Zakup Windowsa XP na VirtualBoxa

Cześć! Szykuję się do zakupu Windowsa XP na mojego VirtualBoxa. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz - bo u mnie usuwanie systemu i stawianie go od nowa to normalka. Nie raz zdarza się, że robię to 3, 4 razy w tygodniu. Dlatego chciałbym się zapytać jak wtedy z kluczem - czy Microsoft jeśli będę tak robił nie zablokuje mojego cd-key’a?

Czy mogę legalnie postawić tylko jeden system na maszynie wirtualnej? Jeśli tak to czy jeśli miałbym postawione dwie maszyny wirtualne na tym samym kluczu to Microsoft może zablokować mi cd-key?

w windows sp3 nie trzeba podawać klucza przy instalacji masz na to 30 dni tak więc wcale nie musisz go kupować jeśi nie będzie działał przez tak długo jedyny mankament tego rozwiązania to jest to że trzeba system stawiać całkowicie od nowa zamiast przywrócenia kopii

Jezeli masz 10 licencji i komputer ci to “uciągnie” to możesz i postawić 10 systemów na wirtualu.

Jezeli masz 1 licencję to legalnie 1 system na wirtualnej maszynie.

Myślę o standardowej wersji na 1 komputer.

A co się stanie gdy postawię drugą kopię systemu na maszynie wirtualnej. Microsoft zablokuje mi CD-key?

I jak z tym przywracaniem? Mogę instalować system dowolną ilość razy, byle by to było na jednym komputerze?

Tak naprawdę, to możesz mieć i 1000 maszyn wirtualnych na jednej licencji z Windows XP - ale tylko jedna może być aktywna naraz. Była sesja na MTS2009 na której to było wyjaśniane.

Wielokrotne instalowanie i usuwanie systemu może być powodem do blokady możliwości aktywacji przez internet, zostanie aktywacja telefoniczna. Ale licencja nie zabrania instalacji wiele razy po kolei.

Ale żeby było łatwiej - nie możesz zainstalować raz, zrobić kopii zainstalowanego, i przywracać jej, zamiast instalować ponownie? Ewentualnie używać dysków różnicowych i snapshotów by cofać się do poprzednich “wersji”? Dlaczego robić ciągle te normalne instalacje, to można się załamać oglądając po raz tysięczny te same hasła reklamowe i komunikat “pozostało 39 microsoftowych minut”.

A tak nawiasem - wczoraj zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić z naklejką OEM w przypadku maszyny wirtualnej - nakleja się ją na maszynę hosta czy jak?

No ale jak z aktualizacjami. Przecież gdy będę miał 50 maszyn wirtualnych to będę 50 razy pobierać tą samą aktualizację. Microsoft tego nie wykryje?

Czyli po prostu w przypadku gdy nie będę mógł aktywować przez internet, aktywuję telefonicznie i po sprawie?

Niestety nie ma lekko jeśli chodzi o ilość posiadanych licencji, każda maszyna wirtualna traktowana jest jako fizyczny komputer:

http://www.forum.dns.com.pl/viewtopic.p … a9bd1e#353

Dlaczego? Instaluje ją na jednym komputerze tak? Tak, więc w czym problem? A system instalować mogę dowolną ilość razy - byle tylko na jednym komputerze. Przecież naklejkę z kluczem nakleję na komputerze matce, więc on jest głównym komputerem.

A wiadomo, że w MS telefonicznie powiedzą mu, że musi mieć 100 licencji - bo głupi klient to kupi i zainwestuje w 100 licencji, bo to jest “legalne”. Nie czytając w ogóle licencji…

Powiedzcie mi czy jeżeli zrobię sobie np. 3 maszyny wirtualne, których nie będę używał jednocześnie to Microsoft nie zablokuje mi Cd-key’a? I jak będzie wyglądała sprawa z aktualizacjami? Bo ponieważ często instaluję system od nowa, lub korzystam z “migawek”, to będę musiał pobierać kilka razy te same aplikacje? Wtedy Microsoft także mi Cd-key’a nie zablokuje?

Tak samo jak nie możesz mieć zainstalowanego tego samego Windowsa na dwóch partycjach, które są według Microsoftu traktowane jako osobne urządzenia dyskowe (pewnie dlatego partycjom system nadaje etykiety dysk lokalny C , dysk lokalny D itp.) tak samo nie można instalować jednej kopii systemu, na którą posiada się tylko jedną licencję na kilku maszynach wirtualnych.

Źródło: http://www.microsoft.com/poland/licencj … ndows.aspx

Zobacz Windowsa nie możesz instalować na dwóch partycjach, nawet gdybyś to zrobił to i tak w jednym czasie nie możesz uruchomić obu systemów z obu partycji, więc to co pisał Nemhein mija się z prawdą.

Poza tym sprawdź tak w ogóle w licencji, czy masz prawo instalować system na wirtualnej maszynie, bo np. w przypadku Visty tylko

Źródło: http://www.microsoft.com/poland/licencj … ndows.aspx

Jak jest w przypadku XP to musisz już sprawdzić w licencji.

Pozdrawiam!

Fakt, rozminąłem się z prawdą, przepraszam. Ale nie do końca. Chodzi o to, że istnieje w licencji coś co nazywane jest “wystąpieniem”, których może być dowolnie wiele. Byłem pewien, że uwaga o wystąpieniach dotyczy Windows XP, podczas gdy taki zapis w licencji jest dopiero w WSS 2008/2008 R2. Więc niestety, w przypadku Windows XP nie ma tak łatwo.

http://swilczew.spaces.live.com/Blog/cn … 3909.entry

Problem pojawia się jednak, gdy mam N kopii dysku wirtualnego (lub snapshotów) na którym zainstalowany jest system - nie wiem co z licencją w takim wypadku.

Co do prawa instalacji: owszem, niższych wersji Visty nie wolno wirtualizować, ale w przypadku Windows XP nie ma takiego zastrzeżenia w licencji.

Być może dlatego, że wtedy wirtualizacja dopiero się rozwijała i nikt z Microsoftu nie przewidział, że ich system może być instalowany na WM :slight_smile:

Pozdrawiam!

Win 2k jest starszy od XP, czyli wniosek prosty, zastrzeżenia dotyczące virtualiazcji dotyczą głównie systemów serwerowych.

Systemów typu desktop dotyczy zapis EULi o możliwości instalacji wersji jednostanowiskowej na jednej fizycznej maszynie (podobnie traktowana jest partycja, drugi dysk tej samej jednostki, czy maszyna wirtualna).

Problem w zapisach EULa i sposobów ich traktowania przez MS.