Zamiana nazwy pliku video

Witam,
Szukam programu do zmiany nazwy pliku video z MOV_cyferki na: DATA UTWORZENIA tj. robi to np. XnConvert . Tyle, że to ma działać dla plików video, czego niestety XnConvert nawet w najnowszej wersji nie wspiera.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić? Rzecz dotyczy kilkunastu tyś. plików … i nie chce mi się tego robić ręcznie.

  • program powinien zachować obecną strukturę katalogów

Ma po prostu wejść odczytać datę modyfikacji pliku i wpisać ją jako nazwę pliku i tak aż zrobi wszystkie pliki … nie ważne, ile to potrwa … ;] Ważne aby się zrobiło.

Masz dużo tych katalogów? Bo jeśli dużo plików, ale mało katalogów to polecam darmowy menadżer plików DoubleCommander http://doublecmd.sourceforge.net/ wybierasz w nim menu Plik > wielokrotne zmiany (albo skrótem klawiszowym [ctrl]+[m]) w polu maska wybierasz jak mają wyglądać nowe nazwy plików i zrobisz to błyskawicznie.
Jeśli katalogów jest dużo, to o ile pamiętam to narzędzie w DoubleCmd nie ma schodzenia do podkatalogów więc pewnie lepszym rozwiązaniem będzie napisanie jakiegoś skryptu dla powłoki. Jaki system operacyjny?

Windows 7 SP1

Katalogów jest 99.

Dobra to można by to zrobić jeszcze w ten sposób tylko najpierw przekopiuj sobie część tych plików w inne miejsce, żeby bezpiecznie to przetestować :wink:
Otwierasz DoubleCmd zaznaczasz katalog z tymi wszystkimi katalogami i filmami i wybierasz z menu Polecenie > Znajdź
W oknie od wyszukiwania przełącz się na zakładkę Zaawansowane i w polu na dole wpisz d- (to wykluczy z wyszukiwania katalogi) i zatwierdź.
Pojawią ci się wyniki wyszukiwania i na dole tego okna będzie opcja Wyświetl w panelu.
Teraz mamy wszystkie pliki w panelu i można na nich operować :smiley:
Wciśnij na klawiaturze [ctrl]+[a] albo wybierz z menu zaznaczenie wszystkich plików. Teraz [ctrl]+[m], albo z menu Zmiany wielokrotne.
W sekcji maska w polu nazwa wybierz jak mają wyglądać nazwy plików. Możesz wpisać [YYYY]-[MM]-[DD]-[hh]-[nn]-[ss] dla formatu ROK-MIESIAC-DZIEN_GODZINA-MINUTA-SEKUNDA, albo dobrać maskę wedle własnych potrzeb, obok masz rozwijane menu […] które ci podpowie jak buduje się maski nazw.

w XnConvert robię taki format: Ymd HMS

Tu bym zachować chciał taki sam aby były identyczne :wink:

No to wpisujesz maskę [Y][M][[D] [h][n][s]
Zwróć uwagę, że minuty to “n” a nie “m” jak by logika podpowiadała :wink:
Jak rozwiniesz menu od wstawiania gotowych masek to w sekcji Wtyczka > DC > będziesz miał do wyboru jeszcze czas modyfikacji [GETFILETIME] czas utworzenia[GETFILECREATIONTIME] czas ostatniego otwarcia pliku [GETFILELASTACCESSTIME] i czas ostatniej zmiany w pliku [GETFILECHANGETIME] :stuck_out_tongue_winking_eye:

A on obsługuje też zdjęcia, to nawet lepiej, mogę się nauczyć i robić all tym programem … :slight_smile:

A później wrzucać jemu mniejszą grupę plików …
I fajnie wyglądający wzorzec: [YYYY]-[MM]-[DD] [h].[n]

Ale widze inny problem … ja mam potwierdzić nadpisanie każdego pliku ręcznie tj zrobić to dla kilku tyś . plików, nie mogę zaznaczyć, żeby nadpisał orginał ale w tym sensie, że zachował metadane … bo to tylko zmiana nazwy plików.

