Zalety i Wady Atkualizacji Biosu

Witam, czy aktualizacja biosu przyniesie mi jakieś korzyści w użytkowaniu kompa, a co jeżeli by się nie powiodła, co wtedy?

Masz jakieś problemy z kompem? Nie czyta Ci jakiegoś urzadzenia? Podkręcasz sprzęt? Jesli nie - nie ma co uaktualniać BIOSu.

Jeśli się jednak zdecydujesz, a aktualizacja by się nie powiodła, to płytę oddajesz do serwisu.

Chyba, że masz programator.

Aktualizacje BIOSu wykonuje się tylko jeśli chcesz rozbudowywać komputer o komponenty, których twoja płyta główna nie obsługuje. Aktualizacja poprawia błędy i może dodawać różne nowe funkcje.

Jeśli nie masz żadnych problemów z komputerem ani nie zamierzasz dokupywać nowego sprzętu, aktualizacja BIOSU nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści.

W przypadku np. wgrania złego BIOS-u albo awarii zasilania podczas update’u kość BIOS-u moze zostać uszkodzona.

Uszkodzona akurat zostać nie może, ale bios wgra się wtedy połowicznie i ratunkiem będzie hotflash na innej płycie głównej o ile oczywiście da się rom bios’u wyciągnąć.

już od dawna nie robi się hotflasy tylko stosuje się programatory (praktycznie każdą kość można sflashować).

A jak sfleszujesz bios, w noej mobo, skoro do drugiej mobo włożysz bios uszkodzony? Nie odpalisz kompa. Technika już od jakiegoś czasu nie stosowana, ponieważ żadko który producent stosuje teraz dual BIOS.

Teraz najczęsciej programuje się biosy programatorami.

Tu również warto zwrócić uwagę, na to, że producenci coraz mniej chętnie stosują ukłądy wyjmowane. Najczęsciej BIOS trzeba wylutować z płyty głównej.

odpalasz płytę, wyjmujesz sprawy bios, wkładasz niesprawny i wymuszasz flasha’a odpowiednim softem.

Napisałem to nielogicznie w pierwsyzm poście. Ale postaram się to teraz krótko wytłumaczyć w jednym zdaniu.

Obecnie większość producentów wlutowuje biosy na stałe. Wylutujesz kostke podczas pracy kompa?

EDYCJA:

Wyszła dwa zdania :E

możliwe że są flashery w formie nasadek bez konieczności wylutowania całego układu, te płyty które mają owe moduły z biosem wlutowane posiadają duala więc ich wyjmowanie nie jest konieczne…

nowe Asusy posiadają funkcję realizowaną na zasadzie podobnej co dual bios… po nieudanym flashu, płyta nie zdych lecz próbuje przeszukać usb flash dysk, dyskietkę itp w poszukiwaniu pliku z biosem… nazywa to się asus crashfree bios utl.