Zamiana partycji systemowych w systemie

Witam,

sprawa wygląda tak, że wczoraj byłem zmuszony do instalacji systemu operacyjnego Windows 7 Ultimate na innej partycji dysku twardego. Na chwilę obecną partycja, na której znajduje się stara kopia systemu jest partycją systemową zawierającą pliki rozruchowe systemu operacyjnego, a partycja, na której zainstalowałem wczoraj system na świeżo system operacyjny jest partycją logiczną. Teraz, chcąc sformatować tą starą partycję nie mogę tego zrobić, a jak już udało mi się to zrobić przez GParted, to przez kilka godzin próbowałem odzyskać sektor rozruchowy za pomocą płyty z systemem aż w końcu musiałem zainstalować system operacyjny na nowo, jednak sytuacja z partycjami nie uległa zmianie. Bardzo proszę o pomoc w jaki sposób mogę zamienić te partycje systemowe bez utraty sektora rozruchowego i problemów z uruchomieniem i wykryciem systemu operacyjnego, ponieważ nie mam jakichkolwiek pomysłów.

Najprościej będzie usunąć pierwszą partycję (podstawową), powiększyć partycję rozszerzoną, powiększyć w jej obrębie maksymalnie drugą partycję (tą logiczną) i ewentualnie poprawić bootloader z płyty instalacyjnej.
Na przyszłość radzę instalować system na partycjach podstawowych, nie logicznych.

Możesz wyjaśnić, co masz na myśli pisząc zamienić partycje? Tzn. litery dysku? Rozmiary? Fizyczny podział? Typy podstawowy i logiczny?
Do zmiany partycji logicznej na podstawową możesz użyć partition wizard, bardzo dobre narzędzie. Możesz też tym poszerzyć, zmniejszyć czy robić inne operacje na partycjach zawierających dane bez utraty zawartości.