Założenie bloga o majsterkowaniu

Ostatnio trochę eksperymentuje z Arduino oraz Raspberry. Zastanawiam się, aby publikować moje prace w internetach. Pytanie, czy jest zapotrzebowanie na tego typu rzeczy? Kolejna sprawa, to dotarcie do osób zainteresowanych.

Zacznij pisać, dodawaj swoje fotki i sam zobacz. Na DP masz idealną platformę blogerską by zacząć. Potem możesz iść dalej.

2 polubienia

Ważny jest click-bajtowy tytuł, np: “Detonator trotylu na Malince” :stuck_out_tongue_winking_eye:

Powiem z własnego doświadczenia w oparciu o darmowy Wordpress, że znacznie ciężej jest dotrzeć z pozycjonowaniem jakiegokolwiek materiału w Google niż z takich miejsc jak znane fora i strony.
Z czymkolwiek. Domyślnie mi bloga wcale nie pozycjonowało. Potem pisałem do Wordpressa, dodawałem HTML tag, wrzucałem stronę w Google Search Console, i po tym wszystkim dopiero strona zaczęła być jako tako widoczna w sieci.
Ale boty skanują ją bardzo rzadko. Możesz przez konsolę wystosować prośbę o ponowne zindeksowanie, ale to też trwa.
Za to jak wrzucałem coś na DP, to zrobiłem SPAMu dookoła, bo myślałem że sto lat zajmie zanim się to rozejdzie, i lepiej by starą stronę z Google pokazywało po wyszukiwaniu z tym co chciałem dodać, a tu się okazało że chyba w 15 min pojawił się cały mój nowy temat o tym, i nie było większego sensu robić SPAMu.
Do tego na Wordpressie zauważyłem że źle pozycjonuje stronę, jeśli nie zdubluje tytułu, do treści za każdym razem.
Generalnie najlepszym miejscem do publikacji takich rzeczy od majsterkowania, jest Elektroda, i tam w odpowiednim dziale powinni Cię powitać z otwartymi rękami z worklogami.

No niestety, trzeba to będzie jakoś promować - nie ma innego wyjścia.

Możliwości z tego zakresu jest dosyć dużo, wiele też zależy od posiadanego budżetu. Im tworzony przez Ciebie content będzie ciekawszy, interesujący dla potencjalnego odbiorcy, tym koszta związane z promocją będą niższe. Po prostu dobre treści same się promują, niejako w wirusowy sposób (poczytaj o marketingu wirusowym).
Warto tylko na początku to przemyśleć i zrobić to z głową, aby w przyszłości nie trzeba było tego zmieniać (mam na myśli bloga, konstrukcję, wybrane skrypty itd).
Możesz skonsultować się z kimś kto się na tym zna i robi to na co dzień. http://agencjareklamowa.org/oferta

To ci od e-fajki z arduino z popularnego mema?
Trzymałbym się od tego z daleka, jak już to polecam poszperać na zagranicznych forach, reddit itp.

Chyba nie jestem na czasie albo mem nie był taki popularny :thinking:

Z daleka od elektrody ? Nie znasz, nie byłeś, a odradzasz ? Elektroda to kopalnia wiedzy bez dna.

1 polubienie

Elektroda jest akurat specyficznym miejscem… Z jednej strony klika osób 50+ “za moich czasów to radio robiło się samodzielnie przy pomocy wiaderka oporników, rezystorów i kondensatorów”. Z drugiej mamy grupę “wszyscy jesteście idiotami, ja - prawdziwy elektryk - mówię Wam że powinniście zostawić to profesjonalistom bo zrobicie sobie krzywdę”. Jest też wielka rzesza “patrzcie na mój super projekt DIY, wziąłem żarówkę, podłączyłem do kabla z wtyczką i wsadziłem w obudowę - OTO prawdziwa DIY CUSTOM lampka!” oraz “pomuszcie podłonczyłem jak na shemacie ale dioda nie miga co zrobiłem źle???”.
No i jest też wielu normalnych, wyrozumiałych ludzi, często z bogatym doświadczeniem.

Tak więc z jednej strony to fajne miejsce żeby zebrać krytykę i pochwały, ale na chwalenie się swoim projektem jakkolwiek zaawansowany czy wykonany zgodnie ze sztuką by nie był, trzeba się przygotować tak:

3 polubienia

Nie znasz, nie byłeś, a odradzasz ?

Znam, kilka razy tam trafiałem gdy czegoś szukałem, niestety rezultaty mych poszukiwań były marne.
Mają to forum niesamowicie dobrze pozycjonowane w wyszukiwarkach.

Jest jeszcze majsterkowo.pl, rozrzut dość duży bo i “branż” sporo.