Zamiana małej litery na dużą

Witam,

Mam taki problem, chciałbym zamienić małą literę na dużą lub odwrotnie. Niby łatwo to zrobić, np. trzeba małą literę usunąć i wpisać dużą. Ale jeśli mamy literę nie z polskiego alfabetu (nie ma jej na klawiaturze), to będzie problem.

Chodzi mi o to jak zmienić np. małą niemiecką literę “ö” na dużą - “Ö”.

Jak ktoś zna jakiś skrót klawiszowy lub coś takiego to proszę o odpowiedź.

PS. Nie wiem czy to jest najlepszy dział na pytanie jak coś to powiedźcie gdzie będzie lepiej.

Tylko gdzie chciałbyś zmienić te litery? Wiele edytorów tekstów ma tę opcję, np. gedit i OpenOffice.org Writer. Czy może chodzi Ci o taką zmianę w jakimś języku programowania?

Jaki to system,masz zainstalowany język niemiecki ?

Chyba najłatwiejsze było by chyba spisać kody ascii i wklepywać je kiedy są potrzebne bo takto byś musiał język pisania zmieniać cały czas. Wyszukaj w google tablice znaków ascii i będzie ok

jeśli chodzi o program to nie koniecznie w programie, ale np. na necie, albo jak się zmienia nazwe pliku itp,

a system mam windows xp polski, ale odczytuje również znaki niemieckie, lub jeszcze inne, a więc nie ma problemu,

najlepiej jakby był jakiś skrót klawiszowy , mamy np. słowo krzesło i je zaznaczamy i klikamy ten skrót i sie zmienia na KRZESŁO

Globalne rozwiązanie (Windows XP):

Menu “Start” -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Tablica znaków

Ze zbioru znaków wybierasz sobie ten z umlautem, klikasz na nim, następnie [Wybierz], kopiujesz wybrany znak z pola przy użyciu przycisku lub standardowego [Ctrl]+[C] i już.

Jeśli chodzi o edytor tekstu (OpenOffice Writer, Word), to masz w nich polecenie Wstaw -> Symbol (czy jakoś tak) z podobną funkcjonalnością do wspomnianej wyżej tablicy znaków. W ostateczności podczas częstego korzystania z tych umlautów będziesz musiał nauczyć się ich kodów, wklepywanych na klawiaturze numerycznej przy wciśniętym jednocześnie lewym [Alt]. Kody są widoczne w Tablicy znaków.