Problemy z routerem czy z dostawcą Jak myślicie? Oraz kilka innych pytań

Witajcie

No więc mam pytanie, jakiś czas temu doczekałem się światłowodu od lokalnego ISP i generalnie wszystko działa dobrze, tyle, że mój aktualny router to DSL-AC68u, który standardowo ma wbudowany modem DSL pod linie telefoniczną i w zasadzie nie jest on przeznaczony jako xDSL (brak portu WAN), udało mi się to obejść instalując ASUS WRT merlin co umożliwiło niby użycie jednego z portów LAN jako WAN ale mam wrażenie, że router w tej konfiguracji nie wyrabia z łączem tak jakby zapychały się jakieś bufory się zapychały. Postaram się opisać jak to wygląda.

Łącze mam symetryczne 100 / 100 Mbps i przy uploadzie mam taki dziwny objaw, że jak zaczynam przesyłać plik pojawiają się na chwile absurdalnie wysokie prędkości np 30 MB/s, po kilku sekundach szybkość spada do powiedzmy nominalnej czyli ok 14 MB/s - to jeszcze jest OK, ale np. po minucie spada np. do 4 MB/s i sytuacja zaczyna się od nowa - czyli 4 MB/s -->30 MB/s—>14 MB/s—>4 MB/s - i tak w kółko, wachania transferu mam tak co kilkanaście sekund do kilku minut, przy downloadzie też to występuje ale dużo mniej niż przy uploadzie. W zasadzie taki efekt jest na każdym serwerze, w tym na dedykowanym gdzie mam 1 Gbps pasma do swojej dyspozycji a pingi mam na poziomie 5 - 8ms do tego serwera i kilku innych, na których sprawdzałem.

Zastanawiam się czy jak wymienię na router z normalnym portem WAN czy to może poprawić sytuacje?

Struktura mojej sieci wygląda tak: ZTE-F602 ONT (w trybie bridge–> ASUS DSL-AC68u (LAN1 jako WAN) i autoryzacją po PPPoE i stałym IP—> do LAN 3 w asusie wchodzi switch D-Link, do którego podpięta jest cała reszta sieci, switch jest gigabitowy.

Kolejne pytanie - czy jest sens dobierać router pod kontem wgrywania alternatywnego softu? W sensie np. tomato by shibby / DD-WRT itd. czy jednak dać sobie spokój i zostać przy stockowym firmware. Jeśli tak to co pod tym względem kupić? Zastanawiam się nad Netgear R8000 lub jakimś ASUSie z serii RT-AC.

Jeśli nie ma sensu bawić się w alternatywne firmware to co myślicie o routerach synology np. Synology RT2600ac mam NASa od synology dlatego myślałem o routerze od nich, no ale na niego nie wgram nic alternatywnego.

Generalnie zastanawiam się czy przy alternatywntym firmware dałoby radę uruchomić klienta VPN fortigate, i puścić ruch po VPN dla określonej klasy IP? Sytuacja wygląda tak, że mój pracodawca wymaga połączenia przez forticlienta po VPN aby uzyskać dostęp do serwerów, którymi administruję, stąd pytanie - czy dałoby radę wyeliminować desktopową aplikację i puścić ruch dla klasy IP od pracodawcy przez VPN po stronie routera? Serwer VPN na routerze widziałem, ale tworzy on połączenie do sieci routera z zewnątrz ale klient? Czy to w ogóle możliwe?

1 polubienie

Na Twoim miejscu podłączyłbym jakiś inny router i sprawdził praktycznie.

Właśnie drobny problem jest taki, że nie mam nic na podmiankę stąd cały ten post, żeby kupić już coś porządnego, właśnie też z myślą o tym VPNie o którym pisałem.

Hej,

Myślę, że to dobry pomysł. :slight_smile:

Ja bardziej traktowałem oprogramowanie alternatywne jako rozwiązanie, gdy brakowało jakiejś funkcji, bądź w oprogramowaniu producenta były dziury. Teraz działam na firmwarze Asusa i jest ok. Oprogramowanie jest aktualizowane, błędy są poprawiane…

Jest możliwe. W wielu Asusach jest taka możliwość.

Tutaj nawet jest tutorial, jak zestawić połączenie z Fortigate.

https://www.synology.com/pl-pl/knowledgebase/SRM/tutorial/VPN/How_to_set_up_Site_to_Site_VPN_between_Synology_Router_and_FortiGate

Pozdrawiam,
Dimatheus