Zalany LCD iiyama - plamy

(Orb1tal) #1

Witam

Mam takie pyt . czy jest jakikolwiek sposob (poza kupnem nowego monitora) zeby zlikwidowac, badz zminieszyc plamy na monitorze? Monitorek zalany sosem z sałatki na imprezie ... dziwna spraw bo zalany zostal ok godz 20.00 i to calkiem neiwielka iloscia ,a plamy pojawily sie o 24 .00 chyba ze ktos zrobil z nim cos jeszce pozniej. Oto linki do zdj

dsc07646kb4.th.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag ... 646kb4.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag ... 647op5.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag ... 648dj8.jpg

http://img177.imageshack.us/my.php?imag ... 649en2.jpg

Jesli ktos ma jakis rozsadny pomysl prosze tez o kontakt na gg :frowning: 6221243

(Tomasz Paziewski) #2

Idź z nim do seriwsu.

(Gina Gina) #3

Wynik “wycierania na siłę” ;/

Wymiana matrycy - bez możliwości naprawy.

(Rejkm) #4

Niestety panel nieodwracalnie uszkodzony. Wymiana matrycy lub kupno nowego monitora. A następnym razem delikatniej obchodzić się z monitorem lcd podczas jego czyszczenia.

(artide2) #5

zamiast zalany monitor powinno być zgnieciony :wink:

(Orb1tal) #6

no chyba ja wiem lepiej co sie z nim stalo. fakt ze sam go nie wycieralem z tej salatki ale nie wydaje mi sie zeby go ktos jakos super mocna naciskal . Pozatym plamy sie przemieszczaj wiec to raczej wina plynu.

(Rejkm) #7

Tak, ciekłych kryształów :smiley: .

Oczywiście że się przemieszczają (i pewnie powiększają)

(Emilmlo) #8

Monitor nie jest uszkodzony przez zalanie ale przez mocne naciskanie matrycy przy wycieraniu a czemu tak twierdze bo tak wygląda zniszczona matryca od naciskania.

(Orb1tal) #9

Kurcze. To ja nie pamietam kto mi go tak “DOBRZE WYTARL” serio ? wszyscy tak twierdzicie ? To czemu teraz czesc tych plam sie powieksza a inne zanikaja ?

Złączono Posta : 30.06.2007 (Sob) 17:59

No dobra moze i masz racje. No wlasnie czemu sie powiekszaja ? zatrzyma sie to kiedys ? Co moge zrobic ? macie w tym jakies doswiadczenie ?

(Clubbasse207) #10

matryca jest delikatna na nacisk …

ludzie często twierdzą że matryce LCD są zbudowane z grubego szkła nie żadko słychac opinie że ze szkła 10 mm co jest bzurą :stuck_out_tongue: a wiadomo ludzie myślą “skoro szyba gruba to jak nacisne mocno to sie nie stanie zupełnie nic”

no ale tu mamy przykład że jednak się stanie ;]

tak naprawde to w ogóle najlepiej unikać dotykania matrycy bez potrzeby ! to nie jest CRT gdzie faktycznie z przodu było szkło grubości kilkunastu milimetrów .

P.S. nie warto robić imprez u siebie w domu bo szkody są niemal zawsze :?

u mnie kiedyś drzwi wejściowe poszły … :lol:

w myśl zasady jak się bawić to się bawić drzwi roz… nowe wstawić :lol:

nie wspomne już o zabrudzeniach potłuczonych talerzach ,szklankach …

heh nie warto :slight_smile:

(system) #11

Na CRT odnosząć się do wypowiedzi author_vision mozesz nawet sobie szczotką drucianą wyczyścić a tylko będzie on porysowany :smiley:

(Grzesiek82) #12

tu właśnie CRT mają jedną wielką niezaprzeczalną zaletę

wychodzi tylko na jedno kupno nowego monitora, wymiana matrycy nieopłacalna

(Rejkm) #13

Pewnie że już lepiej kupić nowy monitor, ale jak ktoś się uprze… :mrgreen:

(Orb1tal) #14

Jesli kogos to jeszcze interesuje to plamki sie “troszke” powiekszyly i doszedl niebieski pasek na calej wysokosci ekranu. Niby dlaczego plamy powiekszaja sie od nacisku ?? To raczej plyn ktory sie tam dostal to powoduje. Niedlugo chyba calkiem nie bede mogl z monitora korzystac …narazie przenioslem pasek startu na gore :smiley:

dsc07651av9.th.jpg

(Draakus) #15

Zrób tak jak piszą koledzy: kup nowy monitor lub wymień matryce (nieopłacalne). Z tym nic nie da się zrobić zwłaszcza że się pogarsza. No chyba że chcesz poczekać aż sos z sałatki wyparuje :lol: .

(Rejkm) #16

Nacisk powoduje przemieszczenie ciekłych kryształów. Jest to dosyć skomplikowany materiał charakteryzujący się jednocześnie właściwościami uporządkowanego ciała stałego (kryształ) i cieczy. Jako ciało stałe ma możliwość przenoszenia pewnego rodzaju napięć, ale jako ciecz charakteryzuje się takimi właściwościami jak lepkość, możliwość płynięcia i przyjmowania kształtu naczynia. I to jest jedyny płyn który się tam “dostał”. Powinien on być rozmieszczony w komórkach z podłączonymi elektrodami za pomocą których doprowadzony jest prąd powodujący odpowiednie ułożenie cząstek i polaryzowanie przechodzącego przez nie światła. Cała matryca lcd składa się z warstw. Są to m. in. filtry polaryzacyjne, warstwa elektrod i warstwa komórek ciekłych kryształów (bardzo często wykonana z cienkiego szkła). Uszkodzenie mechaniczne powoduje pęknięcie komórek i “wylanie się” z nich ciekłych kryształów. Uwolniona w ten sposób ciecz przedostaje się pomiędzy warstwy matrycy w sposób niekontrolowany. Dlatego następuje przemieszczanie i powiększanie się plam. To tak w wielkim skrócie. Koniec “wykładu” :mrgreen: . Jak już pisałem jest to proces nieodwracalny ergo nie ma co czekać na poprawę bo po prostu nie nastąpi. Tak czy inaczej radzę zbierać pieniądze na nowy monitor.

(Orb1tal) #17

troche na to licze ale aktualnie jest jeszcze gorzej :smiley: nie wiem co ten sos robi z ta matryca :smiley:

(Rejkm) #18

TO NIE SOS! To wina osoby czyszczącej matrycę

(Meason) #19

to nie wyparuje bo to nie jest żaden sos z sałatki tylko kryształ :evil: (chyba że go potraktujesz wiertarką lub młotkem :stuck_out_tongue: nie licz wtedy na korzystanie z monitora :lol: )

(Kamyks1) #20

Czyli czym czyścić LCD?