Zakup pamięci RAM na przyszłość - czy ma sens?

Cześć!
Obecnie posiadam 16 GB RAM-u DDR4. Zastanawiam się czy opłaca mi się kupić 16 GB RAM-u Crucial Ballistix za 280 złotych, aby mieć łącznie 32 GB? Chodzi mi tutaj bardziej o przyszłość, gdyż na razie 16 GB raczej mi starcza.
Czy pamięci będą drożały? A może taniały, bo wyjdzie DDR5?
Aktualnie mój zestaw opiera się o Ryzena 5 2600 na płycie B450.

Drożej niż teraz już chyba nie będzie… mam nadzieję :wink:

Jak wyjdzie DDR5, to będzie ze 3 razy droższy niż DDR4, a cena się wyrówna po kilku latach. Bo podobnie było jak wchodziło DDR4, DDR3, DDR2 itd.

Mieszanie ze sobą różnych rodzajów pamięci może się nie udać, zwłaszcza na Ryzenie. Różnie bywa.

32 GB nie zaszkodzi, ale czy się przyda to zależy od komputera i jego wykorzystania. Programy do obróbki wideo typu Premiere wciągną każdą ilość i poniżej 32GB nie za bardzo chcą działać. Jeśli się używa 2 monitorów i kilku programów jednocześnie, też się przydaje. Jak jest mocna karta graficzna i monitor o wyższej rozdzielczości, to i w grach zejdzie więcej RAM. Niektóre nowsze gry typu MS Flight Simulator swobodnie wciągają ponad 20GB pamięci.

Jak patrzę na ceny DDR2, to stawiam dolary przeciwko orzechom, że polscy janusze utrzymają podobny trend w przypadku “czwórek”.

RAMu nigdy za dużo. Jak masz okazję, to bierz.

Zależy od tego jak długo zamierzasz siedzieć na obecnym sprzęcie i co zamierzasz na nim robić. Kilka miesięcy temu odpalałem kilka wirtualek na raz i 32 GB RAM to było na styk, gdy maszyny dostawały 4-8 GB pamięci.

Mam taki sam zestaw. W normalnym użytkowaniu raz dobiłem do zużycia 10 GB, Wirtualek nie robię. Ale cache przeglądarek mam w RAM, I co się da pcham do dysku w RAM.
RAM-U nigdy za wiele.
I licz się z tym, że na wielu płytach, jak obsadzisz wszystkie gniazda, to nie pociągnie tego 3200MHz, tylko 2666.

Słuszna uwaga, B450 nie lubią pełnych kompletów kości. Mój ASUS (TUF B450-Plus Gaming) zwolnił z 3200 do 2933.

Nie uważasz, ze to jest trochę robienie klientów w pręta? Z tym RAM?

Tak samo jak obcinanie sata po podpięcia m2, albo linii pcie.

Wiesz, producenci RAM z góry zastrzegają, że praca pamięci na częstotliwości powyżej standardu DDR4 (2133MHz) to jest de facto OC i może nie działać. User powinien brać to pod uwagę.

Mnie już życie nauczyło czytać to z gwiazdką małym druczkiem pod spodem :slight_smile:

3200 to nie jest aby też standard ddr4?

No Ok, a co z RAM na kartach graficznych? Oni są zawszę do przodu z tym taktowaniem.

Ale do kart sami sobie robią procesory, płyty etc. Jedyny standard z IBM-PC jaki musi zachować to gniazdo, śledź i zasilanie.

Łysy mówił o 2133 :slight_smile:

Ale coś w tym jest. Zauważ, że jak kopali waluty, to nie opierali się na procesorach i milion RAM, tylko na kartach graficznych.

Wydaje się właśnie okazja.
karta 1660 Ti jedynie