Tak, dla niego nie ma znaczenia jaki to plik. Maskę na rozszerzenie też możesz napisać i grupowo zmienić wszystkie rozszerzenia np z txt na info.
Tylko z tą kropą na końcu w nazwie przy godzinie uważaj, bo nie wiem jak Windows traktuje kropki na końcu pliku - żeby mu się nie pokićkało że to już rozszerzenie pliku będzie :wink:

zobacz edycję wiadomości wyżej

Jeśli prosi o nadpisanie plików to coś poszło nie tak, najwidoczniej kilka plików w katalogu miało taką samą datę.
edit.
Oczywiście mój błąd! Maska [Y][M][[D] [h][n][s] wstawi aktualną godzinę i datę, trzeba pokombinować z tymi datami z rozszerzenia [GETFILECREATIONTIME] itd

W ogóle się schrzaniło, tak się pozawieszało … pierdylion okienek na raz leciało … nawet zakończyć procesów się nie dało, bo się zawiesiły … eh…

No to jak mam to zrobić w XnCovert podaję: {Modified Date [Ymd HMS]}

Tak i działa.
Ale niestety tylko dla zdjęć. Dla Video nie.

Ehhh to co mi dałeś zaczęło nazwy folderów zmieniać nie plików … i temu się pochrzaniło i to równo miałem nazwę folderu np: Zdjęcia skądś tam teraz mam 2017-03-05 16.29

… Datę modyfikacji katalogu.

Ten przełącznik -d nie działa co mówiłeś aby wpisać. Nie da się tego wpisać.

Nie chce mi się screenów robić, przeczytaj dokładnie instrukcję którą ci dałem. Ten przełącznik w zaawansowanych to miało być d- a nie -d

XnCovert to narzędzie do wielokrotnej zmiany zdjęć (ich zawartości czyli kadrowanie, kompresja i takie tam) oczywiście nazwę przy okazji też można zmienić, ale nie wczyta Ci innych plików niż multimedia bo do tego został stworzony.

Co do DoubleCmd, to wykonaj jeszcze raz dokładnie instrukcję, tylko jako maskę nazwy pliku wpisz [GETFILECREATIONTIME]

Jeśli to rozwiązanie Ci nie pasuje to musisz poczekać na kogoś innego kto zaproponuje zgrabniejsze.

XnView ma opcję hurtowej zmiany nazwy oraz sumulację - bez zmiany wyświetla jak będą wyglądać nazwy plików:

ale czy XnView działa z plikami VIDEO ?

oczywiście, że nie …

Oczywiście że tak:

W opisie programu w obsługiwanych formatach nie ma o tym wzmianki.

O mp4 też nie ma a zmienia nazwy.
Sprawdź, jest wersja portable bez instalacji

No dobra to jak ustawić nazwę pliku na datę? W żaden sposób mi to nie idzie -.-

Nie da się jednak zmienić nazwy video
Jak zaznaczę ich kilkaset to program się zawiesza i wyłącza, wyskakuje, że XnView przestał odpowiadać i czy chcę zakończyć go…

Nazwa aplikacji powodującej błąd: xnview.exe, wersja: 2.39.0.0, sygnatura czasowa: 0x58218879
Nazwa modułu powodującego błąd: ntdll.dll, wersja: 6.1.7601.23418, sygnatura czasowa: 0x5708a73e
Kod wyjątku: 0xc0000374
Przesunięcie błędu: 0x000ce843
Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x20e4
Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01d298a319e68cc7
Ścieżka aplikacji powodującej błąd: C:\Program Files (x86)\XnView\xnview.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Windows\SysWOW64\ntdll.dll
Identyfikator raportu: 1dd93072-0498-11e7-9f86-005056c00008

W właściwościach pliku do zmiany nazwy sprawdzasz jak nazywa się data którą chcesz zmienić (windows zmienia datę utworzenia pliku na datę kiedy skopiowałeś go na dysk!), w moim przypadku prawdziwa data nagrania filmu nazywa się: “Data modyfikacji” - patrz obrazek:


2.
W XnView zaznaczasz pliki do zmiany nazwy, Narzędzia - Zmiana nazw wielu plików - Wstaw - wybieram: “Data modyfikacji”.
Sprawdzasz czy w polu: “Szablon nazwy” jest tylko “Creation Date” - patrz obrazek:

W oknie na dole wyświetla się jak będą zmienione nazwy.
Oczywiście możesz zmienić format daty w drugim polu od góry: “Format daty” i klikasz zmień format.
Po zmianie pliki mają nazwy: :Data-godzina-minuta" czyli nagrania filmu:

Co do wywalania XnView to spróbuj zmieniać mniejsze ilości plików za jednym razem bo może program nie wyrabia.

Dzięki.
Już sobie poradziłem :slight_smile: