Zalany Laptop ... (notebook + woda = problem)

Witam ponownie,

Mam taki oto problem:

Dziecko wylało mi na klawiaturę laptopa (Asus A6R) po stronie prawej, okolice klawisza ENTER, trochę herbaty (bez cukru, więc nic się nie klei)! Nie dużo, ale jednak trochę z niego wyciekło i trochę podmokły klawisze!

Niemal natychmiast zamknąłem system. Tuż przed zamknięciem systemu (w trakcie zamykania, ekran wylogowywania/zamykania) wystąpił problem, ekran delikatnie zaczął migać (pojawiły się poziome pasy na logo Windows, jak zakłócenia), system nie chciał się domknąć, ale po kilku próbach twardego zamknięcia przyciskiem zamknął się! Po chwili wyłączyłem laptopa z prądu, wyjąłem baterię itd. i rozpocząłem suszenie (całą noc a potem i dzień na kaloryferze, w domowej temperaturze średniej - nie za gorący)!

Próbowałem też na szybko rozkręcić obudowę, ale za długo z tym schodziło, więc ją rozchyliłem żeby zobaczyć czy dużo tam wilgoci itd. (nie było za dużo, ale parę kropel wyciekło)! Naciskając klawisze przy dobrym świetle dziennym widać było że jest pod nimi wilgotno!

Na drugi dzień, po zakończeniu suszenia postanowiłem uruchomić komputer!

Trzeba było wybrać na starcie F2 itp. żeby system się uruchomił! Komputer odpalił, Windows się załadował i chodzi OK (po kolejnych restartach też), ale …

Nie działają niektóre klawisze: Enter NIE działa, działa tylko strzałka w dół i w lewo (w górę i w prawo NIE działają), nie działają litery: d, k, z, v, n, ., działa Home, nie działa End, nie działa Pg Up i Pg Dn. Reszta powiedzmy że działa!Zauważcie że nie działają nie tylko znaki/litery po stronie po której było zalane ale i te gdzie go na pewno nie było (a więc było raczej? sucho), i tylko te znaki/litery)!

Lewy Ctrl+Shift powinien zamieniać ustawienie klawiatury tak że z=y lub y=z ale w związku z tym że Z nie działa Y jest cały czas mimo zmiany ctrl+shift (za każdym razem jet Y, nie zmienia się ten klawisz, Z nie działa więc się nie zmienia)

W PopUp Menu przy starcie (gdzie wybiera się w jakim trybie ma się uruchomić system np. awaryjnym czy normalnym) działa tylko strzałka w dół, enter nie działa, nie da się potwierdzić wyboru, trzeba wyłączyć komp i włączyć ponownie żeby system się załadował!

Nie mogę się dostać do biosu przy starcie bo uruchamia się PopUp menu, a kiedy już mi się to uda np. po wyjęciu baterii przy starcie pojawia się nie bios tylko flesch bios itp. na niebieskim tle, w którym większość pozycji jest nieznana unknow (czy jakoś tak)!

Próba sfleschowania biosa pod Windows nic nie daje bo mam najnowszy bios więc program nie chce go zamienić!

Nie wiem o co chodzi, i co mam robić dalej!

POMOCY !!

Wydaje mi się, że to nie ustawienia tylko w wyniku zalania mogły uszkodzić się ścieżki od, w tym przypadku, zalanych klawiszy. Tak więc chyba pozostaje jedynie zakupić nową klawiaturę. (a najlepiej sprawdzić przed zakupem czy działa inna klawiatura) A i jeszcze jedno, po ktorej stronie masz szelkę od klawiatury? Tam gdzie doszło do kontaktu z wodą?

Tak naprawdę to nie wiem, nie rozkręcałem/nie rozbierałem jeszcze nigdy tego i innego laptopa (obudowy)! Teraz próbowałem zdjąć tylko górną pokrywę (wokół klawiatury), ale dużo z tym roboty, a ja nie miałem czasu, więc nie dokończyłem!

Dużo tych śrubek od spodu, pod baterią i na krawędziach, a do tego nie wiem które tak naprawdę trzeba odkręcić żeby zdjąć klawiaturę i tą pokrywę (nie mam żadnego schematu budowy, więc pozostaje metoda prób i błędów) a ja nie chcę rozkręcać całego sprzętu i np. rozdzielać matrycy LCD od reszty kompa (ale wygląda na to że trzeba będzie bo górna pokrywa wchodzi pod zawiasy matrycy LCD). Sam nie wiem …

Najbardziej martwi mnie ten bios … ale skoro komputer się w ogóle uruchamia i chodzi stabilnie przez kilka godzin, to chyba nie jest jeszcze najgorzej ???

Zacznij od podpięcia klawiatury na USB i potestuj laptopa. Jeśli zalała się tylko klawiatura a nie kontroler to jej wymiana powinna załatwić sprawę. Jej koszt to ok 90 zł.

http://www.allegro.pl/item589653913_now … gw12m.html

Jeśli nie chcesz ryzykować kupna klawiatury w ciemno - to pozostaje ci tylko serwis.

No więc tak …

Podłączyłem do laptopa zewnętrzną, peryferyjną klawiaturę przez USB i włączyłem go! System wykrył klawiaturę i zainstalował ją!Okazało się że … wszystko chodzi (wszystkie klawisze działają i da się też wejść do BIOSu! Prawdopodobnie tak jak nie działały niektóre litery tak i niektóre klawisze funkcyjne nie działały też, w tym F2 otwierający BIOS)!

Czy oznacza to że wystarczy teraz tylko wymienić klawiaturę zintegrowaną w laptopie na nową i powinno wtedy wszystko chodzić ok ???

Proszę o info …

Nie ma pewności ale jest duże prawdopodobieństwo, że będzie OK :slight_smile:

Kupiłem nową klawiaturę na Allegro, wymieniłem i wszystko działa !!

Dzięki za odpowiedzi …

Pozdrawiam …