Zakup routera MikroTik hAP ac2

Moim zdaniem ten router nie nadaje się do domu. Kup sobie jakiegoś Asusa. Nawet używanego RT-AC68U. Będzie lepiej działać wifi niż w tym Mikrotiku.

TUTAJ jest porównanie Asusa z poprzednim modelem tego Mikrotika.

Da się. Pomożemy.

Nadaje się jak najbardziej, bo to Mikrotikowy SOHO. Szkoda kasy na Asusy, które nawet 1/4 funkcjonalności MT nie zapewni.

Skoro Ty się nie znasz na sprzetach innych, niż Asus i Toilet Papaer, nie znaczy, że inni nie chcą ich poznać.

Poza tym porownujesz to ze starszym modelem hap ac, a mowa jest o hap ac2. Poza tym jeśli już miałbym wydawać 600 zł na jakieś badziewie, wolałbym kupić RB750Gr3 i Unifi UAP AC LR, które miazdzy tego Asusa.

To ile wyciągnie maksymalnie na wifi? 1/10 możliwości tego łącza światłowodowego? Używanego Asusa kupi, jeśli dobrze poszuka za ok 400 zł. I za tyle go sprzeda jeśli mu nie podpasuje. Jako, że nie ma doświadczenia z routerami to ten Mikrotik bardzo szybko go do frustracji doprowadzi. Asus jest w zasadzie bezobsługowe. Stawiasz, konfigurujesz i zapominasz.

ps. „Toilet Papaer”? Może się zastanów co i po co piszesz?

A wiesz jakie łącze ma autor tematu? Ja nie widzę takiej informacji.
Osiągi WIFI w AC na HAP AC2 to ok. 350-400 Mbps, można więc polemizować, czy jest to mało, czy dużo. Wg mnie jest to bardzo dobry wynik. I mówię tutaj o routerze, który nowy kosztuje ~250 zł.
Jeśli kolega zastanawia się nad mikrotikiem, to najwyraźniej oczekuje czegoś więcej, niż oferują Asusy czy inne TP-Linki. I na pewno dostanie znacznie więcej decydując się na z urządzenie z RouterOS.

Jak pisał kolega wyżej, wyciągnie spokojnie te 400Mb/s.

I za bezobslugowe badziewie ktoś ma płacić 600 PLN. Szybkie łączę to nie wszystko. Tu masz VPN od IPSec po SSTP, prawdziwy QoS, a nie jakiś udawany.

Mam Toilet Paper warty 800 PLN, a nadaje się na smietnik - grzeje się tak, że zimą mieszkanie można nim ogrzać i co 4 dni trzeba restartować. Dokladam 400 PLN i mam enterpriseowego CCRa z 16 rdzeniami i portami 10GbE do tego UAP AC Pro i Wifi lata 1200Mbps.

W sumie, to jestem bardzo ciekawy jak sobie autor wątku będzie radził z MT i jakie pojawią się związane z tym na forum pytania :slight_smile:

1 polubienie

Nawet trochę śmiechłem :smiley: Twoja rada to zmienić łącze na wolniejsze jeśli się okaże że MT za wolny?

Dobra - więc tak - nie uważam, że znam bądź nie znam się na routerach, generalnie lubię wyzwania, ASUSa mam tego DSL-AC68u jak pisałem w innym wątku i działa delikatnie mówiąc dziwnie jakby czkawki dostawał co chwilę, mogę oczywiście kupić ASUSa za kolejne 600 zł tylko chcę coś nowego, a jeśli jeszcze zamiast 600 mogę zapłacić 200 to czemu nie, to że napisałem, że nie podołam wynika po prostu z tego, że mikrotika nigdy w życiu nie widziałem a konfiguracja jest zdecydowanie inna niż asusy czy tplinki. Spytałem czy ktoś może pomóc na wszelki wypadek gdyby jednak mnie to przerosło, skoro jednak na co dzień pracuję z hostingiem i /etc znam dość dobrze to mam nadzieje, że i z MikroTikiem dam rade, ale zawsze warto mieć koło ratunkowe. :wink:

1 polubienie

Zawsze można przeglądnąć na sucho przed zakupem :wink: http://demo2.mt.lv/ - mnie to przeraża :smiley:

MT ma taką funkcję jak QuickSet i wszytko tam można szybko ładnie ustawić. Parę kliknięć. Sam mam ten model w domu i jestem bardzo zadowolony. RouterOS daje też dużo większe możliwości niż Asus. Miałem AC1200+, potem Linksysa WRT1900ACS a teraz od dłuższego czasu jetem na tym mietku i najbardziej mnie cieszy. W domu większość urządzeń mam po kablu ale wifi też daje radę. Jeżeli chodzi o zasięg to ten mały mikrotik okazuje się u mnie lepszy niż wszystkie moje poprzednie routery.

1 polubienie

Nie chodzi o to, że będzie za wolny, bo nie będzie i spokjnie po kablu 1Gb/s wyciagniesz. Na WiFi 400 Mbps pójdzie lekko, a może i wiecej, reszta nie zależy już od MT. To AC1200, w rzeczywistości wg MT wyciąga na 5Ghz ponad 860Mb/s.

