Zalany LCD iiyama - plamy

Witam

Mam takie pyt . czy jest jakikolwiek sposob (poza kupnem nowego monitora) zeby zlikwidowac, badz zminieszyc plamy na monitorze? Monitorek zalany sosem z sałatki na imprezie … dziwna spraw bo zalany zostal ok godz 20.00 i to calkiem neiwielka iloscia ,a plamy pojawily sie o 24 .00 chyba ze ktos zrobil z nim cos jeszce pozniej. Oto linki do zdj

dsc07646kb4.th.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag … 646kb4.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag … 647op5.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag … 648dj8.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag … 649en2.jpg

Jesli ktos ma jakis rozsadny pomysl prosze tez o kontakt na gg :frowning: 6221243

Idź z nim do seriwsu.

Wynik “wycierania na siłę” ;/

Wymiana matrycy - bez możliwości naprawy.

Niestety panel nieodwracalnie uszkodzony. Wymiana matrycy lub kupno nowego monitora. A następnym razem delikatniej obchodzić się z monitorem lcd podczas jego czyszczenia.

zamiast zalany monitor powinno być zgnieciony :wink:

no chyba ja wiem lepiej co sie z nim stalo. fakt ze sam go nie wycieralem z tej salatki ale nie wydaje mi sie zeby go ktos jakos super mocna naciskal . Pozatym plamy sie przemieszczaj wiec to raczej wina plynu.

Tak, ciekłych kryształów :smiley: .

Oczywiście że się przemieszczają (i pewnie powiększają)

Monitor nie jest uszkodzony przez zalanie ale przez mocne naciskanie matrycy przy wycieraniu a czemu tak twierdze bo tak wygląda zniszczona matryca od naciskania.

Kurcze. To ja nie pamietam kto mi go tak “DOBRZE WYTARL” serio ? wszyscy tak twierdzicie ? To czemu teraz czesc tych plam sie powieksza a inne zanikaja ?

Złączono Posta : 30.06.2007 (Sob) 17:59

No dobra moze i masz racje. No wlasnie czemu sie powiekszaja ? zatrzyma sie to kiedys ? Co moge zrobic ? macie w tym jakies doswiadczenie ?

matryca jest delikatna na nacisk …

ludzie często twierdzą że matryce LCD są zbudowane z grubego szkła nie żadko słychac opinie że ze szkła 10 mm co jest bzurą :stuck_out_tongue: a wiadomo ludzie myślą “skoro szyba gruba to jak nacisne mocno to sie nie stanie zupełnie nic”

no ale tu mamy przykład że jednak się stanie ;]

tak naprawde to w ogóle najlepiej unikać dotykania matrycy bez potrzeby ! to nie jest CRT gdzie faktycznie z przodu było szkło grubości kilkunastu milimetrów .

P.S. nie warto robić imprez u siebie w domu bo szkody są niemal zawsze :?

u mnie kiedyś drzwi wejściowe poszły … :lol:

w myśl zasady jak się bawić to się bawić drzwi roz… nowe wstawić :lol:

nie wspomne już o zabrudzeniach potłuczonych talerzach ,szklankach …

heh nie warto :slight_smile:

Na CRT odnosząć się do wypowiedzi author_vision mozesz nawet sobie szczotką drucianą wyczyścić a tylko będzie on porysowany :smiley:

tu właśnie CRT mają jedną wielką niezaprzeczalną zaletę

wychodzi tylko na jedno kupno nowego monitora, wymiana matrycy nieopłacalna

Pewnie że już lepiej kupić nowy monitor, ale jak ktoś się uprze… :mrgreen:

Jesli kogos to jeszcze interesuje to plamki sie “troszke” powiekszyly i doszedl niebieski pasek na calej wysokosci ekranu. Niby dlaczego plamy powiekszaja sie od nacisku ?? To raczej plyn ktory sie tam dostal to powoduje. Niedlugo chyba calkiem nie bede mogl z monitora korzystac …narazie przenioslem pasek startu na gore :smiley:

dsc07651av9.th.jpg

Zrób tak jak piszą koledzy: kup nowy monitor lub wymień matryce (nieopłacalne). Z tym nic nie da się zrobić zwłaszcza że się pogarsza. No chyba że chcesz poczekać aż sos z sałatki wyparuje :lol: .

Nacisk powoduje przemieszczenie ciekłych kryształów. Jest to dosyć skomplikowany materiał charakteryzujący się jednocześnie właściwościami uporządkowanego ciała stałego (kryształ) i cieczy. Jako ciało stałe ma możliwość przenoszenia pewnego rodzaju napięć, ale jako ciecz charakteryzuje się takimi właściwościami jak lepkość, możliwość płynięcia i przyjmowania kształtu naczynia. I to jest jedyny płyn który się tam “dostał”. Powinien on być rozmieszczony w komórkach z podłączonymi elektrodami za pomocą których doprowadzony jest prąd powodujący odpowiednie ułożenie cząstek i polaryzowanie przechodzącego przez nie światła. Cała matryca lcd składa się z warstw. Są to m. in. filtry polaryzacyjne, warstwa elektrod i warstwa komórek ciekłych kryształów (bardzo często wykonana z cienkiego szkła). Uszkodzenie mechaniczne powoduje pęknięcie komórek i “wylanie się” z nich ciekłych kryształów. Uwolniona w ten sposób ciecz przedostaje się pomiędzy warstwy matrycy w sposób niekontrolowany. Dlatego następuje przemieszczanie i powiększanie się plam. To tak w wielkim skrócie. Koniec “wykładu” :mrgreen: . Jak już pisałem jest to proces nieodwracalny ergo nie ma co czekać na poprawę bo po prostu nie nastąpi. Tak czy inaczej radzę zbierać pieniądze na nowy monitor.

troche na to licze ale aktualnie jest jeszcze gorzej :smiley: nie wiem co ten sos robi z ta matryca :smiley:

TO NIE SOS! To wina osoby czyszczącej matrycę

to nie wyparuje bo to nie jest żaden sos z sałatki tylko kryształ :evil: (chyba że go potraktujesz wiertarką lub młotkem :stuck_out_tongue: nie licz wtedy na korzystanie z monitora :lol: )

Czyli czym czyścić LCD?