, a do takich zastosowań laptopy są zbyt słabe i źle znoszą długotrwałe obciążenie. Dla komputera stacjonarnego ciągła praca ze 100% obciążeniem procesora to żaden wysiłek, laptopy się przegrzewają co może skrocić ich żywotność.

System mam windows vista więc dlatego chce dokupić 2 gb. No chyba że lepiej tylko 1 gb dokupić gdyż między 2 a 3 gb nie odczucje różnicy ale mi sie wydaję że na viscie 2 gb a 3 gb to daje duże różnice.

Najlepiej kup drugą kość taką samą jak ta, którą posiadasz. Dla Visty w laptopie nie ma sensu montować 3 GB RAM…

Możesz to jakoś umotywować? Dlaczego nie ma sensu?

Dlatego, że na pewno ten laptop nie nadaje się do rzeczy, które wymagają aż tyle pamięci. 3 GB jest sensowne, jeżeli na komputerze chcesz grać w nowe gry, a wątpię, by ten laptop był urządzeniem Hi-End dla graczy. 2 GB w zupełności Ci wystarczy. No oczywiście, możesz mieć te 3 GB, ale czy Twój komputer stanie się dzęki temu rakietą?

Ale np. vista bardzo duzo pożera ram na samym początku więc na system i programy nie za dużo zostaje więć Mi sie wydaję że 3 gb zamiast 2 to daje znaczącą różnicę choć ja tam sie nie znam za bardzo. Tak Mi się wydaje na logikę biorąc