Miałem właśnie wspomnieć o opcji Quick setup. RouterOS można też pobrać na VM i jak @anon741072 napisał, zapoznać się z tym w praktyce.

@anon741072 co Cię tam przeraża? W demo masz wszystko wlaczone. W domu raczej nie będziesz korzystał z RIP, OSPF czy MPLS. Można to wyłączyć. Firewall to linuksowy IPTables, ale w wersji MT łatwiejszy do wyklikania. QoS przynajmniej działa, a nie jak w AC2600 udaje, że działa. CPU ma wsparcie dla IPSec. Jeśli ktoś nie zna zasady działania IPSec, zawsze może szybko wyklikac L2TP/IPsec lub SSTP.

@marson1 spokojnie damy radę, nie jesteś pierwszy, który ma tu pierwszy kontakt z MT.

I w zasadzie tutaj można skończyć bajki o niesamowitości MikroTika. Jak większość ludzi z podstawowymi wymaganiami, tak i autor nie będzie korzystał z funkcji niby przewyższających inne sprzęty. Musisz już skończyć wypisywać wszędzie, że tylko MikroTik ma prawdziwy QoS. Ja znam sprzęty, które mają jeszcze prawdziwszy, a ktoś zna takie, które mają jeszcze bardziej prawdziwszy. Do domu, dla kogoś kto nie wie co to jest PPPoE spokojnie wystarczy router, o którym pisał @januszek. I przeanalizuj swoje wątki na forum, bo z tym pomaganiem w sprzętach z MikroTika, to u Ciebie różnie bywa. Więc nie sprzedawaj w ciemno.

Skąd wniosek, że nie wiem co to PPPoE? W końcu ASUSa skonfigurowałem więc chyba jednak wiem i znów co do ASUSa - jak pisałem i tu i w poprzednim wątku, miałem / mam ASUSa DSL-AC68u, swego czasu topowy model za ok 1000 zł i efekt jest niestety taki, że sobie nie radzi z tym łączem, co i jak opisałem w innym wątku więc tu nie chcę się powtarzać. Niestety nie mam nikogo od kogo mógłbym pożyczyć inny router (jakikolwiek inny), żeby sprawdzić czy to operator nie leci sobie w kulki i jeśli tak to u niego wymagać usrabilizowania sytuacji ale właśnie przez obecne problemy z ASUSem nie jestem przekonany do kupienia kolejnego routera tej firmy, oczywiście - to może być problem tylko tego, że to router pod DSL nie xDSL ale wydać 600 - 800 zł na identyczny sprzęt jak mam teraz potencjalnie z takimi samymi problemami - no cóż - nie jest to coś co chcę robić.

BTW. Na czym konkretnie polega problem, że ten Asus nie radzi sobie z łączem?

Zacytuję sam siebie z innego wątku:

Łącze mam symetryczne 100 / 100 Mbps i przy uploadzie mam taki dziwny objaw, że jak zaczynam przesyłać plik pojawiają się na chwile absurdalnie wysokie prędkości np 30 MB/s, po kilku sekundach szybkość spada do powiedzmy nominalnej czyli ok 14 MB/s - to jeszcze jest OK, ale np. po minucie spada np. do 4 MB/s i sytuacja zaczyna się od nowa - czyli 4 MB/s -->30 MB/s—>14 MB/s—>4 MB/s - i tak w kółko, wachania transferu mam tak co kilkanaście sekund do kilku minut, przy downloadzie też to występuje ale dużo mniej niż przy uploadzie. W zasadzie taki efekt jest na każdym serwerze, w tym na dedykowanym gdzie mam 1 Gbps pasma do swojej dyspozycji a pingi mam na poziomie 5 - 8ms do tego serwera i kilku innych, na których sprawdzałem.

To czytałem. Chodzi mi o to skąd wiesz, że to jest wina tego, że “router nie wyrabia”? W jaki sposób mierzysz te prędkości?
(właśnie po to aby zdiagnozować czy to router jest problemem sugerowałem Ci w tamtym wątku podpiąć na jakiś czas, inny router)

Rozumiem co sugerowałeś :wink: a ja napisałem Ci, że nie mam takowego, do testów, owszem mam trochę szrotu ale od zawsze miałem neostradę więc i routery takie, że można je tylko do linii podłączyć po RJ11, więc żeby podłączyć inny router do testów po prostu muszę go kupić. Rozumiesz teraz dlaczego nie chcę asusa? Jeśli test ma mi coś dać to nie chcę brać routera od producenta, z którym mam problemy bo może się okazać, że po prostu taka to przypadłość danej linii asusów, że zapychają się dużym uploadem. Jeśli okaże się, że to kwestia routera to mam nadzieję, że mikrotik da radę, jeśli natomiast okaże się, że na innym routerze jest to samo to pogadam z operatorem, żeby nie robił sobie jaj bo za kasę jaką płacę za to łącze to już można oczekiwać więcej, o tym ile wydałem na założenie nawet nie chce mi się pisać bo to niestety inwestycja indywidualna i konsekwencje mieszkania w domu jednorodzinnym :slight_smile:

Wepnij się bezpośrednio komputerem do ONTa (modem) i wtedy sprawdź jak wygląda sytuacja.