Zamiana komputera stacjonarnego w serwer WWW

Witam. Mam 2 komputery, używam tylko jednego, a ten drugi się kurzy :P. Wpadłem na pomysł, żeby zamienić go w serwer. Czy jest możliwe takie coś? Jeśli tak, to jak wyglądałaby domena? Byłoby .pl?

Domene byś musiał wykupić.

Takie rzeczy są dla bardziej zaawansowanych osób i jezeli nigdy nie miałes kontaktu z Windows Server/Serwerem unixowym, HTML, Bazą SQL, tworzeniem FTP to nie masz co się za to brać. Takie coś to nie szybka robota lecz godziny praktyk szukania po internecie, czytanie poradników itp.

Miałem styczność tylko z HTML :stuck_out_tongue:

No właśnie i podejrzewam że nie pisanie profesjonalnych stron tylko same podstawy.

Jeżeli chcialbys stworzyć taki serwer to po pierwsze szybki upload netu, albo zawiezienie kompa do serwerowni.

Po drugie stworzenie FTP i połaczenie go z domeną.

Napisanie stronki stworzenie bazy itp.

Jeżeli posiadasz w sobie duzo samozaparcia i potrafiłbys zrobić ew. znaleźć jak zrobić wymienione rzeczy to próbuj.

Takich poradników na necie pelno(większość w PDF) wystarczy wpisać w google i troche poszukać.

Ale ostrzegam dla jednostki jest to długa i niekorzystna praca.

O wiele łatwiej i troszkę taniej wychodzi dedykowany hosting.

Ewentualnie jakiś darmowy bez reklam.

Niby można, choć taki komputer podziała kilka miesięcy i padnie (dysk lub wiatraki).

Domena wygląda taka, jaką się kupi. Sam komputer będzie miał tylko adres IP przydzielony przez dostawcę internetu, domenę przekierowuje się na IP. Jest też możliwość przypisania domeny do komputera o zmiennym IP, są specjalne serwisy.

W przypadku typowego łącza domowego będzie chodzić dosyć wolno, gdyż są one asymetryczne - szybko ściągają (0,5-8mb/s), za to wolno wysyłają (128-256kb/s)

Ja akurat posiadam symetryczne ale moje 10/10 mega wystarczy może na 20 użytkowników naraz.

W serwerowni masz pelne 100 mega co spokojnie wystarczyłoby nawet na DP :stuck_out_tongue:

Dyski bys musiał kupić serwerowe Sata/SCSI żeby nie siadły tak samo zasilacz i chłodzenie.

Procek może byc dowolny ale lepiej Xeon lub i7 z rewizji D0(praktycznie to samo) a ramu to ja licze tak:

-Mała stronka 2 gb

-Srednio oglądalna 4 gb

-Coś około 2000 odwiedzeń dziennie 6-8 gb

-Lepsze 10+

Dysków duzego nie potrzeba jak stronka bez plików na download

Podejrzewam że zakupiłbyś 2x160 gb i masz z nadwyzką.

A systemy obowiązkowo 64 bitowe lub 32 bitowe microsoftowe(w najwyższej wersji enterprise obsługują 128 gb ram)

Ogólnie spory wydatek na sam system wersja standrad 2003 około 800 zł a standard 2008 koło 1200 zł.

No to nie będę się za to zabierał, bo ten drugi komputer to ,stary", używałem go zanim kupiłem ten. Ma procesor Intel Pentium II 300Mhz, 128 RAM, dysk twardy 5 GB :stuck_out_tongue:

Postaw server na linux(debian lenny) jest dużo lepszy niż windows server i stabilniejszy hofto jest sporo w sieci :),

i dam rękę uciąć ze linux jest doskonały pod servery i dextopy :P…

Pod serwery rzeczywiście lepszy niż Windows.

Ale czeka kolege wtedy nauka konsoli unixowej.

Pod desktopy, nie będziemy sie kłócić bo każdy ma swoje racje.

Poradników pelno na necie ale tan komp wysiądzie przy 4 użytkownikach :x

Domeną byłby adres IP tego komputera.

Jak chcesz na tym postawić serwer, potrzebujesz tylko troszkę wiedzy i kasy :wink:

Na xp nie postawisz serwera. Musisz kupić Windows Server, i wgrać go na kompa. Wtedy potrzebujesz już tylko wiedzy jak go używać i co z tym zrobić :wink:

Jak człowiek czyta bzdury jakie niektórzy wypisują to aż się słabo robi…

Podzielisz się źródłem tych ‘fenomenalnych’ informacji z których ani jedna nie jest prawdziwa?

Demon prędkości to to nie jest, ale na 433MHz spokojnie niewielką domową stronę można postawić. Ważne by odpowiednio wybrać system (lekki Linux, bez środowiska graficznego), a mały serwerek www na domowe potrzeby będzie śmigał.

Szczerze powiem, że nie bardzo się znam, ale na tych parametrach to serwery kilku gier się wystawia? Ile razy słyszałem jak ktoś własny serwerek w okolicy stawiał na stronę to tylko taki <1Ghz <512mb ramu…

Oj dawno się tak nie uśmiałem.

Serwery DobrychProgramów chyba terabajty ramu powinny mieć przy twoich “wyliczeniach” :smiley:

Ogólnie jest taka zasada. Jak człowiek się nie zna to się z reguły nie wypowiada…zastosuj się do tej zasady.