Zamiana dysków z laptopów z Windows 7

Witam, posiadam dwa laptopy z systemem Windows 7. Jeden laptop mniej używam, lecz ma on większy dysk i chciałbym go zamontować w drugim kompie. Tam gdzie mam większy dysk mam trzy partycje: Partycja odzyskiwania 12,80 GB(wolne 12,80GB); System Reserved 100 MB(wolne 71MB); partycja C 452,87GB(wolne 384 GB). System na tym laptopie mam Windows 7 Home Prem OA Sony Corporation (jeśli się nie mylę jest to wersja OEM, czyli po wymianie jakieś części w laptopie tracę oryginalny system tak? Jakiś rok temu w tym laptopie miałem wymienianą grafikę ale system nie był przeinstalowany(od nowości mam go). W dodatku w serwisie nic nie mówili mi nic o tej licencji.

Natomiast na drugim dysku mam Windows 7, lecz już tam nie mam żadnych partycji Recovery, system instaluje z płyty.

Czy jest możliwość wszystkie partycje z laptopa sony przenieść na inny dysk i postawić systemy od nowa?

Są programy do robienia kopii dysków, tylko musisz mieć dodatkowy jakiś nośnik, czy dysk… by pomieścić ten obraz, potem przywracasz i jest jak z przed zmiany, tylko, że już na innym dysku :slight_smile: .

Licencja OEM przypisana jest do płyty głównej, w przypadku jej wymiany traci się tą aktywacje/licencję. Ogólnie to służy, by nie instalować systemów OEM na innych komputerach, ale jak jest w przypadku wymiany płyty to niewiem, słyszałem kiedyś, że trzeba do MS dzwonić i jakoś da radę aktywować, ale… to było wieki temu i może nie prawda… Inne części nie mają nic do rzeczy :wink:

Jaki program polecasz?

Czyli programem mam zrobić kopie tej partycji System Reserved 100 MB(wolne 71MB); Partycje C, usuwam całą a co z tą partycją “Partycja odzyskiwania 12,80 GB(wolne 12,80GB);”?

Następnie wyciągam i wkładam inny dysk i tworze tam partycje reserved i kopiuje tam pliki recovery tak?

Czy partycja recovery nie ma zapisanego gdzieś jaka jest wielkość oryginalnego dysku?

Polecam Acronis True Image Home. Gdzieś w opcjach tego programu jest tworzenie dysku ratunkowego, z którego potem odpalasz kompa zamiast z HDD (przy włączaniu lapka powinna też być opcja quick boot i wyskoczy Ci menu z listą urządzeń do rozruchu komputera). Jak się program załaduje, klikasz by utworzyć kopie zapasową, zaznaczasz wszystkie partycje co są na dysku i czekasz… potem przekładasz dyski i po podłączeniu znowu odpalasz CD z programem i tym razem je przywracasz.

Na tym dysku docelowym skasuj wszystkie dane i nie twórz żadnych nowych partycji. Możesz zrobić i jego kopie tak jak Ci opisałem.

To jest kopia 1:1 i żadne rozmiary nie zostają naruszone. Docelowy dysk z tego co pamiętam jest większy i to wolne miejsce będzie nie przydzielone, potem już w systemie w zarządzaniu dyskami tworzysz sobie partycje, czy powiększasz inną :wink:

Właśnie docelowy dysk jest mniejszy. Z sony chcę wyciągnąć większy dysk. Na tym dysku mam mam 3 partycje w tym tą reserved i partycje odzyskiwania. Tylko powiedz mi co to za partycja jest skoro nic tam nie ma a wielkość tej partycji to ok 12GB. Do sony chcę włożyć mniejszy dysk i dlatego pytam czy nie będzie problemu z tą partycją recovery.

Jutro się za to zabiorę jak będę miał dysk zewnętrzny.